Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 sierpnia. Imieniny: Apolinarego, Miły, Róży
17/01/2019 - 16:35

Plagi Heleny, ile ich zdejmie prezydent? Mieszkańcy chcą winnego z nazwiska!

- Zawsze tak było, że odpowiedzialność za takie rzeczy się rozmywała. My chcemy wskazania winnego z nazwiska, ale ni po to żeby go karać, ale żeby już nigdy więcej nie pchał się do rządzenia – tymi słowami mieszkańcy osiedla Helena zaapelowali do prezydenta Ludomira Handzla, z którym spotkali się na nowym rondzie na Helenie. Ile plag z mieszkańców prezydent może zdjąć?

Ratować takie przedsięwzięcie, jakim jest budowa nowego mostu na Dunajcu i dwóch rond, w tym tego najbardziej skrytykowanego przez mieszkańców na osiedlu Helena nie jest łatwo. Pewne rzeczy, pewne modyfikacje można będzie zrobić dopiero pod zamknięciu inwestycji właściwej. Ale już wiadomo, że będzie cywilizowane zejście z ulicy Widok dla pieszych i niewykluczone, że dla kierowców zjazd z ronda, ale już nie wyjazd. Będzie przystanek oznaczony zygzakiem, a „język” na którym zaplanowany jest teren zielony będzie zniwelowany i wyłożony kostka granitową tak, że pojazdy osobowe bezkolizyjnie będą wymijać autobus.

Zobacz też: Mieszkańcy Heleny vs rondo. Już nie proszą, żądają zmian! [WIDEO]

Co jeszcze? Tu posłużmy się ofijclanym dokumentem, który przedstawicielka mieszkańców Ewa Franczak otrzymała bezpośrednio od nowego dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg Adama Konickiego.

- Brak lewoskrętu z ul. Krakowskiej w ul. Dunajcową spowodowany jest koniecznością zachowania bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz wymuszeniem zwiększenia przepustowości na dojazdach do skrzyżowania. Nie ma bowiem możliwości aby samochód jadący od strony ul. Krakowskiej zatrzymał się na jednym pasie (chcąc skręcić w lewo) i doprowadzał do konieczności zatrzymania ruchu od strony nowego mostu na rzecze Dunajec (samochody poruszają się w kierunku przeciwnym po 2 pasach ruchu) oraz wstrzymywał ruch samochodowy od strony dzielnicy Helena.

Taka sytuacja doprowadzałaby nie tylko do spowolnienia ruchu, ale również do powstawania sytuacji niebezpiecznych w ruchu drogowym (konieczność przejechania przez 2 pasy ruchu w kierunku przeciwnym) – pisze szeroko ów dyrektor.

Dalej nadmienia, że układ ulic w tym rejonie umożliwia wcześniejsze podjęcie decyzji przez kierowcę poruszającego się od strony Chełmca kierującego się w ul. Dunajcową i skorzystanie z dróg publicznych biegnących w kierunku ul. Dunajcowej (ul. Banacha, ul. Chełmiecka).

Zobacz też: Nowe rondo czy węzeł gordyjski na osiedlu Helena? Larum mieszkańców

Na takie dictum mieszkańcy osiedla się nie zgadzają. Bezpardonowo wysyłają pana dyrektora, by przeszedł się po tych dwóch ulicach jedna ma ok. dwa metry szerokości, druga jest niewiele szersza.

Mieszkańcy nie kryli, szczególnie ci, co mają swój biznes z prowadzącą przedszkole przy Krakowskiej na czele – że ponieśli ogromne straty w związku z przedłużającą się budową mostu, że oczekują od władz choć drobnego ukłonu w postaci zwolnienia od podatku od nieruchomości choćby za czas od końca grudnia do końca budowy mostu. Że oczekują wskazania z imienia i nazwiska osoby, która odpowiedzialna jest za to, co się stało. Ale nie po to by ja ukarać, ale po to by już nigdy więcej „nie pchała się do rządzenia”.

Co na to prezydenci Ludomir Handzel, Artur Bochenek i sam dyrektor? – Będzie tak, jak życzą sobie tego mieszkańcy – podkreślał wielokrotnie ten pierwszy. Istotne jest też to, że władze miasta już mają gwarancję, że będą mogły wejść w posiadanie gruntów, które umożliwią skorygowanie ronda.

Szczegóły w materiale filmowym.

ES [email protected] Film: Krzysztof Stachura

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu


Sierpniowy miesięcznik "Sądeczanin"