Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 23 stycznia. Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy
25/09/2018 - 23:35

Kto wygrał wyborczy sondaż "Sądeczanina"? O zwycięstwie zdecydowały ułamki

Mamy zwycięzcę sondażu SMS, który przeprowadziliśmy 22 września, podczas prezydenckiej debaty. O zwycięstwie jednego z dwóch kandydatów, którzy otrzymali największą liczbę głosów, zdecydowało dopiero drugie miejsce po przecinku...


Otwartą dla publiczności debatę wszystkich kandydatów na prezydenta Nowego Sącza przeprowadziliśmy 22 września, przy udziale ponad 300 osób w auli PWSZ przy Al. Wolności. O tym, który z kandydatów bądź kandydatek zyskał największe poparcie, miał zdecydować sondaż SMS. Dlaczego przeprowadziliśmy sondaż SMS? Bo - jak wspomniałem podczas samej debaty - dotychczas stosowane rozwiązania, sondy, okazały się zbytnio podatne na próby manipulacji.

Czytaj też Ryszard Nowak: chroń nas Panie Boże przed niektórymi kandydatami na prezydenta

 W chwili zakończenia debaty, największą sympatią, wyrażaną liczbą oddanych głosów, cieszyła się Iwona Mularczyk. Ale ze względu na to, że nie wszyscy mogli obejrzeć debatę na żywo lub z pomocą livestreamu, głosowanie trwało do godziny 20. I co się okazało? Pierwsze miejsce zajęli dwaj kandydaci: Krzysztof Głuc i Ludomir Handzel. Obaj otrzymali po 25 proc. głosów.

Zobacz: Pełny zapis wideo debaty prezydenckiej "Sądeczanina"

Nie dawało mi to jednak spokoju. Jeśli o pierwszeństwie nie zdecydowały okrągłe liczby, trzeba sięgnąć dalej, za przecinek. Zwróciliśmy się zatem do firmy prowadzącej ten sondaż o udostępnienie szczegółowych wyników. Jakie dostaliśmy dane? 

Obaj kandydaci - co już było wiadome - mieli po 25 procent oddanych głosów. Obaj też mieli tę samą, pierwszą cyfrę po przecinku: 2. Różnica zaznaczyła się dopiero na drugim miejscu po przecinku. Różnica minimalna. Przy nazwisku Krzysztofa Głuca na drugim miejscu po przecinku widniała ósemka. Przy nazwisku Ludomira Handzla - trójka.

Sprawdź: Relacja z wyborczej debaty prezydenckiej 22 września. Przeczytaj co mówili kandydaci

Zatem to Krzysztof Głuc został zwycięzcą naszego sondażu z wynikiem 25,28 procent oddanych głosów. Drugie miejsce zajął Ludomir Handzel z wynikiem 25,23 procenta głosów oddanych przez SMS. Trzecie miejsce zajęła Iwona Mularczyk z wynikiem 22,78 proc. Czwarte miejsce: Małgorzata Belska, z wynikiem 9,53 proc. Piąte - Rafał Skąpski, na którego głosowało 7,18 proc. uczestników sondażu. Na szóstym miejscu uplasował się Jerzy Gwiżdż (5,20 proc. głosów) a na siódmym - Leszek Zegzda, z wynikiem 4,80 proc.

tomasz.kowalski@sadeczanin.info

Tak było na debacie prezydenckiej '"Sądeczanina". Sala pękała w szwach, a kandydaci na prezydentów ze swadą toczyli słowne potyczki
Fotogaleria


Dziękujemy za przesłanie błędu