Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 9 lipca. Imieniny: Hieronima, Palomy, Weroniki
24/08/2022 - 00:15

Milczący Marsz Pamięci przeszedł ulicami Nowego Sącza na teren dawnego getta [FILM, ZDJĘCIA]

Ulicami Nowego Sącza przeszedł kilkudziesięcioosobowy Marsz Pamięci, inaugurujący uroczystości związane z otwarciem Skweru Pamięci przy ul. Tymowskiego. W marszu pamięci niemieckiego getta przeszli mieszkańcy miasta, jak i część potomków ocalałych sądeckich Żydów, którzy przyjechali do stolicy Sądecczyzny na niedzielną uroczystość 28 sierpnia.

Prowadzący dzisiejszy Marsz Pamięci Łukasz Połomski z Sądeckiego Sztetla i Artur Franczak wraz z uczestnikami marszu złożyli czerwoną różę na peronie dworca kolejowego PKP. Potem z dworca wyruszyli ci, którzy chcieli uczcić 80. rocznicę likwidacji sądeckiego getta. Uczestnicy marszu szli ulicami miasta aż na plac 3 Maja. W milczeniu.

Dokładnie 80 lat temu z Nowego Sącza wyruszyły pierwsze transporty śmierci, które wiozły Żydów z sądeckiego getta do niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu. W wyniku akcji Reinhardt zginęło 16 tysięcy sądeczan.

Na trasie przemarszu uczestnicy zatrzymali się na płycie sądeckiego rynku, gdzie została otwarta wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej na temat Zagłady Żydów w Europie i Aktion “Reinhardt”. Następnie uczestnicy przeszli na plac 3 Maja, gdzie przed wojną znajdowało się samo serce dzielnicy żydowskiej i teren getta w Nowym Sączu.

Tam uczestnicy marszu oddali hołd sądeczanom żydowskiego pochodzenia, którzy zostali zamordowani podczas II wojny światowej. Przypomnijmy, że przed II wojną światową ponad 30 proc. mieszkańców miasta stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego.

- Jest to marsz refleksji – powiedział "Sądeczaninowi" Łukasz Połomski z Sądeckiego Sztetla. – Przeszliśmy od peronu, którym wywożono sądeckich Żydów z Nowego Sącza do Placu 3 Maja. Jest to droga odwrócona. Tak jak z Nowego Sącza wywożono Żydów, my chcemy pamięć o tych sądeczanach przywrócić.

Na Placu 3 Maja wspominano tych, którzy z tego miasta zostali wywiezieni do obozu w Bełżcu i nigdy nie wrócili. Była modlitwa w języku polskim i hebrajskim za zmarłych. W obchody związane z otwarciem Skweru Pamięci wpiszą się jeszcze takie wydarzenia:

  • 25 sierpnia godz. 18 - uroczystość na cmentarzu żydowskim przy ulicy Rybackiej,
  • 26 sierpnia godz. 16 – spotkanie z ocaloną z Holokaustu Sarą Melzer w Sądeckiej Bibliotece Publicznej,
  • 27 sierpnia godz. 19 – Koncert muzyki żydowskiej w wykonaniu Izabeli Szafrańskiej wraz z zespołem w Miejskim Ośrodku Kultury,
  • 28 sierpnia godz. 11 – sądecką premierę filmu „Ukos światła” w MCK Sokół. Nowy Sącz pamięta!

Skwer pamięci, który zostanie otwarty w niedzielę (28 sierpnia) jest zwieńczeniem wyjątkowego projektu „Ludzie, Nie Liczby- People, Not Numbers”, realizowanego łącznie z innymi działaniami przez Fundację Rodziny Popielów. W projekt ten angażuje się i wspiera go „Sądecki sztetl”, ale też IPN w Krakowie i inne organizacje. Skwer pamięci jest miejscem Pamięci Ofiar Zagłady. Zostaną tu upamiętnieni sądeccy Żydzi zamordowani w 1942 roku przez niemieckiego okupanta. ([email protected]), fot. IM.

Milczący marsz. Marsz refleksji




Dokładnie 80 lat temu z Nowego Sącza wyruszyły pierwsze „wagony śmierci”, które zawiozły Żydów z sądeckiego getta do niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu. W wyniku akcji Reinhardt zginęło 16 tys. sądeczan.






Dziękujemy za przesłanie błędu