Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
26/03/2020 - 17:40

Niestety! Pierwszy mieszkaniec Nowego Sącza zakażony koronawirusem

Już wiadomo, że pierwszy zarażony koronawirusem to pracownik Sądeckich Wodociągów. Do tej pory Nowy Sącz nie był wymieniany w informacjach przekazywanych przez służby wojewody małopolskiego w gronie miast, czy miejscowości, w których są już chorzy, u których potwierdzono testami laboratoryjnymi zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Tak było aż do dzisiaj.

Po godzinie 14 służby wojewody małopolskiego podały informację o kolejnych zachorowaniach w Małopolsce. Wśród czterech kolejnych zakażonych osób, u których przeprowadzony test dał wynik dodatni, znalazł się właśnie pierwszy chory z Nowego Sącza. To starszy mieszkaniec. Po konsultacji z lekarzami pacjent będzie przebywał w izolacji domowej. Już wiadomo, że pierwszy zrażony koronawirusem to pracownik Sądeckich Wodociągów.

Czytaj też Szukają ludzi z autobusu. Jeden z pasażerów miał koronawirusa 

- Zaraził się najprawdopodobniej podczas urlopu spędzonego za granicą. Zgodnie z wymogami bezpieczeństwa jeszcze w trakcie wypoczynku otrzymał polecenie, by nie pojawiał się w pracy, pozostał w domu i zgłosił się do sanepidu – wyjaśnia Małgorzata Cygnarowicz z działu promocji Sądeckich Wodociągów.

Jak dodaje Cygnarowicz, na urlopach zagranicznych od 9 do 13 marca przebywało dwóch pracowników Sądeckich Wodociągów. Z informacji posiadanych przez zarząd spółki wynika, że żaden z nich po powrocie do Polski nie miał bezpośredniego kontaktu z przedsiębiorstwem.

Zgodnie z procedurami sanitarnymi jeszcze podczas pobytu za granicą otrzymali polecenie, z kadr, żeby po powrocie z zagranicy nie przychodzili do pracy. Jedna z tych osób wykorzystała zaległy urlop, który trwał do 18 marca, a po jego zakończeniu została skierowana do telepracy.

Czytaj też Jest trwoga, a Boga zamknęli w kościele! Przejmująca rozmowa z sądeckim jezuitą

Druga osoba od razu została skierowana na kwarantannę. Dzisiaj  jeden z  nich przekazał informację przełożonym o tym, że jest zarażony koronawirusem i pozostaje w swoim domu.
Sądeckie Wodociągi wprowadziły 13 marca procedury bezpieczeństwa i rygory sanitarne w kontaktach z klientami. Dodatkowo od 11 marca wszyscy pracownicy są informowani na bieżąco o obowiązujących procedurach profilaktyczno-sanitarnych związanych z zagrożeniem epidemicznym i bezwzględnym nakazie ich przestrzegania. Część osób pracuje w trybie zdalnym, a zatrudnieni w oczyszczalni ścieków pracują w specjalistycznej odzieży ochronnej.

[email protected], [email protected]Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)