Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Martyny, Waleriana
31/05/2023 - 00:00

Będą nowe, rekordowe podwyżki emerytur. W jakim miesiącu najlepiej przejść na emeryturę

To będą rekordowe podwyżki. Już w czerwcu ZUS podwyższy wartość kapitału zgromadzonego na indywidualnych kontach emerytalnych aż o14,4 procent. Waloryzacja obejmie też pieniądze zgromadzone na subkoncie. W tym przypadku wskaźnik wyniesie 9,2 procent. Taka kumulacja to powód, żeby z wnioskiem o przejście na emeryturę wstrzymać się do lipca.

Skąd ta rekordowa podwyżka?

Wartość kapitału zgromadzonego przez ubezpieczonych na indywidualnych kontach emerytalnych  zostanie podwyższona aż o14,4 procent. Waloryzacja obejmie też pieniądze zgromadzone na subkoncie. To składki, które otwarte fundusze emerytalne przekazują co miesiąc do ZUS na subkonta. W tym przypadku emeryci mogą liczyć na wzrost o 9,2 procent.

czytaj też Dwie emerytury dla wdów i wdowców coraz bliżej. Mogą dostać prawie osiem tysięcy 

Najlepiej zrobić to w lipcu

To ważna informacja dla 300 tysięcy Polaków, którzy w tym roku mogą na przejść  emeryturę. Kiedy podjąć taką decyzję?  Najlepiej ze złożeniem wniosku poczekać do lipca, bo  dzięki czerwcowej waloryzacji można zyskać dodatkowe pieniądze.

 
Informacje o wysokości zgromadzonych składek można sprawdzić online na Platformie Usług Elektronicznych (PUE). Jeśli ktoś, kto zebrał  na emeryturę 400 tysięcy złotych, już w lipcu na koncie emerytalnym będzie mieć o 14,4 proc. więcej czyli o 57 tys. zł. Przy 500 tysiącach zgromadzonych oszczędności, konto powiększy się aż o 72 tys. zł. – wyliczał niedawno na konkretnym przykładzie „Fakt”

czytaj też Nadpłacili, a teraz jeszcze muszą dopłacić. Kuriozalne procedury w ZUS 

 Jak się wylicza wysokość emerytury

Zebrane składki przechodzących na emeryturę, dzieli się przez prognozę dalszego trwania życia, aktualizowaną co roku przez Główny Urząd Statystyczny. Jeśli na przykład sześćdziesięcioletnia kobieta, która zgromadziła 400 tys. zł składek, przejdzie na emeryturę teraz, może liczyć na świadczenie w wysokości 1573 zł brutto. Jednak poczeka do lipca, skorzysta z rocznej waloryzacji konta. Dzięki temu jej świadczenie będzie wyższe o 226 złotych.  

czytaj też  Tyle zabierze  skarbówka z czternastej emerytury. Są wyliczenia ile to będzie na rękę 

Ze złożeniem wniosku o emeryturę warto poczekać do lipca z jeszcze jednego powodu. Dla tych, którzy rozpoczną życie na emeryturze to gwarancja, że dostaną czternastki, które wedle rządowych zapowiedzi mają być wypłacane na przełomie sierpnia i września tego roku. ([email protected]) fot.jmDziękujemy za przesłanie błędu