Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 21 lipca. Imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
19/07/2018 - 09:55

Powódź na Limanowszczyźnie. Woda zalała domy i zniszczyła drogi

Zamknięte drogi, podtopione budynki, powalone drzewa... To skutki powodzi, która rozpoczęła się na Sądecczyźnie i Limanowszczyżnie. W najtrudniejszej sytuacji są mieszkańcy gminy Kamienica i Limanowa. Wiele domów jest odciętych od świata. Sytuacja jest bardzo niebezpieczna, bo ciągle pada i podnosi się poziom wód w rzekach.

To była bardzo pracowita noc dla służb ratunkowych. Strażacy z Nowego Sącza 14 razy byli wzywani przez mieszkańców Sądecczyzny, którzy potrzebowali pomocy. Najczęściej strażacy wyjeżdżali do gminy Łososina Dolna i Łącka, gdzie wypompowywali wodę z budynków, udrażniali przepusty i usuwali powalone drzewa z dróg.

W Witowicach Dolnych i Górnych rzeka wylała na drogę krajową numer 75, która chwilowo była zablokowana. Strażacy wypompowywali wodę również z budynków mieszkalnych i gospodarczych.

Zobacz też Podtopione budynki, zamknięte drogi... Strażacy mają pełne ręce roboty [WIDEO]

W Muszynie strażacy zakładali bramy na rzece Poprad. Strażacy interweniowali również w Królowej Polskiej, Nawojowej, Jazowsku, Łącku, gdzie woda podtapiała budynki mieszkalne. W Podegrodziu, Tropiu, Gaboniu i Bączej Kuninie usuwali drzewa powalone na drogę.W Obidzy skała osunęła się na dom, a w Zbyszycach na Jeziorze Rożnowskim została zerwana łódź wraz z pomostem.

Najtrudniejsza sytuacja była na Limanowszczyźnie. Strażacy interweniowali ponad 150 razy. Najczęściej byli wzywani do gminy Kamienica. W wielu miejscach została uszkodzona droga wojewódzka nr 968. Zamknięty został również most w Kamienicy. Szczawa i Zasadne zostały odcięte od świata.

W tych miejscowościach uszkodzone zostały drogi. Do wielu domów nie ma dojazdu. Limanowscy strażacy bardzo często interweniowali w gminie Limanowa, gdzie wypompowywali wodę z podtopionych domów.

Powódź najmniej dotknęła powiat gorlicki. Strażacy interweniowali tylko kilka razy. W Ropie woda wdzierała się na podwórko i stanowiła zagrożenie dla budynku mieszkalnego. Strażacy wyjeżdżali też kilka razy do usuwania z dróg połamanych drzew.

[email protected], fot. OSP Limanowa

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


lipcowy miesięcznik