Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
03/03/2017 - 11:05

Czy dworzec autobusowy powinien być przy dworcu PKP?

- Jak to jest, że Nowy Sącz jest tak specyficznym miastem że dworzec autobusowy chce się budować tak daleko od dworca PKP, który zaczyna coraz bardziej się rozwijać - pyta w liście do redakcji Sądeczanina.info pan Sławomir Szabla. Czy dworzec autobusowy nie powinien być przy dworcu PKP?

- Wszyscy się dziwią że Nowy Sącz omijany jest przez turystów, ale nikt nie robi nic w tym celu aby to zmienić. Przecież jest mnóstwo miejsca koło dworca PKP, gdzie śmiało mógłby powstać dworzec "PKS" czy teraz MDA. Kilka miesięcy do tyłu ukazał się artykuł na temat straszących budynków przy nowo przerobionej ulicy kolejowej. Dlaczego tam nie można by zaadaptować starych budynków i placu wokół na dworzec?

- Bardzo nurtuje mnie to pytanie jako młodego mieszkańca miasta. Ktoś powie, że może to być z dala od centrum, ale mając rozwinięte MPK w Nowym Sączu (dworzec obok PKP) nie wydaje się to być problemem. Patrząc na mieszkańców, studentów Krakowa, wszyscy korzystają z komunikacji miejskiej i nikt nie narzeka że musi przejechać kilka przystanków dalej. A i tak większość ludzi u nas w mieście, gdy wysiądzie z autobusu/busa w Nowym Sączu przesiada się na MPK - pisze dalej pan Sławek.

Zobacz też: Autobus z Krynicy Zdroju do Warszawy w Nowym Sączu nie staje?

W dalszej części listu Czytelnik zaznacza, że przecież MPK rozwija się na tyle, że obsługuje również gminy ościenne. Tym samym przyjezdnym będzie o wiele łatwiej poruszać się po okolicach Nowego Sącza. Pozostawienie dworca PKS/MDA w aktualnej lokalizacji sprawi, że turysta/przyjezdny będzie miał problem i może być całkowicie zdezorientowany.  

Spostrzeżeniom Czytelnika nie można odmówić racji i już bardzo wielu sądeczan podnosiło ten temat. Jest tylko kilka, ale…

Dworzec PKS należy do spółki Małopolskie Dworce Autobusowe i miasto w żaden sposób nie może ingerować w przebieg przebudowy a lokalizacja dworca została już formalnie potwierdzona uchwalonym przez radę miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Budowa dworca w miejscu wspomnianych przez Czytelnika straszydeł też do realnych przedsięwzięć nie należy. Wszystkie tutejsze grunty należą do Polskich Linii Kolejowych i spółka MDA musiałaby je po prostu wykupić a to podniosłoby radykalnie koszt budowy nowej siedziby dworca PKS.

Zobacz też: To dworzec czy kamieniołom? Plany przebudowy nie zwalniają z napraw! [FOTO]

Mimo wszystko byliśmy ciekawi stanowiska radnych. Skontaktowaliśmy się z szefem klubu PO Piotrem Lachowiczem, który zna temat od podszewki i pamięta kilka pomysłów lokalizacji dworca PKS. – Uwagi Czytelnika są ze wszech miar słuszne. Tak się buduje centra komunikacyjne w dużych aglomeracjach. Widziałem takie w Austrii, w Niemczech a i niedaleko, bo w Krakowie tak właśnie to funkcjonuje, że dworzec PKP i autobusowy są zaraz dworca komunikacji miejskiej – mówi na wstępie samorządowiec.

Potem jednak dodaje – jak wspomnieliśmy już wyżej – że plan zagospodarowania już jest klepnięty a lokalizacje w bezpośredniej bliskości dworca PKP są niestety obarczone wadami. – Gdy dyskutowaliśmy o dworcu autobusowym na terenie parku, okazało się, że to miejsce jest objęte ochroną a i sami mieszkańcy mocno protestowali, bo nie wyobrażali sobie likwidacji ostatniej ostoi zieleni w tej okolicy – wyjaśnia radny.

Zobacz też: Nowy Sącz: Dworzec będzie, autobusy niekoniecznie

Jeśli chodzi o lokalizację na terenie kolei, to po pierwsze kolej musiałby go chcieć sprzedać, pod drugie musiałaby się na to znaleźć odpowiednie pieniądze a i tak mogłoby się okazać, że i tak jest tam za mało miejsca. – jest jeszcze jedna ważna rzecz. Przy obecnym dworcu nie ma praktycznie budynków mieszkalnych w dwóch pozostałych miejscach jest ich sporo i dworzec mógłby stanowić sporą uciążliwość dla ich lokatorów – zastrzega na zakończenie Lachowicz.

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info / MDADziękujemy za przesłanie błędu