Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
09/11/2014 - 18:37

Bożena Kiemystowicz: Kandydatka promująca zdrowie

„Można inaczej” - to hasło wyborcze Bożeny Kiemystowicz, kandydującej do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Chce ona, z ramienia SLD Lewica Razem, w tym małopolskim gremium samorządowym, reprezentować Nowy Sącz i jego mieszkańców.
Bożena Kiemystowicz, politolog z wykształcenia kandyduje do Sejmiku Województwa Małopolskiego. Jest liderem listy SLD.

Od wielu lat działa w strukturach tej partii. Jest wiceprzewodniczącą Rady Małopolskiej SLD w Krakowie i sekretarzem Rady Powiatowej SLD w Nowym Sączu. Angażuje się również w działalność społeczną. Od 2004 roku jest prezesem Stowarzyszenia Kobiet do Walki z Rakiem Piersi Europa Donna w Nowym Sączu. Propaguje ono profilaktykę raka piersi i organizuje m. in. bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet nie objętych programem finansowanym przez NFZ.

Kandydatka do Sejmiku Województwa Małopolskiego jest współorganizatorką i popularyzatorką odbywających się w październiku „marszów różowej wstążki”.
Tej społecznej działalności Bożena Kiemystowicz poświęca niemal każdą wolną chwilę. Działa w Zarządzie Polskiego Forum Europejskiej Koalicji Europa Donna i w Sądeckim Forum Kobiet. Uczestniczy w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych poświęconych zapobieganiu i leczeniu raku piersi.

- To bardzo ważne, aby kobiety regularnie badały się, robiły USG, czy mammografię piersi – stwierdza szefowa Stowarzyszenia „Europa Donna”

Za swoją działalność społeczną i polityczną została uhonorowana wieloma wyróżnieniami i odznaczeniami m.in. tytułem „Społecznik Roku 2010” w plebiscycie Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota.

Bożena Kiemystowicz, realizując program SLD Lewica Razem chce, jak mówi, skupić się na zadaniach wynikających z treści czterech nadrzędnych haseł: mądrze, zdrowo, bezpiecznie i samorządnie. Szczególnie bliska jej jest problematyka zdrowotna.

- Uważam, że samorząd wojewódzki powinien przygotować wieloletnią strategię poprawy stanu zdrowia mieszkańców Małopolski, a w szczególności zwiększyć aktywność w zakresie promocji zdrowego stylu życia – uważa kandydatka na radną wojewódzką. - Zdrowy styl życia zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby nowotworowe. Od 17 lat działam w stowarzyszeniu promującym profilaktykę raka piersi, m.in. poprzez organizację bezpłatnych badań mamograficznych dla kobiet nie objętych programem finansowanym przez NFZ. Chciałabym to zadanie kontynuować w samorządzie wojewódzkim.

Do 2016 r., zgodnie z zaleceniami Parlamentu Europejskiego, mają powstać w Polsce Breast Cancer Unit – ośrodki leczenia raka piersi, zajmujące się kompleksową diagnostyką i leczeniem tej choroby.

- Korzystając z funduszy unijnych, jakie można będzie pozyskiwać w nowej perspektywie finansowej 2014 – 2020 będę zabiegać, aby taki ośrodek powstał w Nowym Sączu na bazie szpitala onkologicznego, a także o to, aby skrócić kolejki do lekarzy specjalistów leczących choroby nowotworowe. Pamiętajmy, że wszystkie działania podejmowane w kierunku profilaktyki tego rodzaju schorzeń przyczyniają się do ich eliminacji bądź znacznego ograniczenia. W nowym rozdaniu finansowym 40 proc. środków unijnych trafi do samorządów. Dlatego uważam, że należy zadbać o racjonalne i sensowne wykorzystanie przyznanych funduszy. Moim zdaniem, niezbędna jest w tym zakresie współpraca radnych wojewódzkich z przedstawicielami samorządów lokalnych.

(MIGA)
Fot. arch. Bożeny Kiemystowicz.







Dziękujemy za przesłanie błędu