Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 20 maja. Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Krystyny
30/06/2023 - 18:45

Dom Jakuba – dom muzeum. Swoje podwoje otworzy siedziba „Sądeckiego Sztetla”

To już ostatnie przygotowania. Szóstego lipca z udziałem dyplomatów kilku państw zostanie otwarty Dom Jakuba w Nowym Sączu. Będzie to muzeum poświęcone żydowskiej i wielokulturowej historii Nowego Sącza. Kolejna bardzo ważna placówka kulturalna wpisze się w pejzaż miasta.

Miejsce to będzie Centrum Muzealno – Edukacyjnym, nad którym pieczę sprawowało będzie Stowarzyszenie „Sądecki Sztetl”.

Skąd taki pomysł?

Siedziba przy ul. Lwowskiej 12/14 będzie pierwszą, stałą siedzibą Stowarzyszenia „Sądecki Sztetl”, które od 11 lat propaguje ideę dialogu polsko-żydowskiego i pamięci o ofiarach Holokaustu wśród mieszkańców Nowego Sącza oraz na Sądecczyźnie. Jest to jedyna tego typu organizacja w regionie działająca na dużą skalę na rzecz budowy relacji polsko-żydowskich, upamiętnienia miejsc związanych z ludnością żydowską i rocznic oraz popularyzowania wiedzy o historii sądeckich Żydów.

- Adres ul. Lwowska 12 w Nowym Sączu będzie nareszcie naszą własną, namacalną siedzibą – mówi Artur Franczak, wiceprezes „Sądeckiego Sztetla”. – Nie jest może okazała, ale jest. Do dyspozycji naszego Stowarzyszenia jest ponad trzydzieści metrów kwadratowych.

Stowarzyszenie „Sądecki Sztetl” ma do dyspozycji dwa pomieszczenia, z których będą mogły korzystać osoby, związane z tym stowarzyszeniem, jak i mieszkańcy miasta.

W jednym z tych pomieszczeń będzie prezentacja tego, co związane jest z bardzo bogatą tradycją – wielokulturowego Nowego Sącza i Sądecczyzny z uwypukleniem historii żydowskiej, a zwłaszcza osoby, której poświęcone jest to miejsce, czyli zmarłemu w 2010 roku Jakubowi Müllerowi.

Stowarzyszenie dysponuje wieloma pamiątkami po panu Jakubie, jak i też tymi, które przekazali inni darczyńcy – potomkowie sądeckich rodzin żydowskich, które zamieszkiwały w Nowym Sączu. Są książki, różne dokumenty, mapy, przedmioty związane z kultem religijnym. Od tałesów skończywszy na modlitewnikach.

Dalszą część artykułu czytaj na następnej stronie - TUTAJ







Dziękujemy za przesłanie błędu