Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
26/01/2015 - 15:00

Chcemy łączyć szkoły ponadgimnazjalne, a nie likwidować – mówi starosta gorlicki

W Gorlicach i w powiecie gorlickim krążą informacje o planowanych zmianach w szkolnictwie ponadgimnazjalnym, mówi się wręcz o likwidacji szkół. Poseł Barbara Bartuś na dzisiejszej konferencji prasowej wypowiedziała się przeciwko proponowanym rozwiązaniom problemów edukacyjnych i poinformowała, że takie samo stanowisko mają radni klubu PiS w Radzie Powiatu Gorlickiego.
Starostwo tłumaczy, że nie chodzi o likwidację, lecz o łączenie placówek oświatowych.

Barbara Bartuś uważa, że szkoły ponadgimnazjalne w powiecie gorlickim wymagają nie łączenia, ale sprawnego zarządzania przez władze samorządowe i inwestycji. Niedofinansowanie szkół ponadgimnazjalnych to, jej zdaniem, główna przyczyna odpływu części młodzieży do liceów i techników w Nowym Sączu i Krakowie.

Starosta Karol Gorski udzielił wywiadu Gazecie Gorlickiej na temat propozycji dostosowania sieci szkolnej do wciąż malejącej liczby uczniów oraz do zmniejszającej się w ślad za tym subwencji oświatowej z budżetu państwa. Wywiad, dementujący plotki i wyjaśniający przyczyny i propozycje zmian ukaże się w jutrzejszym, wtorkowym wydaniu Gazety Gorlickiej oraz na stronie Starostwa Powiatowego w Gorlicach. Starosta mówi m.in.:

Zdecydowanie zaprzeczam i dementuję takie plotki i dziwię się, że szerzą je osoby, które dokładnie znają prawdę na temat stanu obecnego i perspektyw funkcjonowania szkół ponadgimnazjalnych. Nie mamy zamiaru zlikwidować żadnej szkoły i zapewniam, że uczniowie nadal będą się uczyć w tych samych budynkach. Mówiąc wprost, dla przykładu, jeśli ktoś uczy się lub zamierza się uczyć np. w gorlickim ekonomiku, bieckim czy bobowskim liceum lub innej szkole, to nadal się tam będzie mógł uczyć.

- Owszem, rozpoczęliśmy konsultacje z dyrektorami szkół ponadgimnazjlanych i placówek oświatowych oraz radnymi Rady Powiatu nad koniecznością dostosowania sieci szkolnej do wciąż malejącej liczby uczniów oraz do zmniejszającej się w ślad za tym subwencji oświatowej z budżetu państwa. Subwencja stanowi podstawowe źródło finansowania zadań oświatowych w powiecie. Biorąc pod uwagę te dwa czynniki musimy tak zorganizować oświatę, aby ją dostosować do możliwości finansowych powiatu, ale to nie oznacza zamykania szkół – tłumaczy Karol Górski.

Z połączenia Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II i Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego, miałaby powstać nowa placówka o roboczej nazwie Zespół Szkół Techniczno-Ekonomicznych w Gorlicach.

W Bobowej połączyć się mają: Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zespół Szkół Zawodowych im. S. Wyspiańskiego w Bobowej.

W Bieczu proponuje się połączenie Liceum Ogólnokształcącego im. S. Wyspiańskiego z Zespołem Szkół Zawodowych im. św. Jadwigi Królowej, z których ma powstać Zespół Szkół i Placówek Oświatowych.

Zapowiadane zmiany w większym stopniu chroniłyby licea ogólnokształcące, które w ubiegłym roku miały poważne problemy z naborem kandydatów. W Bobowej w ogóle nie utworzono pierwszej klasy.

W środę na ten temat obradował będzie Zarząd Powiatu Gorlickiego, a w czwartek 29 stycznia zbiera się na kolejnej sesji Rada Powiatu Gorlickiego.

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, jednostki samorządu terytorialnego muszą do 28 lutego podjąć uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji szkół.

(opr.jg) źródło: SP w Gorlicach, http://terazgorlice.pl/, fot. http://www.ckpiu.gorlice.pl/, http://free.of.pl/z/zst/
 






Dziękujemy za przesłanie błędu