Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 13 sierpnia. Imieniny: Elwiry, Hipolita, Radosławy
18/05/2019 - 15:15

Sądeckie Forum Polsko-Węgierskie. Bratanki nie tylko do szabli i do szklanki

Sesja plenarne, debaty, warsztaty i prezentacje poświęcone między innymi zagadnieniom związanym z gospodarką, turystyką, finansami i środowiskiem - tak zapowiada się Forum Polsko-Węgierskie, które właśnie wystartowało w Starym Sączu. Konferencja, która poprzedza rozpoczynający się w niedzielę Zjazd Sądeczan, to kolejne obok krynickiego Forum Ekonomicznego przedsięwzięcie Fundacji Instytut Studiów Wschodnich. W założeniu ma stać się spotkaniem cyklicznym. Czy się uda? Wszystko zależy od tego jak wypadnie ten debiut.

Stary Sącz zaroił się dzisiaj od naszych bratanków z południa „do szabli i do szklanki”. Stało się tak za sprawą dwudniowego Forum Polsko-Węgierskiego, organizowanego w ramach Zjazdu Sądeczan.

To kolejna, po Forum Ekonomicznym, prestiżowa konferencja Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, która ma stanowić platformę wymiany poglądów oraz miejsce spotkań liderów samorządowych i elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu Polski i Węgier.

- To Forum w założeniu ma pokazać całe bogactwo relacji polsko-węgierskich – wyjaśnia Zygmunt Berdychowski. - Mogłoby się wydawać, że w ostatnich latach w stosunkach między naszymi krajami dominuje przede wszystkim polityka. Kiedy jednak zaczynamy się temu bliżej przyglądać, okazuje się, że to wcale nie polityka, tylko dziesiątki, setki może nawet tysiące partnerstw, kontaktów, które tak naprawdę budują dziś te relacje.

Jakie? Dowodzą tego liczne, debaty, warsztaty i prezentacje poświęcone między innymi zagadnieniom związanym z gospodarką, turystyką finansami i środowiskiem.  Uczestniczy Forum dyskutują na temat nauki, edukacji, infrastruktury, także o międzynarodowej współpracy samorządów. Szczególnie interesująco zapowiada się sesja plenarna, która będzie próbą odpowiedzi na pytanie jakiej solidarności potrzebuje Europa.   

W Forum uczestniczy ponad 250 gości, w tym blisko setka Węgrów, wśród nich konsul generalny Węgier w Krakowie Adrienne Körmendy, która spędziła wiele lat w służbie dyplomatycznej w Warszawie.

- Polaków i Węgrów łączą bardzo silne więzy wynikające nie tylko z naszych wspólnych doświadczeń historycznych, ale także współczesnej polityki. Bardzo dynamicznie rozwija się turystyka. Ta konferencja to doskonały pomysł. Mam nadzieję, że będą to cykliczne spotkania.

Wśród licznych gości są też przedstawiciele parlamentu i rządu obydwu krajów, samorządów terytorialnych, jak również instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

Debaty i dyskusje i warsztaty odbywają się w Centrum Kultury i sztuki im. Ady Sari oraz w urzędzie miasta.

Swój przyjazd do Starego Sącza zapowiedziało ponad 80 osób. Wśród gości są przedstawiciele parlamentu i rządu obydwu krajów, samorządów terytorialnych, jak również instytucji kultury i organizacji pozarządowych.

[email protected] fot.JM

Stary Sącz zaroił się dzisiaj od naszych bratanków z południa „do szabli i do szklanki”. Stało się tak za sprawą dwudniowego Forum Polsko-Węgierskiego, organizowanego w ramach Zjazdu Sądeczan.
Fotogaleria


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)