Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 2 lipca. Imieniny: Kariny, Serafiny, Urbana
02/05/2018 - 12:05

Bezpłatny szynobus wyjechał na trasę. Sprawdź, jak się nim jedzie [ZDJĘCIA]

Dzisiaj, o godz. 5.50, z dworca głównego PKP w Nowym Sączu wyjechał szynobus, a właściwie pociąg EN 57. Będzie on kursował regularnie od poniedziałku (7 maja) na trasie Nowy Sącz – Helena.

Skład przejechał dzisiaj z dworca głównego PKP na stację Nowy Sącz – Centrum (na osiedlu Wólki) i wyruszył stamtąd w kierunku dzielnicy Helena znajdującej się po drugiej stronie Dunajca.

Dzisiaj oraz 4 maja szynobus kursuje testowo. 7 maja, o godz. 9 zostanie zamknięty most heleński dla pieszych, jak i samochodów. I rozpocznie się jego rozbiórka.

Zobacz także: Szynobus powinien kursować z dworca PKP w Nowym Sączu. O to postulują mieszkańcy

Od tego dnia pociąg będzie kursował regularnie. Dziennie zaplanowano 30 kursów, które będą ściśle powiązane z kursowaniem autobusów miejskich linii MPK nr 33 i 34. Jest to alternatywa, która powinna w części zrekompensować te utrudnienia.

W dni robocze szynobus ma kursować od godz. 5.50 do 18.55. W weekendy, mieszkańcy, którzy będą chcieli dostać się z Nowego Sącza na Helenę i odwrotnie będą musieli wybrać komunikację własnymi samochodami trasami objazdowymi, albo skorzystać z miejskich autobusów.

Szynobus może pomieścić prawie dwustu pasażerów. Przejeżdża m.in. przez most kolejowy.

- Jednostka EN 57 jest przestronna. Zapewnia dużo miejsca, w pociągu są ubikacje, Jest też wydzielone miejsce, gdzie można transportować rower – mówi Urszula Gryboś, kierownik pociągu. - Czas przejazdu, to cztery minuty. Już dzisiaj mamy pierwszych pasażerów, którzy przyszli sprawdzić, jak takim pociągiem się podróżuje. Są zadowoleni. Mówią, że będą z niego korzystać.

Szynobus prowadził maszynista Grzegorz Pawlik z Przewozów Regionalnych Kraków.

- Cieszę się, że to właśnie ja prowadzę dzisiaj ten pociąg – mówi maszynista. - Akurat tak wyszło, na inaugurację tych kursów. – Rano jeździmy częściej, a w środku dnia, co pół godziny. Zapraszamy wszystkich do skorzystania z szynobusu.

Pociąg pokonuje jeden przystanek. Podróżuje się nim bardzo komfortowo. Osobiście to dzisiaj sprawdziliśmy pokonując trasę ze stacji Nowy Sącz-Centrum na Helenę.

[email protected], fot. IM.

Szynobus już kursuje
Szynobus już kursuje


Dziękujemy za przesłanie błędu

Aktywnie w Małopolsce