Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 24 stycznia. Imieniny: Felicji, Roberta, Sławy
18/10/2018 - 20:40

Kto wygrał w prawyborach "Sądeczanina"? Głosowaliśmy przez cały dzień na Rynku

W czwartek 18 października, na nowosądeckim Rynku, od godziny 11 do 17 zorganizowaliśmy prawybory. Można było oddać głos na jednego z siedmiu kandydatów w wyborach prezydenta Nowego Sącza. Gdyby takie wyniki były również 21 października, czekałaby nas druga tura.

Na nasze prawybory zaprosiliśmy wszystkich mieszkańców, traktując je przede wszystkim jako zabawę, ale też istotny wskaźnik przedwyborczych nastrojów. Tradycyjnie już wybraliśmy nowosądecki Rynek - to tam przecina się wiele dróg sądeczan. Rozmawialiśmy z mnóstwem osób, niektórzy z nich specjalnie przyjechali z innych części miasta by oddać głos.

- To jak rozgrzewka przed wyborami. Warto sprawdzić, kto jest faworytem - mówi Józef Witecki.

Mateusz Marcisz jest uczniem technikum kolejowego. Przyszedł zagłosować razem z kolegami.

- Niedawno skończyłem osiemnaście lat. W tym roku będę zdawał maturę. To będą moje pierwsze wybory. Teraz na rynku to taka próba generalna. A w niedzielę to już tak naprawdę - mówi. Udział w wyborach uważam za swój patriotyczny obowiązek.

-  Chętnie zagłosuję na mojego faworyta. Mam nadzieję, że wygra w niedzielę, bo ma najlepszy program mówi Władysława Paszkiewicz.- Powiem tylko tyle, że stawiam na kandydata, który ma doświadczenie i potrafi rządzić naszym miastem.

Niektórzy mieli niezły zgryz. na kogo tu zagłosować...

Wieczorem zabraliśmy naszą prawyborczą urnę do redakcji i zliczyliśmy wszystkie głosy. Co się okazało?

Oddanych zostało 389 głosów ważnych i 3 bez skreśleń. Na kogo? Oto wyniki według liczby głosów:

Krzysztof Głuc: 146
Ludomir Handzel: 79
Iwona Mularczyk: 47
Leszek Zegzda: 47
Jerzy Gwiżdż: 43
Rafał Skąpski: 15
Małgorzata Belska: 12


Tak przedstawia się to procentowo:

Krzysztof Głuc: 37,53 proc.
Ludomir Handzel: 20,31 proc.
Iwona Mularczyk: 12,08 proc.
Leszek Zegzda: 12,08 proc.
Jerzy Gwiżdż: 11,05 proc.
Rafał Skąpski: 3,85 proc.
Małgorzata Belska: 3,1 proc.

Do drugiej tury wyborów weszliby wiec Krzysztof Głuc i Ludomir Handzel. Dla Ludomira Handzla byłaby to już kolejna szansa na zdobycie nowosądeckiego ratusza. Cztery lata temu zmierzył się w drugiej turze z obecnym prezydentem, Ryszardem Nowakiem. Czy tym razem dałby radę jego nominatowi?

***

Wybory samorządowe już w niedzielę 21 października. Wybierzemy wtedy nowych radnych, wójtów, burmistrzów i prezydenta Nowego Sącza. Przy którym nazwisku spośród siedmiu kandydatów do fotela Ryszarda Nowaka postawimy krzyżyk? Czy powtórzą się wyniki naszego SMS-owego sondażu, który zorganizowaliśmy 22 września, podczas pierwszej w Nowym Sączu debaty prezydenckiej?

Postanowiliśmy jeszcze raz, tuż przed wyborami, sprawdzić nastroje sądeczan. Nie z pomocą sondażowni, ale osobiście, na nowosądeckim rynku. Czekaliśmy tam na was dzisiaj, pod z dala widocznym namiotem "Sądeczanina", z prawdziwą, wyborczą urną i kartami do głosowania na prezydenta. Nie zapowiadaliśmy prawyborów dużo wcześniej, by przebiegały w sposób naturalny, nie napędzany ambicjami sztabów. 

Czy to się udało? Nie do końca. Na FB pojawiły się zarzuty, że ktoś wepchnął do urny plik kart do głosowania. Jednak skąd miałby je wziąć? Podczas liczenia głosów każdy mieliśmy w ręku, żaden nie odbiegał od wzoru. Do sprawy podeszliśmy jednak poważnie, poprosiliśmy o zajęcie stanowiska oskarżaną osobę.

Z rozmów z sądeczanami wynika jednak, że nawet te sztaby, których kandydaci dołują w sondażach, nie powinny się poddawać. Sporo osób mówiło, że do końca nie są przekonani na kogo na pewno będą głosować. Warto więc powalczyć o głosy niezdecydowanych. Mimo zalewu plakatów nie wygląda na to, że sądeczanie są już znużeni kampanią.

Przypomnijmy, na kogo będziemy głosować. Kandydują (w kolejności alfabetycznej): Małgorzata BelskaKrzysztof GłucJerzy GwiżdżLudomir HandzelIwona MularczykRafał Skąpski i Leszek Zegzda.

Pod wyborczym namiotem "Sądeczanina" prawybory trwały od godziny 11 do 17. Na pewno podobne prawybory zorganizujemy również po pierwszej turze wyborów - jeśli rzeczywiście do niej dojdzie.

tomasz.kowalski@sadeczanin.info

Tak głosowali mieszkańcy Nowego Sącza w prawyborach na prezydenta miasta
galeria


Dziękujemy za przesłanie błędu