Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 10 grudnia. Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
26/01/2013 - 10:00

Bal charytatywny dla Asi Mosurek. Wspomóż rehabilitację 16-latki

- Ludzie cały czas o Asi pamiętają – mówi ze łzami w oczach Danuta Mosurek. Kobieta bała się, że rodzina nie poradzi sobie z kosztownym leczeniem Asi. Na swojej drodze 16-latka spotyka jednak wielu dobrych i życzliwych ludzi. W lutym Rada Rodziców i Dyrekcja Zespołu Szkół w Świniarsku organizuje dla dziewczyny bal charytatywny.
Zobacz: Strażacy u Asi. Dziewczyna ma tylko jedno życzenie…, Asia dostała drugie życie. Urodziny obchodzi dwa razy

- Wiele się u nas zmieniło w ciągu roku. Asia poczyniła widoczne postępy w rehabilitacji i chociaż wiemy, że przed nami jeszcze długa droga, to zrobiliśmy duży krok ku jej wyzdrowieniu – mówi Danuta Mosurek, mama 16-latki. – Podczas ostatniej wizyty u prof. Talara Asia usłyszała, że potrzebne będą jeszcze może dwa spotkania. Córka ma coraz sprawniejsze nogi, zaczyna sama je zginać. Łączy proste wyrazy w zdania, chociaż przeszkadza jej w tym jeszcze sparaliżowane podniebienie.

Od wypadku Asi minął ponad rok. Dziewczyna została potrącona przez samochód 10 września 2011 r.

- Trudno wracać do tamtych chwil i przypominać sobie, co przeżyliśmy. Na szczęście Asia jest z nami. To chyba Bóg daje nam siłę i wytrwałość do działania. Każdy dzień od ponad roku wygląda u nas podobnie. To jedzenie, rehabilitacja, ćwiczenia, a od kilku miesięcy także lekcje. Nauczyciele bezinteresownie przychodzą do Asi. Ostatnio sama jej czytam, np. podręczniki z biologii. Córka rozumie, śmieje się, kiedy ją coś rozbawi.

16-latka buduje proste zdania. Zaczęła pisać na komputerze, idzie to z trudem, bo jej ręce walczą jeszcze z przykurczami. – To dla nas nowość, bo zaczyna pisać na klawiaturze pojedyncze, krótkie wyrazy – dodaje pani Danuta.

Asia ma swoje ulubione programy naukowe, teleturnieje, seriale. – Kiedy pytam ją o bohaterów z ekranu, nie ma problemu, żeby udzielić odpowiedzi. Tyle już przeszliśmy i tyle się w naszym życiu wydarzyło. Dla nas sukcesem było na przykład, kiedy córka zaczęła sama pić herbatę. Dla zdrowego człowieka to żaden problem, nikt specjalnie się nie zastanawia nad tym, że może pić herbatę…

Postęp w ćwiczeniach i rehabilitacji daje rodzinie motywację do działania. 16-latka zaczyna wracać do normalnego życia. – Chce iść na łyżwy – uśmiecha się mama dziewczyny.

Asia przygotowuje się do bierzmowania. Ma przyjąć imię Wiktoria. – To właściwe imię. Mam nadzieję, że patronka ją wzmocni i córka odniesie zwycięstwo – mówi Danuta Mosurek.

10 lutego odbędzie się dla Asi bal charytatywny w domu weselnym Kaprys w Chełmcu. Bilet wstępu to koszt 200 zł od pary. Chcesz wziąć udział w imprezie i pomóc? Zobacz szczegóły TUTAJ

 

(MC)

Fot. MC
Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!


Dziękujemy za przesłanie błędu