Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 czerwca. Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
26/05/2024 - 20:45

Czy niemiecka młodzież skręca w prawo?

Szerokim echem odbiły się w Niemczech wyniki najnowszego badania opinii politycznej wśród młodzieży pt. „Młodzież w Niemczech 2024” (niem. Jugend in Deutschland 2024). Nie tylko bowiem zauważono wyraźny wzrost poparcia dla ugrupowań prawicowych, ale przede wszystkim po raz pierwszy w grupie wiekowej 14-29 lat najpopularniejsza stała się partia AfD.


•    W styczniu i lutym przeprowadzono coroczne badanie opinii publicznej wśród niemieckiej młodzieży.
•    Po raz pierwszy w historii największe poparcie uzyskała najbardziej prawicowa partia obecna w Bundestagu, czyli AfD.
•    Partia Zielonych, która do tej pory cieszyła się największym poparciem spadła na trzecie miejsce.
•    Niewielki wzrost poparcia i drugie miejsce zanotowała chadecka CDU.
•    Wszystkie partie na lewo od centrum straciły poparcie w grupie najmłodszych wyborców.

Wzbudziło to niepokój liberalnych mediów i establishmentu ponieważ do tej pory młodzież była bazą wyborczą partii lewicowych, a w ostatnich latach głównie Partii Zielonych. Nieoczekiwany wynik badania zasługuje na poddanie go analizie.

Próbie poddano reprezentatywną grupę niemieckiej młodzieży i młodych dorosłych w wieku od 14 do 29 lat. Jest to dość duża rozpiętość wiekowa jak na tego typu badanie. Oprócz preferencji partyjnych zapytano również o główne przyczyny obaw wśród młodego pokolenia. Tutaj wyniki były już bardziej zgodne z oczekiwaniami.

Według autorów badania, socjologów Simona Schnetzera i Klausa Hurrelmanna oraz politologa Kiliana Hampela, widać pogorszenie się sytuacji psychicznej młodzieży. Coraz większy odsetek młodych osób patrzy w przyszłość z pesymizmem. Jako główne źródło niepokoju większość ankietowanych wskazała wojny w Europie i na Bliskim Wschodzie (oba konflikty zostały zawarte w jednej odpowiedzi). Na drugim miejscu znalazła się inflacja, a na trzecim problem z dostępnością mieszkań. Co ciekawe, zmiany klimatyczne otrzymały dopiero szóstą pozycję. Do tej pory, to właśnie młodzi obywatele w Niemczech najbardziej obawiali się skutków globalnego ocieplenia.

O wiele ciekawiej wyglądają wyniki poparcia dla partii politycznych. Po raz pierwszy w historii badania (jest ono organizowane co roku) pierwsze miejsce otrzymała najbardziej prawicowa partia obecna w Bundestagu, czyli AfD. Nie jest to jednak dominująca większość, ponieważ wynosi 22% poparcia. Warto jednak zwrócić uwagę na trend, ponieważ jeszcze w 2022 roku, ta partia otrzymał wśród młodych zaledwie 9% poparcia. Oznacza to ponad dwukrotny wzrost w ciągu zaledwie dwóch lat.

Drugie miejsce zajęła chadecka partia CDU z wynikiem 20% co oznacza delikatny wzrost od zeszłego roku. Skąd więc taki wzrost poparcia dla partii prawicowych, a zwłaszcza dla AfD? Pierwszym powodem jest prawdopodobnie słabość obecnego rządu. Koalicja rządząca w Niemczech składa się z SPD, Partii Zielonych i FDP, czyli z dwóch partii lewicowych i liberałów. Młodzi ludzie zazwyczaj buntują się przeciwko władzy, dlatego zaistniały obecnie dobre warunki na promocję AfD. Politycy tej partii potrafili wykorzystywać okazję.

Socjologowie zwracają uwagę na silną obecność prawicowej AfD w mediach społecznościowych, a zwłaszcza na TikToku i Instagramie. Jej profile na tych portalach są prowadzone niezwykle profesjonalnie i skutecznie. Materiały zamieszczane przez AfD pod względem oglądalności biją konkurencyjne partie o kilka długości.

Zdarza się, że mają nawet dziesięć razy więcej wyświetleń niż inni. Jak zwracają uwagę autorzy badania, młodzież czerpie wiedzę polityczną obecnie głównie z internetu, a nie jak pokolenie ich rodziców i dziadków z telewizji lub gazet. Niewątpliwie ma to wpływ na rosnącą popularność prawicy wśród młodych.

Trzecie miejsce w sondażu z wynikiem 18% zajęła Partia Zielonych. Do tej pory, w najmłodszej grupie wiekowej była ona liderem z poparciem wyraźnie wyższym niż średnia ogólnokrajowa. W 2022 roku w tym samym badaniu zieloni otrzymali aż 27% poparcia.

W ciągu dwóch lat stracili więc 9 punktów procentowych wśród młodych wyborców. Tuż za podium znalazła się obecnie największa partia obecna w Bundestagu, czyli SPD. Zanotowała 12% poparcia co jest nieznacznym spadkiem w stosunku do zeszłorocznych wyników (uzyskała wówczas 16%).

Na piątym miejscu znalazła się partia z największym spadkiem poparcia. Liberałowie z FDP otrzymali 8%, a jeszcze w 2022 roku mieli aż 19% i drugie miejsce. Ewidentnie nie służy im obecność w koalicji rządowej. Młodzi Niemcy z bardziej wolnorynkowymi poglądami poczuli się zawiedzeni i prawdopodobnie w większości przenieśli swoje poparcie na AfD. Ostatnią z głównych partii jest Die Linke, która uzyskała 7%, co również jest delikatnym spadkiem.

Najgorszy wynik otrzymało nowe ugrupowanie Sahry Wagenknecht, które było notowane po raz pierwszy. Uzyskało 5% poparcia. Wszystkie partie na lewo od centrum straciły poparcie wśród najmłodszych wyborców. Trend zwrotu na prawo w przeciągu ostatnich dwóch lat jest jak najbardziej widoczny.

Zauważyć to można również w nastawieniu młodych Niemców do przyjmowania uchodźców, w tym roku tylko 26% badanych opowiedziało się za ich przyjmowaniem (w 2019 roku było to aż 57%). Młodzi obywatele coraz częściej zauważają, że wzrost czynszów w dużych miastach jest spowodowany w dużej mierze przez masowy napływ imigrantów. Również problematyka związana ze zmianami klimatu zeszła na dalszy plan.

Badanie opinii młodych ludzi jest ciekawe, ponieważ są oni w wieku formacyjnym. Ich wahania poparcia są jednak bardziej radykalne niż w starszych pokoleniach. Niewątpliwie jednak, wyniki najnowszego badania są ostrzeżeniem dla lewicowo-liberalnego establishmentu w Niemczech. Najbliższym sprawdzianem będą wybory do Parlamentu Europejskiego. Badanie przeprowadzono w styczniu i lutym br. na reprezentatywnej próbie 2000 osób w wieku 14-29 lat.(Stefan Kasprzyk/ISW) Fot. tk

Źródła:
https://www.rbb24.de/panorama/beitrag/2024/04/jugendstudie-2024-jugend-in-deutschland-pessimismus-zukunftsangst.html
https://www.welt.de/politik/deutschland/article251211354/Gruene-Jugend-Viele-junge-Menschen-fuehlen-sich-nicht-von-den-Gruenen-gesehen.html
https://www.dw.com/pl/niemcy-m%C5%82ode-pokolenie-pesymistyczne-jak-nigdy-dot%C4%85d/a-68900777Dziękujemy za przesłanie błędu