Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 14 lipca. Imieniny: Kamili, Kamila, Marcelego
24/05/2024 - 13:25

Będzie obowiązek czipowania psów i kotów? W sejmie trwa dyskusja

W sejmie trwa dyskusja nad wprowadzeniem obowiązkowego czipowania psów i kotów. Polska dziś jednym z 27 państw Unii Europejskiej, w którym nie ma stosownych regulacji. Ba, nie ma nawet ujednoliconej bazy dla tych, którzy już swoje zwierzaki zaczipowali dobrowolnie.

O tym, jak bardzo potrzebne takie przepisy, samorządy Sądecczyzny przekonują już od wielu lat. Choćby były wójt Podegrodzia Stanisław Banach, z którym w lutym 2022 roku rozmawialiśmy o ty, jaki gmina ponosi koszt realizacji ustawy o ochronie praw zwierząt.

Władze Podegrodzia co roku zachęcają również do zaczipowania pupili, bo pozwala to na szybkie jego odnalezienie w przypadku zagubienia. Czipowanie jest najtrwalszym i najmniej inwazyjnym sposobem oznakowania zwierząt. Czy takie akcje są skuteczne? Dlaczego mimo nich nadal gmina musi wywozić od siebie psy do schroniska i słono za to płacić?

- Niech wreszcie nasi posłowie uchwalą ustawę o obowiązkowym czipowaniu i utworzeniu jednolitej bazy danych i wtedy będziemy mogli zacząć egzekwować od naszych mieszkańców prawo. Teraz większość ma to w nosie a wszędzie widać wałęsające się psy. Widzę nawet w moich Stadłach: codziennie ten sam pies pokonuje ten sam dystans. Nie jest bezdomny, tylko furtka w ogrodzeniu otwarta i pies swobodnie wychodzi z posesji – komentował wtedy bez pardonu.

Nie inaczej patrzy na problem wójt gminy Kamionka Wielka Andrzej Stanek, który na początku 2021 roku musiał uporać się z zagrożeniem ze strony zdziczałych psów w Mystkowie. Pisaliśmy o tym szeroko w publikacji Gehenna trwa od lat. Zdziczałe psy zagrażają mieszkańcom tej gminy

Jak widać – te sygnały wzmocnione przez innych włodarzy samorządów – musiały w końcu dotrzeć mocnej do Warszawy, bo do Sejmu już jakiś czas temu wróciła dyskusja nad stosownym projektem ustawy. Podkreślmy przy okazji, że Polska jest jednym z 27 krajów Unii Europejskiej, która jeszcze takiego obowiązku na właścicieli czworonogów nie nałożyła.

Co bardzo ważne, w ramach tych samych regulacji, utworzony ma być Centralny Rejestr Oznakowanych Zwierząt Domowych. Bo obok psów, trzeba będzie czipować również koty. Prace nad stosownymi regulacjami potwierdził już w połowie maja – na łamach „Rzeczpospolitej” wiceminister rolnictwa, Jacek Czerniak. ([email protected] Fot.: archiwum sądeczanin.info) © Materiał chroniony prawem autorskimDziękujemy za przesłanie błędu