Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
21/11/2023 - 13:05

Prezes Krzysztof Krawczyk: duża inwestycja przed spółką NOVA. Kiedy wypełni się składowisko? [WIDEO]

Miejska spółka NOVA stoi przed koniecznością zrealizowania dużej inwestycji – budowy pięciu hal wraz z niezbędną infrastrukturą na potrzeby przetwarzania odpadów od mieszkańców, zwożonych z terenu miasta oraz ich magazynowania. Ta inwestycja, zgodnie z przepisami ma być zrealizowana do końca 2024 roku.

Spółka zdecydowała się ogłosić postępowanie na realizację tego zadania w formule "wybuduj" oraz wystąpić do miasta z prośbą o powierzenie jej zadań własnych na okres 10 lat. Chodzi ni tylko o budowę tej inwestycji, ale także o odbiór i zagospodarowywanie odpadów z terenu miasta.

Temu tematowi poświęcona została dzisiejsza sesja Rady Miasta.

Jeśli Rada Miasta przyjmie ten projekt uchwały  i powierzy spółce NOVA zadań własnych na dekadę pozwoli spółce, jeśli ta uzyska kredyt bankowy, pozwoli sfinalizować zadanie, przed którym spółka NOVA stoi. Decyzja rady na tak pozwoli też spółce uzyskanie stabilnych przychodów i umożliwi ponowne negocjacje z bankami w celu uzyskania kredytu.

- To dla nas bardzo ważna sesja – powiedział „Sądeczaninowi” Krzysztof Krawczyk, prezes spółki NOVA. – Powierzenie zadań własnych, zagwarantuje nam stały dochód przez kolejnych dziesięć lat. Będzie to też podstawą do udzielenia kredytu.

Jak mówi prezes spółki NOVA budowa pięciu hal to nic innego, jak spełnienie przez spółkę decyzji Unii Europejskiej. Spółka NOVA posiada na terenie czynnego wysypiska przy ulicy Tarnowskiej instalacje do sortowania i przetwarzania odpadów komunalnych, które są zwożone na wysypisko z terenu miasta. Dzięki spełnieniu przez spółkę wymogów unijnych, jak zapewnia prezes spółki zostanie wyeliminowana przykra uciążliwość zapachowa dla mieszkańców, szczególnie tych mieszkających stosunkowo blisko składowiska odpadów.

Realizacja takiej inwestycji wiąże się z pozyskaniem przez spółkę na ten cel kredytu. Spółka NOVA zwróciła się o takie wsparcie pieniężne do kilku banków, ale żaden z nich nie zgodził się na udzielenie spółce takiej pożyczki. Dlaczego?

Ile jeszcze odpadów z terenu miasta przyjmie sądeckie wysypisko?

Cała rozmowa z Krzysztofem Krawczykiem, prezesem spółki NOVA w materiale filmowym.

([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim

Dziękujemy za przesłanie błędu