Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
14/06/2020 - 13:10

Wykopali wielki, srebrny skarb ze wzgórza zamkowego w Nowym Sączu

Wyjątkowe znalezisko pasjonatów historii ze Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny. 6 członków ekipy pod okiem archeologa odkryło dziś na wzgórzu zamkowym w Nowym Sączu zabytkową, wykonaną ze srebra zastawę – w sumie z ziemi wykopali aż 103 jej elementy!

- Srebrne wyroby a dokładniej elementy zabytkowej zastawy, w sumie 103 sztuki, znaleźliśmy około 20 metrów od miejsca, gdzie wcześniej odkryliśmy 50 srebrnych denarów. Według archeologa, który nam towarzyszy, pochodzą z czasów międzywojnia, a z sygnatur wynika, że są tu wyroby polskie i austriackie. Więcej będzie można powiedzieć po ich dokładnym oczyszczeniu –relacjonuje na gorąco Stanisław Pustułka.

Zobacz też: Tego nikt się nie spodziewał. Wzgórze zamkowe oddało srebrny skarb

Nasz rozmówca zaznacza, że już jutro członkowie – cały czas wspierani przez archeologa Bartka Urbańskiego – rozpoczną też prace eksploracyjnie na terenie, gdzie pierwotnie stał ratusz miejski. – To będą wyjątkowo ciekawe poszukiwania bo są tu piwnice, których nikt wcześniej nie przeszukiwał – dzieli się entuzjazmem Pustułka.  

Ale na tym nie koniec – członkowie Stowarzyszenia przeszukiwać będą też okolice starego cmentarza w Starym Sączu. – Na starym cmentarzu zabrakło już miejsca i samorząd chce go powiększyć a niedaleko znaleziono wcześniej pozostałości z czasów cesarstwa rzymskiego i dlatego teraz poproszono nas o przeszukanie tego terenu – mówi przedstawiciel SHES.

ES [email protected] Fot.: SHESDziękujemy za przesłanie błędu