Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
18/02/2021 - 03:00

Co z jednostką wojskową w Wojnarowej? Pytamy sztab generalny i wójta gminy

Z uwagą obserwujemy losy jednostki wojskowej, która już niebawem ma powstać w Wojnarowej. Kiedy żołnierze pojawią się w gminie Korzenna? Pytamy rzecznika sztabu generalnego WP i wójta gminy.

Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy o postępie prac związanych z przygotowaniem Korzennej na przyjęcie kilkuset żołnierzy i zapewnieniem im odpowiedniej infrastruktury w miasteczku wojskowym w Wojnarowej. Czy są nowe informacje?

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z rzecznikiem prasowym 18. Dywizji Zmechanizowanej, w ramach której działa wchodzący w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich batalion, mający stacjonować w Wojnarowej. Rzecznik odesłał nas do zespołu prasowego Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Jaką dostaliśmy odpowiedź? Oto ona:

- Odnosząc się do zapytania w sprawie dyslokacji batalionu piechoty górskiej w miejscowości Wojnarowa pragniemy podkreślić, że z uwagą odnotowujemy oczekiwanie środowisk lokalnych w zakresie tworzenia nowych jednostek wojskowych w rejonie Sądecczyzny - wyjaśnia rzecznik. - Zapisy dokumentów planistycznych, w tym przyjętego ”Programu rozwoju Sił Zbrojnych RP w latach 2021 – 2035”, przewidują sformowanie w Wojnarowej batalionu piechoty górskiej, wchodzącego w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Wskazanie lokalizacji wyżej wymienionej jednostki wojskowej zostało poprzedzone analizami potrzeb obronności i bezpieczeństwa państwa.

Czytaj też: W miasteczku wojskowym w Wojnarowej będą sklepy, stacja paliw i hala sportowa

W kolejnym etapie zdefiniowano potrzeby infrastrukturalne na rzecz nowo formowanej jednostki wojskowej, które z kolei ujęto w ”Planie inwestycji budowlanych SZ RP, w tym zamierzeń inwestycyjnych realizowanych w ramach NSIP w latach 2021 – 2035”. Podjęto również działania zmierzające do pozyskania od władz samorządowych terenu, niezbędnego do przeprowadzenia inwestycji budowlanych koniecznych do zabezpieczania funkcjonowania ww. jednostki.

Jednak podkreślić należy, że w resorcie obrony narodowej trwają prace zmierzające do optymalizacji rozmieszczenia jednostek wojskowych w południowo-wschodniej Polsce, uwzględniające potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz możliwości finansowe resortu obrony narodowej - dodaje rzecznik prasowy.

Co słyszymy od Leszka Skowrona, wójta gminy Korzenna? - W stosunku do odpowiedzi udzielonej "Sądeczaninowi" w styczniu tego roku nie nastąpiły żadne nowe okoliczności - informuje wójt. - Współpraca gminy z wojskiem odbywa się bez zakłóceń. Możemy jedynie powtórzyć, że będące po stronie gminy decyzje, otwierające wojsku drogę do realizacji inwestycji, zostały już podjęte. Natomiast decyzja dotycząca zakupu gruntu i rozpoczęcia inwestycji, polegającej na budowie nowej jednostki w Wojnarowej, należy do wojska, które też jest najlepszym źródłem szczegółowych informacji w tej sprawie.

- Sprawą tą szczególnie interesuję się od początku mojej pracy poselskiej - mówi nam sądecki poseł PiS Patryk Wicher. - Pozostaję w stałym, roboczym kontakcie zarówno z właściwymi przedstawicielami Ministerstwa Obrony Narodowej, jak i Kancelarii Prezydenta RP. Przypominam bowiem, że Pan Prezydent Andrzej Duda jest gorącym orędownikiem tej inicjatywy i czyni wiele dla jej skutecznego przeprowadzenia. Działania moje są też koordynowane z Wójtem Korzennej – Leszkiem Skowronem oraz Zygmuntem Berdychowskim – Prezesem Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa „Sądeczanin”, pomysłodawcą idei powrotu Podhalańczyków na Sądecczyznę. W sprawie postępu przygotowań do zlokalizowania w naszym rejonie siedziby batalionu piechoty  złożyłem w 2020 r., stosowne zapytanie poselskie. Ponadto, w dniu ukazania się artykułu, odbyłem w MON osobistą rozmowę w tej sprawie z wiceministrem Wojciechem Skurkiewiczem.

- Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że proces dyslokacji batalionu przebiega w sposób planowy, aczkolwiek z uwagi na bardzo złożony charakter nie można go nazwać niezakłóconym - dodje poseł Wicher. -  Biorąc jednak pod uwagę stopień zaawansowania przygotowań, liczne i znaczące argumenty merytoryczne oraz duże zaangażowanie władz gminy Korzenna, lokalizacja ta pozostaje najbardziej prawdopodobną dla nowej jednostki wojskowej na Ziemi Sądeckiej.  ([email protected], fot. archiwum, MON)







Dziękujemy za przesłanie błędu