Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
04/10/2020 - 16:40

To lepsze niż trafić szóstkę w totka! Ziemia oddała skarb sprzed 3 tysięcy lat

Bez wątpienia te znaleziska Staszek Pustułka ze Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny zapamięta się do końca życia. Bo mówimy o wielkiej niespodziance, czymś co rzuca nowe światło na to, co się działo na Sądecczyźnie ponad trzy tysiące lat temu.

O działalność SHES pisaliśmy już wielokrotnie. Członkowie Stowarzyszenia wpisali się ostatnio wielkimi literami w historię Nowego Sącza znajdując na wzgórzu zamkowym całą srebrną zastawę. Pisaliśmy o tym szczegółowo w publikacji Wykopali wielki, srebrny skarb ze wzgórza zamkowego w Nowym Sączu

Wydawać by się mogło, że taki sukces będzie naprawdę trudno przebić. A tu raptem prezes Stowarzyszenia znalazł w Mostkach koło Starego Sącza cztery siekierki datowane na 1000, 1100 lat przed naszą erą, siekierki z kultury łużyckiej. Jak do tego doszło? Pan Stanisław odstawił syna do logopedy w Starym Sączu. Zajęcia miały trwać godzinę. Nie było sensu, by wracać na tak krótko do domu. Mężczyzna pojechał w miejsce, gdzie SHEZ ma formalną zgodę na prowadzenie eksploracji.

Pustułka wyjął z samochodu wykrywacz metalu i poszedł w las. Długo wykrywacz milczał. Raptem pojawił się jednoznaczny sygnał – coś jest w ziemi. Coś na pewno większego od łuski czy innych artefaktów, które znajduje się zazwyczaj w tych lasach. Mężczyzna zaczął kopać i ku swojemu bezbrzeżnemu zdumieniu wyciągnął pierwszy przedmiot. Od razu wiedział, że jest wykonany z brązu. Potem wykopał jeszcze trzy takie. Pierwsze odczucie to ogromny szok – Pustułka wiedział, że wiek wszystkich czterech znalezisk wywoła prawdziwą sensację. Podejrzewał już, z jakimi artefaktami ma do czynienia.

To lepsze niż trafić szóstkę w totka! Ziemia oddała skarb sprzed 3 tysięcy lat

Zobacz też: Sensacyjne odkrycie sprzed ponad 3 tysięcy lat! Czegoś takiego jeszcze nie było!

- Tego dnia znalazłem tylko te przedmioty. Ani jednego więcej, jakby tylko te siekierki wtedy na mnie właśnie czekały – dzieli się emocjami.

Po oczyszczeniu obejrzał je archeolog, który sprawuje merytoryczną opiekę nad Stowarzyszeniem. I było już pewne – to artefakty z czasów tzw. kultury łużyckiej znane w świecie archeologów pod nazwą: siekierki typu czeskiego. – Pod względem historycznym to znalezisko zdecydowanie cenniejsze od tej srebrnej zastawy z Nowego Sącza – zaznacza odkrywca.

Członkowie Stowarzyszenia podjęli decyzję, żeby jeszcze raz zbadać teren w okolicy Mostków, ale nie znaleźli już nic. Ale nie było to szczególnym zaskoczeniem dla grupy. Przed trzema tysiącami lat osady powstawały zazwyczaj w pobliżu jezior, na wzgórzach z odstępem do wody pitnej i łatwe do obrony, na terenie przyjaźniejszym ludziom niż ówczesna Puszcza Karpacka porastająca teren dzisiejszych okolic Starego Sącza.

Stanisław Pustułka od początku stał na stanowisku, że tak cenne znalezisko nie powinno opuszczać tych terenów. Dzięki jego staraniom siekierki trafiły do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu. Dyrektor Andrzej Długosz nie odkrywa podekscytowania. Zobaczcie naszą relację filmową. ([email protected] Film: Krzysztof Stachura)







Dziękujemy za przesłanie błędu