Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 18 maja. Imieniny: Alicji, Edwina, Eryka
23/04/2023 - 09:25

Rozmowa dnia: kobiety cierpiące na tę chorobę przechodzą piekło zanim usłyszą właściwą diagnozę

Endometrioza to choroba, którą trudno jest zdiagnozować. Jej objawy mogą być nieswoiste, przypominające łudząco objawy występujące w innych chorobach. Pacjentki, zgłaszające się do lekarzy, szukając przyczyny silnego bólu, słyszały niejednokrotnie stwierdzenie „okres musi boleć”. Słyszały także od innych kobiet, którym opowiadały swoją historię chodzenia od lekarza do lekarza, by dowiedzieć się, co im dolega i inne stwierdzenie: „Taka twoja uroda”. Nic bardziej mylnego.

Endometrioza to choroba, na którą w Polsce może cierpieć około trzech milionów kobiet. Jest to jednak, jak się wydaje wierzchołek góry lodowej.

To choroba, która obejmuje nie tylko jamę macicy, ale obecność endometrium jest potwierdzana także w innych kobiecych narządach. Na te chorobę, trudną do zdiagnozowania cierpią kobiety w różnym wieku. Łączy je jedno. Długa i „wyboista” droga, by dowiedzieć się na co choruję, jaka jest przyczyna uporczywych objawów.

Ta choroba w wielu przypadkach praktycznie ogranicza – i to bardzo – codzienne funkcjonowanie, powoduje, że cierpiąca na nią osoba nie może pracować zawodowo.

Świadomość istnienia tej choroby, towarzyszących jej objawów, a także skutków wciąż jest w naszym kraju bardzo niska.

Jaka jest liczba kobiet w Polsce, zmagająca się z tą chorobą?

Tak naprawdę nikt tego nie wie. Wiele pacjentek, skarżących się na nieswoiste objawy nie została do tej pory zdiagnozowana.

Co wiemy o tej chorobie, dlaczego tak ciężko ją zdiagnozować, w jaki sposób wpływa ona na życie kobiety, która na nią cierpi z Krzysztofem Janowcem, lekarzem ginekologiem, specjalistą leczenia niepłodności i współwłaścicielem Centrum Medycznego Barska Clinic w Nowym Sączu rozmawia Iga Michalec.

Co to jest endometrioza?

- W tej chorobie tkanka wyścielająca jamę macicy, czyli tzw. endometrium, nie do końca z wiadomych nauce powodów ulokowuje się poza macicą. W obrębie miednicy mniejszej, jamy brzusznej. W rzadkich przypadkach w obrębie klatki piersiowej i innych narządów kobiety.

Czyli kobieta może mieć tę endometriozę w różnych organach…

Dalszą część artykułu czytaj na następne stronie - TUTAJ









Dziękujemy za przesłanie błędu