Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 27 lutego. Imieniny: Gabrieli, Liwii, Leonarda
30/05/2023 - 13:40

Do milionów Polaków trafi dodatkowo ponad 3 tysiące złotych. Już postanowione

Z końcem kwietnia ogłosił to rząd, teraz ustawę o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami uchwalił Sejm. O jakich sumach mowa? Wszystko zależy od wysokości pobieranej renty socjalnej. Niektórzy będą mogli liczyć nawet na 3,5 tys. złotych na miesiąc.

Ustawa o świadczeniu wspierającym dla pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami w porównaniu z pierwszą wersją zawiera kilka zmian dotyczących progów. Jest ich bowiem sześć zamiast dwóch i wszystkie odnoszą się do renty socjalnej – wyjaśnia serwis rynekzdrowia.pl. Najwyższy z nich ma wysokość 220 proc. renty, zaś najniższy, 40 procent.

czytaj też Dopłacają prawie 30 tysięcy złotych do kupowanego auta. Co zrobić, żeby dostać te pieniądze 

Można dostać nawet 3,5 tysiąca złotych

Jak wskazują przyjęte kryteria, najwyższa kwota świadczenia wspomagającego wyniesie blisko 3,5 tysiąca. Najniższy próg oscyluje z kolei w okolicy 700 złotych  na miesiąc

Konkretne kwoty świadczeń będą przyznawane przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

czytaj też Będą nowe, rekordowe podwyżki emerytur. W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę 

Świadczenie wspierające ma być niezależne od innych

W połączeniu z rentą rodzinną, która jak podaje Rynek Zdrowia wynosi około 1,5 tysiąca złotych, będzie można otrzymać ponad 3 tys. złotych. Wypłatą świadczeń wspierających zajmie się ZUS. Wnioski o przyznanie świadczenia trzeba będzie składać przez internet.

Pierwsze wypłaty planowane są od stycznia 2024 roku.  Wedle rządowych szacunków, do pobierania nowego świadczenia uprawnionych będzie  blisko pół miliona osób, a wartość wsparcia to 3,5 mld złotych, przy czym świadczenie będzie corocznie waloryzowane. ([email protected])Dziękujemy za przesłanie błędu