Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
14/06/2018 - 13:20

Tych autobusów nie sposób nie kochać [WIDEO]

Dziś, 14 czerwca, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Nowym Sączu obchodzi uroczyście swoje 70-lecie. Dziękując za pracę kierowcom autobusów nie sposób nie wspomnieć o samych autobusach. Dzięki Galicyjskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Komunikacji w Nowym Sączu można było pod ratuszem obejrzeć pojazdy, które jeździły po naszych ulicach jeszcze w latach 90. a dziś już są zabytkami.

Jednym z takich pojazdów jest Autosan H9-35 z 1978 roku, którego młodzi członkowie stowarzyszenia własnymi rękami przywrócili do świetności. I choć producent nadal działa i sporo części nadal jest dostępnych, to prace trwały kilka lat. Jedna z największych trudności okazały się… uszczelki.

Zobacz też: Już wiadomo od kogo sądeckie MPK kupi nowe autobusy

Najbardziej charakterystycznym elementem II serii produkcyjnej H9 są szybki dachowe. Szybek takich rekonstruktorzy musieli szukać po całej Polsce, wydobywać z najróżniejszych wraków, ale wspomnianych uszczelek nie było dosłownie nigdzie. Członkowie stowarzyszenia sami musieli je sztukować z uszczelek szyb czołowych: - docinać, sklejać i zakładać. Udało się, chociaż dziś, dosłownie nazajutrz po zarejestrowaniu pojazdu, okazało się, że jedna z uszczelek jeszcze się nie uleżała i szybka przecieka. Jak zapewniają członkowie stowarzyszenia - usterka jest na szczęście łatwa do usunięcia. 

Ile trwa praca nad wyremontowaniem od podstaw autobusu? Ile taki autobus pali? Gdzie go można zobaczyć? Czy można się nim przejechać? Wszystkie odpowiedzi znajdziecie w naszym materiale filmowym.

ES [email protected] Film: KS

Historia autobusów, historia Nowego i Starego Sącza, Gorlic, Limanowej...
Na tych zdjęciach zobaczycie sceny z ulic wielu miast, głównie Nowego Sącza, ale także Gorlic, Limanowej, Muszyny i Starego Sącza. Historia autobusów to historia tych miast i ich mieszkańców. Przecież do dziś pamiętamy numer linii, którą dojeżdżaliśmy do szkoły, czy pracy... Są tu autobusy przystrojone na 1-majowy pochód, ale też podczas strajku, za zamkniętą bramą zajezdni. Są te, stojące na niegdysiejszym przystanku w Rynku. Zbiory członków Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji są przebogate.


Dziękujemy za przesłanie błędu