Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 9 maja. Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola
09/04/2021 - 19:35

Region: szpitale liderami w szczepieniach [FILM]

Szczepienia przeciw COVID - 19 zdecydowanie przyspieszyły na Sądecczyźnie. Do wyznaczonych punktów szczepień w całym regionie zgłasza się coraz więcej osób, które chcą się szczepić, ale też placówki te otrzymują więcej szczepionek.

Jednym z liderów w szczepieniach na Sądecczyźnie jest Szpital im. dr. J. Dietla w Krynicy Zdroju. W tej placówce medycznej, która prowadzi także szczepienia populacyjne zaszczepiło się już 6 946 osób. Część z nich, przede wszystkim medycy, pracownicy służby zdrowia są już po drugiej dawce szczepionki.

- Tylko w tym miesiącu do szczepienia zgłosiło się już 870 osób – mówi Sławomir Kmak, dyrektor szpitala w Krynicy Zdroju. – Pod koniec kwietnia będziemy szczepili drugą dawką preparatu Astra Zeneca nauczycieli.

Dlaczego krynicki szpital w regionie wysunął się w regionie na pozycję lidera? W uzdrowisku oprócz szpitala im. dr. J. Dietla działa także szpital tymczasowy, który jest szpitalem węzłowym.

Czytaj także: Nowy Sącz: tu urządzają punkt masowych szczepień. Trwają przygotowania

- Od momentu, kiery ruszyła akcja szczepień realizujemy polecenie wojewody małopolskiego, aby wykonywać więcej szczepień – dodaje dyrektor Kmak. – Szpitale węzłowe otrzymywały więcej szczepionek. Szczepiliśmy mieszkańców Nowego Sącza, jak i Sądecczyzny.

Dyrektor Kmak zwraca się z apelem do mieszkańców oczekujących na szczepienie, aby zgłaszali się do krynickiego punktu szczepień w wyznaczonym dniu (jeśli pacjent nie otrzyma telefonu o tym, aby zgłosić się na szczepienie wcześniej) na umówioną godzinę, nie dalej, jak pięć czy dziesięć minut wcześniej.

- To w zupełności wystarczy. Tak, aby było bezpiecznie – dodaje nasz rozmówca. – Prosimy też pacjentów o cierpliwość.

Dużą liczbą szczepień może się także pochwalić Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu, w którym prowadzone są szczepienia grup wskazanych przez resort zdrowia: medyków, pracowników służby zdrowia, służb mundurowych, nauczycieli. Ta placówka nie prowadzi szczepień populacyjnych.

Od 28 grudnia ubiegłego roku w tej placówce wykonanych zostało 7 600 szczepień.

- W marcu było ich 3 126 – mówi Joanna Woźniak, koordynator ds. szczepień w sądeckim szpitalu. – W większości były to głównie pierwsze dawki szczepionki firmy Astra Zeneca. W ubiegłym miesiącu drugą dawkę szczepionki przyjęło 230 osób.

W marcu, jak zaznacza nasza rozmówczyni przeważającą grupą, która była szczepiona w sądeckim szpitalu byli nauczyciele.

- W sumie do szczepienia zgłosiło się trzy tysiące osób z tej grupy zawodowej (w tym 2340 osób w marcu) – dodaje koordynator. – Były to osoby z Nowego Sącza i regionu. 23 kwietnia rusza szczepienie nauczycieli drugą dawką.

W ubiegłym miesiącu pierwszą dawkę szczepionki przyjęło trzystu mundurowych.

Szczepienia odbywają się też w wielu placówkach medycznych w Nowym Sączu i regionie. W stolicy Sądecczyzny jest takich kilka. Jedną z nich jest NZOZ „PRAXIS”.

Jak w tej placówce przebiegają szczepienia dowiesz się z materiału filmowego.

i.michalec@sadeczanin.info. Fot. i film: Daniel Szlag.Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2020