Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 5 marca. Imieniny: Aurory, Fryderyka, Oliwii
08/06/2020 - 07:30

Czegoś takiego w Sączu nie było! To już dziś. Matura pod specjalnym rygorem

Dla nich to jeden z najważniejszych dni w życiu. Pisemnym egzaminem z języka polskiego absolwenci szkół średnich zaczynają swój maturalny maraton, który potrwa do końca czerwca. Na Sądecczyźnie to blisko 3,5 tys. uczniów. Przez epidemię koronawirusa matury odbywają się w innym terminie i realiach, niż przewidywali jeszcze kilka miesięcy temu. Przez ostatnie dwa miesiące przygotowywali się do egzaminów dojrzałości zdalnie. Jakie będą tego wyniki? Przekonają się już dziś.

W Nowym Sączu do egzaminów przystąpi 2051 uczniów szkół publicznych i 369 z niepublicznych.  

- Wszystkie szkoły są do matury przygotowane – mówi Małgorzata Belska, dyrektor wydziału oświaty w sądeckim magistracie. Ze względu na sanitarne reżimy  zostaną wykorzystane wszystkie klasy, w każdej oczywiście będą osobne egzaminacyjne komisje.  Wszyscy uczniowie otrzymali  od prezydenta maseczki. Będą je mogli zdjąć po zajęciu miejsca w ławce. Pomieszczenia zostały odkażone. Są wyposażone w dozowniki z płynami do dezynfekcji. Wszystkie procedury będą zachowane – dodaje Belska.

Czytaj też Wstrzymane przyjęcia w szpitalu. Epidemia przybrała na sile w Małopolsce 

W szkołach  powiatowych do matury przystąpi 524 uczniów.  Najwięcej abiturientów – 102 - jest w Liceum Ogólnokształcącym w Grybowie, w  Zespole Szkół w Marcinkowicach egzaminy będzie zdawać  92 młodych ludzi, w  Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Krynicy 72.

Zgodnie z wytycznymi, w pomieszczeniach, w których młodzież będzie pisała maturę, zostaną zachowane odpowiednie odstępy pomiędzy zdającymi - co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku – mówi Bożena Mynarek, dyrektor wydziału edukacji Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Czytaj też Wojna z prezydentem o sądecką podstawówkę. Kto kłamie, kto mówi prawdę [WIDEO] 

Uczniowie powinni pamiętać, że będą mogli korzystać tylko z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora i innych.

Dyrektorzy szkół są natomiast zobowiązani do wprowadzenia rozwiązań, które pozwolą uniknąć tworzenia się grup osób zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.

Epidemia koronawirusa wymusiła na szkołach przygotowanie liczniejszych niż to było w ubiegłych, składów komisji egzaminacyjnych.

W szczytowym dniu, gdy maturzyści będą pisali egzamin z języka angielskiego na poziomie  podstawowy,  będą  pracowały aż 32 komisje. Przed pandemią musiały liczyć trzy osoby, teraz liczba nauczycieli została zmniejszona do dwóch osób. Jesteśmy przygotowani do przeprowadzenia matur – zapewnia  Andrzej Padula, dyrektor I LO w Nowym Sączu, gdzie do matury przystąpi w tym roku 249 maturzystów.

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej egzaminy  będzie zdawać 326 absolwentów.

- Wszystko jest przygotowane do przeprowadzenia matur – mówi Anna Szarek, wicedyrektor szkoły.  – Młodzież będzie wchodziła do budynku w trzech turach. Na korytarzu będą czuwali nauczyciele dyżurujący, aby wejście do sal odbywało się sprawnie. W tym roku młodzież nie będzie pisała egzaminu w hali sportowej, która mogła pomieścić 240 osób. Uczniowie zostali przeniesieni do odpowiednio przygotowanych sal w budynku szkoły. Nad przebiegiem matur będzie czuwało 21 komisji.

W Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych do matury przystąpi 203 uczniów.

- Mamy mniej maturzystów niż w poprzednich latach – mówi dyrektor Walenty Szarek. - To siedem klas.

W „Elektryku” nie ma różnicowania godzin wejścia do budynku szkoły.

- Tę kwestię przeanalizowaliśmy bardzo dokładnie i uwzględniając specyfikę naszego budynku doszliśmy do wniosku, że takie różnicowanie wprowadzi więcej zamieszania. W naszej szkole uczy się mnóstwo młodzieży, która dojeżdża do Nowego Sącza z okolicznych miejscowości. To praktycznie 90 proc. uczniów. Uczniowie wejdą do budynku dwoma wejściami, przy których będą stanowiska do dezynfekcji dłoni. Każdy dostanie maseczkę. W związku z tą specyficzna sytuacją musieliśmy przyspieszyć godziny odprawy zespołów nadzorujących. Szkoła jest przygotowana na przeprowadzenia matur.

- Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do przeprowadzenia egzaminu dojrzałości – mówi– Młodzież wie, o której godzinie i jakimi wejściami będą wchodzili do szkoły. W tym roku w naszej szkole maturę zdaje 259 uczniów. Dołożyliśmy jedną komisję i jedną salę. Ta matura jest wyzwaniem, ale myślę, że jej podołamy – mówi  Barbara Świętoń, dyrektor szkoły.

Harmonogram matur pisemnych

  • 8 czerwca (poniedziałek) - język polski (poziom podstawowy i rozszerzony),
  • 9 czerwca (wtorek) - matematyka (poziom podstawowy),
  • 10 czerwca (środa) - język angielski (poziom podstawowy i rozszerzony),
  • 15 czerwca (poniedziałek) - filozofia i matematyka (poziom rozszerzony),
  • 16 czerwca (wtorek) - biologia, WOS,
  • 17 czerwca (środa) - chemia, informatyka,
  • 19 czerwca (piątek) - geografia, historia sztuki,
  • 24 czerwca (środa) - fizyka, historia.

Egzaminy maturalne odbędą się o godzinie 9:00 i 14:00 każdego dnia.

[email protected], [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu