Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 19 maja. Imieniny: Celestyny, Iwony, Piotra
23/06/2018 - 10:00

Najlepsi z najlepszych, ale samorządowy prymus mógł być tylko jeden [ZDJĘCIA]

Tegoroczny ranking aktywności gmin subregionu sądeckiego wygrała Limanowa. Burmistrz Władysław Bieda, który odbierał nagrodę, miał powody do dumy, bo rządzone przez niego miasto poradziło sobie świetnie nie tylko w kategorii głównej dorocznego zestawienia.

Być liderem rankingu to nie lada wyczyn, bo dokonywana raz w roku Ocena Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego obejmuje aż dwadzieścia szczegółowych wskaźników oceny i sześć kategorii. Jak zostaje się samorządowym prymusem?

Czytaj też Zawsze budzi emocje. Ranking gmin subregionu sądeckiego. Kto za tym stoi?

- Na pewno nie robi się tego dla rankingu, tylko dla społeczności lokalnej - mówił burmistrz Limanowej Władysław Bieda. - Ale w pojedynkę nie da się tego osiągnąć. Ten sukces to także zasługa mojego zastępcy i rady miasta, która naprawdę świetnie pracuje.

Limanowa ma się czym chwalić. Miasto się rozwija i realizuje inwestycje warte w sumie ponad 100 milionów złotych. W dorocznym rankingu samorząd stanął na podium nie tylko w kategorii głównej, ale także w pozainwestycyjnej działalności gospodarczej.

Kto jeszcze znalazł się na podium?

W ocenie końcowej, kategorii głównej rankingu, miejsce drugie zajęło miasto i gmina Stary Sącz rządzone przez burmistrza Jacka Lelka,  trzecie - miasto i gmina Muszyna dr Jana Golby.

 Zaprezentowane wyniki rankingu Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego pokazują jak trudnym zadaniem jest dbać o przychody, nie zaniedbywać inwestycji, troszczyć się o zbilansowanie wydatków, zachowując jednocześnie wysoki poziom świadczeń dla mieszkańców. Na uroczystej gali, prezentującej wyniki pracy zespołu ekonomistów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej i Fundacji Sądeckiej, znaleźli się zatem sami najlepsi samorządowcy naszego regionu.

Lider zestawienia, burmistrz Limanowej Władysław Bieda, podkreślał, że doroczny ranking  jest jedynym w subregionie sądeckim narzędziem, które pozwala zobaczyć jak faktycznie wygląda praca samorządów.

Ocenie Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego w tym roku stuknął jubileusz. Zestawienie przygotowywane jest już od dziesięciu lat. To wspólne przedsięwzięcie Fundacji Sądeckiej i Instytutu  Ekonomii Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

- Pamiętam jak  pierwszy raz spotkaliśmy się z Zygmuntem Berdychowskim - wspomina szefujący zespołowi przygotowującemu ranking dr Marek Reichel. - Nigdy nie myśleliśmy, że będziemy to kontynuować  przez tyle lat.

Podobnie jak w latach ubiegłych także i w tym roku  Ocenie Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego podzielona została na kilka kategorii. Jako pierwsze zaprezentowane zostały wyniki oceny w kategorii "Generowanie dochodów". Pierwsze miejsce zajęła Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Muszyna. Drugie miejsce Gmina Chełmiec, trzecie zaś - Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Krynica-Zdrój.

W kategorii "Pozainwestycyjna działalność gospodarcza" triumfowały ex aequo miasto  Limanowa, Nawojowa, której włodarzem jest Stanisław Kiełbasa oraz Miasto i Gmina Uzdrowiskowa Krynica-Zdrój. Miejsce drugie przypadło Staremu Sączowi , trzecie zaś Muszynie. 

Zwycięzcą kategorii "Aktywność Inwestycyjna Gminy" zostało Miasto i Gmina Piwniczna, której włodarzem jest burmistrz Zbigniew Janeczek.  Drugie miejsce w tej kategorii przypadło Miastu i Gminie  Biecz rządzonymi przez burmistrza Mirosława Wędrychowicza. Miejsce trzecie przypadło gminie Korzenna, na czele której stoi wójt Leszek Skowron.  

Czwartą kategorią rankingu Oceny Aktywności Gmin Subregionu Sądeckiego były "Efekty Polityki Społecznej". W tym obszarze, według opracowanych przez ekonomistów PWSZ danych Regionalnej Izby Obrachunkowej, najlepszy okazał się Nowy Sącz. Dyplom odbierał wiceprezydent Jerzy Gwiżdż. Drugie miejsce zajęło miasto Gorlice, które reprezentował burmistrz Rafał Kukla, a trzecie miejsce  miasto Limanowa.

Ostatnia,  równie ważna, podkategoria Oceny Aktywności Gmin to "Dynamika". Tu triumfowała Piwniczna, niemal równie dobre okazały się wyniki Gminy Moszczenica, Miejsce trzecie przypadło gminie  Podegrodzie.

W tym roku, ze względu na jubileuszowy charakter zestawienia pojawiła się dodatkowa,  uśredniona kategoria za lata 2013 - 2017. Tu podium należało do Muszyny, druga była Limanowa, trzeci Stary Sącz.

O wspaniałą oprawę muzyczną Gali zadbali laureaci konkursu Sądeckie Młode Talenty, a w rolę prezenterów wcielili się Jerzy Bochyński wiceprezes Fundacji Sądeckiej  i Monika Fikiel -Szkarłat.

Prezentacji wyników rankingu i gali wręczania nagród towarzyszyło seminarium Salon Przemysłu Turystycznego z udziałem ekspertów z ministerstwa sportu i turystyki, urzędu marszałkowskiego i przedsiębiorców.

[email protected] fot. TK

Ranking gmin subregionu sądeckiego rozstrzygnięty. Gala odbyła się w Krynicy
W krynickiej Pijalni Głównej odbyła się dziś uroczystość ogłoszenia wyników tegorocznej Oceny Aktywności Ekonomicznej Gmin Subregionu Sądeckiego. Obejrzyjcie zdjęcia:


Dziękujemy za przesłanie błędu