Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
13/03/2024 - 15:45

Profesjonalny tor kajakowy na Dunajcu w Nowym Sączu. Można ruszać z pracami [WIDEO, ZDJĘCIA]

Na tak dobre informacje kajakarze i środowisko kajakowe w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie czekali od dawna. Prezydent miasta Ludomir Handzel podpisał umowę z firmą Erbet na budowę profesjonalnego toru kajakowego. Jeszcze w tym roku ma być wykonany pierwszy etap tego przedsięwzięcia.

Nowy tor do kajakarstwa slalomowego na rzece Dunajec

Nowoczesny, profesjonalny tor do kajakarstwa slalomowego zostanie wybudowany w miejscu dotychczas istniejącego. Znajduje się on nieopodal nowego mostu im. J. Piłsudskiego na Dunajcu w Nowym Sączu. Tor wybuduje znana i profesjonalna firma Erbet.

Czytaj także: Udostępnić wieżę ratuszową mieszkańcom! To byłaby atrakcja [ZDJĘCIA]

- Nowy Sącz słynie z kajaków na cały świat. Jest to najmocniejsza dyscyplina sportowa w mieście – mówi prezydent Ludomir Handzel. – Tutaj na rzece Dunajec trenują nasi kajakarze. W tej dyscyplinie sądeczanie odnosili i odnoszą sukcesy. To medale olimpijskie, wielokrotni mistrzowie Polski, mistrzowie świata. Jest to sport będący na najwyższym szczeblu w Nowym Sączu.

Czytaj także:Ale to był koncert! 120 młodych laureatów kultowego Festiwalu na scenie [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jak zaznaczył gospodarz miasta profesjonalny tor do kajakarstwa slalomowego ma powstać w tym roku.

- Mam nadzieję, że w tym roku na rzece Dunajec odbędą się pierwsze zawody kajakowe – dodał prezydent. – Mam też nadzieję, że ta inwestycja będzie przyciągała imprezy różnej rangi, również rangi światowej.

To wyjątkowa chwila dla sądeckiego środowiska kajakowego

Podczas wykonywania projektu profesjonalnego toru, ogromną pomocą służyli Bogusław Popiela, prezes Klubu Sportowego Start, kajakarze i ci, którzy na tym sporcie się znają.

Czytaj także: Nie możemy pogodzić się z Jej odejściem. Czujemy ogromną pustkę

- Kajaki w Nowym Sączu są od 70 lat – mówi prezes Bogusław Popiela. – Ale tutaj – na rzece Dunajec były na zasadzie bardzo prowizorycznej. Dzięki temu projektowi pierwszy etap budowy toru kajakowego na Dunajcu stanie się faktem. To wyjątkowa chwila. Jest to inwestycja, na którą od wielu lat czekało całe środowisko kajakowe.

Jak będzie wyglądał nowy tor kajakowy?

Trasa w naturalnym korycie rzeki Dunajec będzie miała około 300 metrów długości. Pojawią się w nim odpowiednie bramki (można będzie zawiesić ich około 50) oraz urządzenia dla kajakarzy. Tor ma spełniać wszelkie wymogi do organizacji zawodów rangi międzynarodowej. Będzie posiadał miejsca dla sędziów.

W przyszłości obiekt będzie rozbudowywany. W planie jest między innymi budowa trybun dla kibiców i nowej siedziby dla Klubu Sportowego Start. Jeśli chodzi o tę ostatnią, miejsce, w którym stanie  budynek klubowy jest już znane. Gotowa jest wizualizacja.

Jaki koszt budowy toru kajakowego?

Budowa toru pochłonie ponad dwa miliony złotych. Część pieniędzy na to zadanie miasto otrzymało z rządowej puli środków. Pierwsza część toru kajakowego ma być gotowa w ciągu 150 dni.

([email protected], fot. i film. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu