Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 16 czerwca. Imieniny: Aliny, Anety, Benona
15/09/2012 - 11:30

Bibliotekarze latarnikami! Wprowadzą starszych w cyfrowy świat

35 bibliotekarzy z całego powiatu nowosądeckiego wzięło udział w szkoleniu, które przygotowało ich do roli latarników, czyli animatorów działań na rzecz edukacji cyfrowej pokolenia 50+. Zajęcia odbywały się przez dwa dni (13 i 14 września) w Gminnej Bibliotece Publicznej w Łabowej.
Podstawowym zadaniem latarników jest wprowadzanie w cyfrowy świat ludzi po 50. roku życia. To pokolenie 13 mln osób w całej Polsce, 10 mln z nich nigdy nie korzystało z Internetu.
- Chodzi o wskazanie tym ludziom korzyści, jakie wypływają z umiejętności posługiwania się siecią www. Trzeba dowiedzieć się czego taka osoba potrzebuje, a potem pokazać jej w jaki sposób można rozwijać swoje pasje, czy na przykład ułatwić sobie życie płacąc rachunki przez Internet. To jest właśnie zadanie dla latarników – mówi Mateusz Szuter, prowadzący szkolenie w Łabowej.
Bibliotekarze w powiecie nowosądeckim już od wielu lat prowadzą zajęcia komputerowe dla osób po 50. roku życia Teraz dodatkowo posiadają certyfikaty, które potwierdzają ich umiejętności w tym zakresie.
- Panowie nie uczą nas w jaki sposób posługiwać się komputerem, ale sposobów pracy z ludźmi, jak ich zachęcać do tego, aby korzystali z Internetu, jak rozpoznać, czego potrzebują. Biblioteka jest miejscem spotkań osób w różnym wieku. Mam nadzieję, że ci, którzy do nas przychodzą wiedzą, że jesteśmy do nich pozytywnie nastawieni i zawsze służymy pomocą. Mamy sprzęt komputerowy i zależy nam, aby jak najwięcej ludzi odwiedzało biblioteki – mówi Maria Sosin, dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Starym Sączu.
Szkolenia dla latarników odbywają się w ramach projektu Polska Cyfrowa Równych Szans.
- Polega on przede wszystkim na przygotowywaniu latarników do tego, aby umieli wyszukiwać potrzeby ludzi z pokolenia 50+, umieli rozmawiać i nawiązywać kontakt ze swoimi podopiecznymi. W tej chwili do akcji zgłosiło się trzy i pół tysiąca chętnych, z czego tysiąc sześćset już przeszkoliliśmy. Ten pierwszy etap pomału się kończy i zaczynamy proces konkursowy na granty, które otrzymają niektórzy latarnicy – ci, którzy będą mieli ciekawe pomysły na zajęcia otrzymają środki na ich realizację – tłumaczy Tomasz Nietubyć, trener latarników.
Projekt Polska Cyfrowa Równych Szans, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, ruszył w 2011 roku i jest realizowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”. Pierwsi latarnicy pojawili się w Starym Sączu.
- Władze miasta są niezwykle przychylne naszym działaniom, a burmistrz otwiera nam wiele drzwi. Dzięki takim ośrodkom jak Stary Sącz mamy szansę przyciągnąć te dziesięć milionów Polaków – dodaje Tomasz Nietubyć.
Grupą, która spotyka się w Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Starym Sączu, opiekuje się Piotr Borowy.
- Zaczęło się od tego, że mój tata znalazł informację o projekcie. Pojechałem na szkolenie, a potem sam zacząłem prowadzić zajęcia dla osób po pięćdziesiątce. Początkowo nie było łatwo, ale podpatrywałem trenerów i z czasem zacząłem nabierać umiejętności pracy z grupą. Ci ludzie niezwykle szybko pojmują, chłoną wiedzę i chcą zdobyć jak najwięcej informacji. My im właściwie dajemy tylko podstawę, a potem oni sami się rozwijają, jeżeli tylko chcą – mówi Piotr Borowy.
Zaledwie kilka dni temu – 5 września, z uczestnikami projektu w mieście św. Kingi spotkał się minister Michał Boni, ktory opowiadał o sensie cyfryzacji dla obywateli i zachęcał do udziału w tego typu szkoleniach. Czytaj: Minister Michał Boni z wizytą w starosądeckim gimnazjum.
Teraz latarnicy czekają także na chętnych we wszystkich bibliotekach powiatu nowosądeckiego.

(KB)
fot. KB






Dziękujemy za przesłanie błędu