Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 20 czerwca. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
16/12/2018 - 08:35

Nowy Sącz: Straż Miejska po nowemu. Drony i ekopatrole

Czy Ryszard Wasiluk, wyłoniony w konkursie nowy komendant straży miejskiej, zmieni sposób funkcjonowania tej formacji? Stawia na ciężką pracę na rzecz podniesienia poczucia bezpieczeństwa mieszkańców miasta. Tego oczekuje nowy prezydent miasta Ludomir Handzel, który planuje zakupy nowego sprzętu dla straży miejskiej.


Nowy komendant Straży Miejskiej Ryszard Wasiluk w przeszłości piastował już tę funkcję w latach 2005 - 2011.

Prezydent Ludomir Handzel postawił przed nim trudne zadanie. Już w kampanii wyborczej obecny prezydent zapowiadał, że muszą być podjęte kroki i działania, aby postrzeganie Straży Miejskiej przez sądeczan się zmieniło. Podobnie zresztą, jak zakres zadań, które realizuje ta formacja.

- To nie ma być służba, której zadaniem jest jedynie karanie mieszkańców za popełniane przez nich wykroczenia drogowe - mówi prezydent Ludomir Handzel. - 76 procent interwencji strażników dotyczyło nakładania mandatów za złe parkowanie.

Czytaj także: Nowy Sącz: straż miejska pozostanie? Handzel ma plan

Prezydent zdaje sobie sprawę z tego, że w Nowym Sączu nie ma zbyt wielu parkingów, dlatego też konieczne jest i to jak najszybciej przeprowadzenie dogłębnej analizy ruchu drogowego w mieście.

- Jeszcze raz podkreślam, że Straż Miejska ma być służbą, która ma służyć mieszkańcom, która ma ich wspierać i pomagać, która ma być widoczna i podnosić poczucie bezpieczeństwa w mieście. W ramach funkcjonowania Straży Miejskiej chciałbym stworzyć "ekopatrol".

Prezydent zaznaczył także, że prowadzi rozmowy na temat zakupu dla Straży Miejskiej drona, aby pokazywać w mieście te miejsca, które są szczególnie zagrożone jeśli chodzi o kwestię związaną z zanieczyszczeniem powietrza. Prezydent chce też usprawnić działanie miejskiego monitoringu.

- Monitoring wizyjny jest bardzo ważny, ponieważ sama obecność kamery powoduje, że ludzie zachowują się inaczej - dodaje prezydent. - Jest to bardzo ważny element i  w tej kadencji musimy doprowadzić do tego, że miasto będzie objęte takim monitoringiem.

Nowy komendant Ryszard Wasiluk nie ukrywa, że wziął na swoje barki duże wyzwanie.

- Wiem, jakie zadania stawia przede mną pan prezydent - stwierdził nowy szef Straży Miejskiej w Nowym Sączu.

Przyznaje, że po krótkim wdrożeniu się w pracę będzie realizował wspomniane zadania.

- Funkcjonowanie tej formacji jest niezbędne - zauważa komendant Wasiluk. - Strażnicy miejscy zbierają od mieszkańców informacje na temat różnych nieprawidłowości.

Komendant Wasiluk zapowiada także ścisłą współpracę z różnymi wydziałami Urzędu Miasta, zarządami osiedli, a także z innymi formacjami mundurowymi. Uważa też, że osoby skazane mogłyby wykonywać różne prace na rzecz miasta. Nowy komendant stawia także na nowe technologie.

- Dron to świetne urządzenie - mówi Ryszard Wasiluk. - Nie chodzi tutaj o żadne wścibstwo, ale o wykorzystywanie tego urządzenia, by wykrywać ewentualne sytuacje kryzysowe, czy zagrożenia naturalne. Jest to narzędzie, które można bardzo pozytywnie wykorzystywać. Ono pomoże przy działaniach kryzysowych.

Komendant zapowiada również powołanie „ekopatrolu". W jego skład mają wchodzić funkcjonariusze przeszkoleni, w tym pod względem prawnym, do działania w sytuacjach związanych między innymi z zanieczyszczaniem środowiska naturalnego.

- Byłaby to wyspecjalizowana komórka - dodaje komendant Wasiluk. - Każdy strażnik miejski powinien być przygotowany do tego, aby radzić sobie w takich sytuacjach.

[email protected], fot. IM, arch. Straży Miejskiej w Nowym Sączu

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach