Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
05/09/2019 - 20:00

Chełmiec: po wypadku w Świniarsku zrobią światła koło szkoły

Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach zapadła ta decyzja, jest już pewne, że na przejściu dla pieszych koło Szkoły Podstawowej w Świniarsku na drodze powiatowej zainstalowane zostaną światła dla pieszych.

Zobacz też: Chełmiec: remontować w nieskończoność czy zainwestować raz, a dobrze?

O Świniarsku głośno jest w całej Polsce od chwili gdy doszło tu dramatycznego wypadku – zderzenia autobusu z autem dostawczym. Bilans – 28 osób rannych, dwie nie żyją. Prokuratura uznała to zdarzenie za katastrofę w ruchu drogowym i w takim kierunku będzie prowadzone dochodzenie w tej sprawie. Szczegóły w publikacjach

Dziś za to sądeckie redakcje otrzymały informację ze Starostwa Powiatowego, że na wniosek posła Józefa Leśniaka starosta podjął decyzję o budowie sygnalizacji świetlnej na przejściu koło Szkoły Podstawowej na tej samej drodze, na której doszło do tragedii, czyli drodze Chełmiec – Naszacowice. Radni ze Świniarska już wcześniej wielokrotnie sygnalizowali, że droga jest tu wyjątkowo niebezpieczna podczas sesji. Tyle, że droga ta nie należy do gminy. 

Zobacz też: Dopiero po tym jak matka zepchnęła dzieci do rowu władze Chełmca reagują

- Spotkania i rozmowy z mieszkańcami i rodzicami, których dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Świniarsku zwróciły moją uwagę na ten problemem. Jego rozwiązanie wymaga szybkiej interwencji - argumentuje poseł Józef Leśniak. I dalej wspomina to, o czym rodzice uczniów już dawno mocno i systematycznie sygnalizowali. – Przejście dla pieszych, które znajduje się naprzeciw szkoły, należy do jednego z najbardziej ruchliwych na tej trasie, szczególnie w ciągu dnia. Wzmożony ruch samochodów utrudnia przejście dzieciom i młodzieży, a kierowcy często nie zwracają uwagi na fakt, że jest tam oznakowane przejście dla pieszych. Taka sytuacja powoduje poważne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Często dochodzi tam do stłuczek. Były też dwa wypadki ze skutkiem śmiertelnym – zginęło dwoje dzieci idących do szkoły.

Reakcja starosty Marka Kwiatkowskiego była natychmiastowa. -  Zleciłem już wykonanie projektu sygnalizacji świetlnej na drodze w Świniarsku. Powiat przeznaczy na jej zamontowanie blisko sto tysięcy złotych. Zdaję sobie sprawę z zagrożeń, szczególnie w miejscach, z których korzysta wiele osób. Mam nadzieję, że nasze działania znacznie poprawią bezpieczeństwo w tym rejonie, a dzieci i młodzież nie będą się obawiały przechodzić do szkoły po pasach.

ES [email protected] Fot.: Starostwo PowiatoweDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)