Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 24 listopada. Imieniny: Emmy, Flory, Romana
05/06/2020 - 13:10

800 żołnierzy, samobieżne moździerze i Rosomaki. Gmina Korzenna czeka na wojsko

W miejscowości Wojnarowa (gmina Korzenna) powstaną koszary dla 800 żołnierzy. W wojskowym miasteczku będzie stacjonował 4. batalion piechoty górskiej, wchodzący w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w ramach 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Przypomnijmy, że jednostka wojskowa, odwołująca się do tradycji 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, wróci na Sądecczyznę dzięki wspartej podpisami kilkudziesięciu tysięcy Sądeczan i sądeckich samorządowców inicjatywie SKT "Sądeczanin". Pomysłodawcą całej akcji był Zygmunt Berdychowski. - Dzięki tak wielkiemu wsparciu pokazaliśmy siłę społeczeństwa obywatelskiego - mówił w trakcie jednej z rozmów z sadeczanin.info.

Czytaj też: Kiedy podhalańczycy pojawią się na Sądecczyźnie? Rozmawiamy z Leszkiem Skowronem, wójtem Korzennej

Plany utworzenia nowego batalionu potwierdził minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z samorządowcami w maju ubiegłego roku. Żołnierze będą kontynuować tradycję podhalańczyków, którzy do czasu drugiej wojny światowej stacjonowali na terenie Sądecczyzny. Jak zapewnia gen. Jarosław Gromadziński, jednostka ma stanowić wzmocnienie potencjału bojowego na ścianie wschodniej. Batalion wejdzie w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

Zobacz także: W Wojnarowej trwają przygotowania. Już niebawem powstanie tam miasteczko wojskowe!

Jednostka, która pojawi się w Wojnarowej, to niemal 800 żołnierzy, specjalne pomieszczenia dla wojska i Rosomaki – kołowe transportery opancerzone. Inspektorat Uzbrojenia stara się obecnie o dostawę kilku modułów samobieżnych moździerzy Rak na podwoziu kołowym, które mają wspierać zlokalizowane na południu jednostki.

[email protected], fot. ilustracyjne, Pixabay.comDziękujemy za przesłanie błędu