Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
07/04/2017 - 05:00

Dać po 100 tysięcy każdemu z osiedli, to jest budżet obywatelski

Co o zmianie regulaminu budżetu obywatelskiego Nowego Sącza myślą sami mieszkańcy? Pytamy przewodniczących osiedli, którzy są wyjątkowo zgodni. W jakich sprawach? Czy sądeczanie jeszcze wierzą w budżet obywatelski?

Artur Czernecki z osiedla Falkowa mówi wprost: - Ja uważam, zresztą taką samą opinię wyraziłem podczas konsultacji społecznych, że pieniądze, po na przykład sto tysięcy, powinny być rozdzielone między zarządy osiedli. I wtedy zarząd organizuje spotkanie z mieszkańcami, którzy przedstawiają swoje propozycje, oczekiwania a te poddawane potem głosowaniu właśnie wśród nich. To by mieszkańców rzeczywiście zaktywizowało.

- A co ze sposobem głosowania? – pytamy Czerneckiego. – Moje osiedla to przede wszystkim ludzie starsi, nie wiem jak sobie poradzą z głosowaniem esemesami, ale na pewno będziemy w tej sprawie organizować spotkania informacyjne.

Zobacz też: Nowy Sącz: 16-latki dostaną do dyspozycji 2 miliony. III edycja budżetu obywatelskiego

A co ze składaniem projektów? – Osiedle Falkowa graniczy z osiedlem Gołąbkowice i osiedlem Piątkowa. Może nam się uda porozumieć ponad podziałami i skonstruować jakiś projekt wspólnie, by wszystkie trzy osiedla mogły wspólnie głosować? – odpowiada pytaniem na pytanie przewodniczący.

- Ja uważam od początku, że pieniądze powinny być rozdzielone między osiedla – podtrzymuje stanowisko Czerneckiego Krystyna Witkowska z osiedla Gorzków. – W naszym okręgu jest kilka dużych osiedli i może się okazać, że zamiast współpracować będziemy ze sobą rywalizować – prorokuje. Czy mieszkańcy Gorzkowa będą składać projekty? – Jak ich nie zmobilizujemy jako zarząd to może być różnie, bo ludzie stali się sceptyczni i mogą myśleć, że z większymi nie będziemy mieli szans.

Zobacz też: Dla potrzeb budżetu obywatelskiego wytyczyli tylko cztery osiedla? I co do głosowania mają galerie handlowe?

- Jestem podobnego zdania jak moi przedmówcy – mówi Stanisław Słaby z Przetakówki, która w żadnej z dwóch dotychczasowych edycji nie wygrała ani złotówki. – Skoro na budżet obywatelski są dwa miliony, to prezydent powinien dołożyć jeszcze pięćset tysięcy i podzielić po sto tysięcy na każde z osiedli. I co roku byśmy mieli pewność, że mamy tyle na najpotrzebniejsze sprawy. A tak? Nasze osiedle to ludzie starsi, wygrają te osiedla, na których jest dużo młodzieży i dużo szkół, bo obniżono wiek przy głosowaniu a młodzi z Internetem i telefonami radzą sobie najlepiej.

Ale Słaby mimo wszystko nie daje za wygraną. Zarządy z osiedli z wytyczonego na potrzeby głosowania okręgu: Przetakówka, Helena, Zabełcze, Kochanowskiego, Stare Miasto i Centrum już się umówiły na spotkanie i chcą przygotować wspólny projekt. Słaby jest przekonany, że uda się wypracować kompromis, z którego zadowoleni będą wszyscy.

ES [email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info Dziękujemy za przesłanie błędu