Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
26/06/2022 - 14:40

Chcesz dorobić w obwodowej komisji podczas referendum? Nie przegap terminu

Rada Miasta Nowego Sącza, podczas piątkowej sesji powołała ośmioosobową Miejską Komisję ds. Referendum w Nowym Sączu „w sprawie sposobu zagospodarowania odpadów komunalnych na terenie miasta”. W tym samym dniu rozpoczęła pracę. Kieruje nią Piotr Lachowicz, sekretarz miasta w Nowym Sączu. Gotowy jest też wzór zgłoszenia dla osób, które chciałyby zasiadać w którejś z 48 referendalnych komisji obwodowych.

Czytaj także: Prezydent i radni Nowego Sącza żegnają zmarłego komendanta Straży Miejskiej

Referendum ma odbyć się w Nowym Sączu 24 lipca. Zobaczymy, co wybiorą mieszkańcy Nowego Sącza?

Przypomnijmy, że pomysł lokalizacji budowy spalarni przez prywatnego inwestora przy ul. 29 Listopada, w centrum dużego sądeckiego osiedla budzi od początku spore kontrowersje oraz protesty.

Prezydent miasta zaproponował, aby w tej sprawie mieszkańcy wypowiedzieli się właśnie w drodze referendum. O jego przeprowadzeniu zdecydowała Rada Miasta. Na referendum zostały przygotowane dwa pytania. Osoby, które wezmą w nim udział będą musiały odpowiedzieć na jedno z nich. Pytania referendalne są następujące:

1. Czy jesteś za rozbudową lub budową nowego składowiska odpadów komunalnych innych niż niebezpieczne na terenie miasta Nowego Sącza?

2. Czy w Nowym Sączu, przy ul. 29 Listopada powinna powstać instalacja termicznego przetwarzania odpadów komunalnych – w celu uzyskania tańszej energii cieplnej przez odbiorców Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, o ile instalacja ta będzie zgodna z przepisami o ochronie środowiska i ochronie zdrowia, oraz będzie zagospodarowywać odpady komunalne wytwarzane przez mieszkańców Nowego Sącza na preferencyjnych warunkach.

W piątek po powołaniu Miejskiej Komisji ds. Referendum rozpoczęła ona pracę. Na jej przewodniczącego został wybrany Piotr Lachowicz, sekretarz Urzędu Miasta, a wiceprzewodniczącą jest Katarzyna Biedroń-Szczecina, radca prawny Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Miejska Komisja ds. Referendum podjęła jeszcze w piątek uchwałę dotyczącą składu liczbowego odwodowych komisji referendalnych, zasad zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji oraz wzoru zgłoszenia do obwodowych komisji.

Czytaj także: Gotowa jest koncepcja odbudowy zamku w Nowym Sączu. Komu się ona podoba?

W każdej z obwodowych komisji wyborczych ma pracować po sześć osób. W skład każdej z tych komisji prezydent Nowego Sącza zgłasza dwóch kandydatów na członków.

Zgłoszenia kandydatów na członków komisji obwodowych przyjmowane będą przez członków Miejskiej Komisji do Spraw Referendum w Nowym Sączu w pok. nr 22 w siedzibie Urzędu Miasta w Nowym Sączu, w godzinach pracy magistratu do 30 czerwca 2022 roku.

Zgłoszeń kandydatów na członków komisji pochodzących z naboru otwartego dokonuje się na specjalnym formularzu.

Następnie wszystkie zgłoszenia osób, które będą chciały zasiadać w odwodowej komisji wyborczej, a więc chcących być jej członkami, Miejska Komisja ds. Referendum przekaże do prezydenta miasta. Zgłoszenia te muszą być bowiem zweryfikowane w rejestrze wyborców.

Zgłoszenie kandydatury na członka komisji z naboru otwartego nie gwarantuje powołania w skład komisji. O składzie komisji może zadecydować losowanie.

Kandydat na członka komisji może wyrazić zgodę na powołanie go do składu innej niż wskazana przez niego komisja. Istotnym jest również i to, że członkami komisji mogą być wyłącznie osoby wpisane do stałego rejestru wyborców w Nowym Sączu.

Członkami komisji nie mogą być radni, osoby wchodzące w skład albo pełniące funkcję organu wykonawczego danej jednostki samorządu terytorialnego, a także inicjator referendum oraz jego pełnomocnik.

Osoby, które będą chciały pracować w obwodowej komisji referendalnej będą musiały wypełnić druk zgłoszenia jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej Nowego Sącza w zakładce - wybory i referenda. Szukaj w zakładce: referendum gminne w sprawie... - Załącznik nr 1.

- Na podstawie tych zgłoszeń będą powoływane komisje obwodowe ds. referendum w Nowym Sączu – powiedział Sądeczaninowi Piotr Lachowicz, przewodniczący Miejskiej Komisji ds. Referendum. – Członkami komisji obwodowych mogą być jedynie mieszkańcy naszego miasta.

W Nowym Sączu będzie pracowało 47 obwodowych komisji wyborczych (obwody stałe) i jedna (48) to obwód zamknięty w sądeckim więzieniu.

Miejska Komisja ds. Referendum będzie czuwała nad prawidłowością przebiegu referendum. Po zakończeniu referendum, komisja będzie musiała sporządzić protokół miejski i ogłosić wyniki referendum.

[email protected], fot. IM – zdjęcie ilustracyjne - arch. Sądeczanina.
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu