Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 2 kwietnia. Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława
15/12/2022 - 14:15

Co z obwodnicą Piwnicznej-Zdroju? Pytamy burmistrza o decyzję środowiskową

Władze Piwnicznej-Zdroju nadal nie zajęły stanowiska w sprawie wydania opinii środowiskowej dla budowy obwodnicy uzdrowiska, którą Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce wybudować w ciągu DK 87. Z czego to wynika?

Co z obwodnicą Piwnicznej-Zdroju? Pytamy burmistrza o decyzję środowiskową

Zacznijmy od tego, że w gminie Stary Sącz pojawił się już kolejny, trzeci termin dla wydania decyzji środowiskowej dla przebudowy DK 87 na terenie tego samorządu. Jak informuje burmistrz Jacek Lelek tym razem pod lupą jest „prostowanie” niebezpiecznych zakrętów w Barcicach. Preferowany przez inwestora, czyli GDDKiA, wariant zakłada zaślepienie dotychczasowego przebiegu i budowę kawałka nowej nitki, na nasypie wzdłuż Popradu. – Ale teraz musimy przenalizować dodatkowe warianty – mówi Lelek. Dokumenty nadal procedowane są przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i sanepid.

Zobacz też: Piwniczna-Zdrój sama puści autobusy na 3 liniach!

A jak to wygląda w Piwnicznej-Zdroju? W październiku już było wiadomo, że na wniosek Społeczny Komitet Gminy Piwniczna Komisja Europejska pochyli się nad pytaniem, czy inwestycja nie narusza przepisów Unii Europejskiej tj. dyrektyw: w sprawie ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej fauny i flory (Dyrektywa siedliskowa), w sprawie oceny skutków wywieranych przez niektóre przedsięwzięcia publiczne i prywatne na środowisko naturalne (dyrektywa EIA), w sprawie oceny wpływu niektórych planów i programów na środowisko (dyrektywa SEA) dyrektywy ustanawiającej dla niektórych pojazdów drogowych poruszających się na terytorium Wspólnoty maksymalne dopuszczalne wymiary w ruchu krajowym i międzynarodowym oraz maksymalne dopuszczalne obciążenia w ruchu międzynarodowym.

Zobacz też: Sprawdź wymiar podatku od nieruchomości w Piwnicznej-Zdroju

– Mam przyjemność poinformować, że po zapoznaniu się z Pana petycją Komisja Petycji uznała za dopuszczalną ponieważ poruszona kwestia wchodzi w zakres działań Unii Europejskiej, Dlatego też poprosiłam Komisję Europejską o wstępne zbadanie sprawy – napisała w dokumencie z 30 września Dolors Montserrat, przewodnicząca Komisji Petycji.

- Z uwagi na przedmiot petycji przekazałam ją również Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) oraz Komisji Transportu i Turystyki (TRAN) Parlamentu Europejskiego – informuje dalej urzędniczka z Brukseli.

Teraz z kolei i do nas zastukał przedstawiciel wspomnianego komitetu, jak burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk odnosi się do słów burmistrza Muszyny, który ostatnio publicznie wyraził swoją opinię, że „budowa estakad, a to nas czeka, w takich miejscowościach, jak kurorty to nieporozumienie”. Zaznaczmy, że preferowany przez GDDKiA przebieg piwniczańskiej obwodnicy zakłada nie tylko estakadę, ale również budowę tunelu w Węgielniku. Chorużyk na razie temat ucina krótko, bo nadal procedowane jest wydanie decyzji środowiskowej. – We wrześniu przesłałem wszystkie dokumenty w tej sprawie i poprosiłem o zaopiniowanie ich Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i sanepid. Do tej pory żadna z tych instytucji nie zajęła stanowiska i nie sądzę, żeby któraś z nich dała odpowiedź wcześniej niż po nowym roku. Ja osobiście wypowiem się dopiero wtedy, gdy będę miał już komplet dokumentów – zastrzega Chorużyk. ([email protected] Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.info / GDDKiA)Dziękujemy za przesłanie błędu