Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
20/04/2023 - 18:10

Jest nowy sposób na wyższą emeryturę. To może być prawdziwy hit?

To ma być nowy sposób oszczędzania na starość. W naszym kraju doczekamy się tak zwanej europejskiej emerytury. Takie rozwiązanie ma być atrakcyjne przede wszystkim dla tych, którzy pracują za granicą. Rząd przyjął już projekt ustawy w tej sprawie. Jak ma wyglądać to oszczędzanie po nowemu?

Europejska emerytura. Oszczędzanie na starość po nowemu

Czy to będzie nowy, skuteczny sposób oszczędzania na starość? Rząd przyjął projekt ustawy  o ogólnoeuropejskich indywidualnych produktach emerytalnych. To odpowiedź Brukseli na niski odsetek tych, którzy część swoich zarobków odkładają na przyszłą emeryturę.  

Kto skorzysta na OIPE

To ma być nowy produkt – OIPE,  tak zwana europejska emerytura. Na rozwiązaniu skorzystają przede wszystkim ci, którzy pracują za granicą. Założenie konta w OIPE i wpłacanie pieniędzy na krajowe subkonto ma być dobrowolne przy czym  nowe ustawowe rozwiązanie nie zastąpi publicznych systemów emerytalnych, takich jak ZUS, ale ma je uzupełniać – pisze o szczegółach projektu ustawy money.pl

OIPE - Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny. Możesz to zrobić w całej Europie

Największą wartością europejskiej emerytury będzie możliwość inwestowania transgranicznego, a także przenoszenia OIPE przy zmianie miejsca zamieszkania, z jednego do innego unijnego państwa – podano w informacji opublikowanej na stronach kancelarii premiera.

Jak na razie  sposoby przenoszenia produktów i oszczędności emerytalnych między krajami członkowskimi są ograniczone.  Europejska emerytura, która ma to zmienić, może być szczególnie atrakcyjna dla ludzi młodych i mobilnych pracowników.  

Dodatkową zachętą do skorzystania z  nowego sposobu oszczędzania na starość będą zwolnienia z opodatkowania dochodów generowanych w czasie oszczędzania na subkoncie OIPE. Będzie  to dotyczyć także dochodów powstałych w momencie wypłaty środków z takiego subkonta, po zrealizowaniu celu oszczędzania – pisze  money.pl

Europejskie IKE

Pojawienie się nowego produktu emerytalnego ma służyć zwiększeniu konkurencji między podmiotami oferującymi programy emerytalne. W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że w Polsce za zbliżony produkt do OIPE można uznać Indywidualne Konta Emerytalne, funkcjonujące w trzecim filarze emerytalnym. To właśnie na nich  wzorowane są rozwiązania dotyczące ogólnoeuropejskich indywidualnych produktów emerytalnych

Dostawcami OIPE będą mogły zostać na przykład banki, instytucje kredytowe albo firmy zarządzające aktywami. Oko na wszystko ma mieć  Komisja Nadzoru Finansowego. Podobnie jak w przypadku IKE roczny limit wpłat na OIPE wyniesie trzykrotność przeciętnego rocznego wynagrodzenia. W 2023 r. to kwota 20 tys. 805 zł. Limit kosztów i opłat związanych z prowadzeniem OIPE ma być nie wyższy niż jeden  proc. zgromadzonego kapitału.

W celu stworzenia zachęt do oszczędzania na dodatkowe świadczenia emerytalne w formie OIPE, wprowadzone zostały zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów z tytułu oszczędzania na subkoncie OIPE prowadzonym zgodnie z przepisami obowiązującymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w zakresie analogicznym jak w przypadku dochodów od środków zgromadzonych na indywidualnych kontach emerytalnych – cytuje uzasadnienie do projektu ustawy money.pl.

Tym samym dochód z inwestycji w czasie oszczędzania, jak i dochód związany z wypłatą środków z OIPE, będą zwolnione z podatku.([email protected])







Dziękujemy za przesłanie błędu