Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lutego. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
28/11/2023 - 17:15

Nowy śmiertelny wirus tuż za naszą granicą. Czy grozi nam nowa zaraza?

Wydawało się, że covidowa zaraza to już przeszłość, ale zjadliwy wirus ciągle się mutuje i znowu przybrał na sile. Ale to nie koniec złych wieści. Tuż za naszą granicą pojawiło się kolejne niebezpieczeństwo. To wirus Borna, odzwierzęca choroba, która u ludzi może powodować ciężkie zapalenie mózgu prowadzące zazwyczaj do śmierci.

Nowa zaraza blisko  granic Polski

Czy grozi nam nowa zaraza, która już pojawiła się w Niemczech? Za naszą zachodnią granicą zaatakował wirus Borna. Ta odzwierzęca choroba u ludzi może powodować ciężkie zapalenie mózgu prowadzące zazwyczaj do śmierci. Jak pisze fakt.pl, nosicielem wirusa jest ryjówka polna. Patogen przenoszony jest poprzez odchody i ślinę tych gryzoni. Ryjówka może też zarażać inne ssaki.

Czytaj też Już nie tylko utrata węchu. Tak atakują nowe warianty koronawirusa. Wzrost zachorowań na COVID-19 

Zaczęło się od choroby zwierząt

Wcześniej wirus był znany jedynie jako czynnik wywołujący chorobę u koni, owiec i innych ssaków w Europie Środkowej. Pięć lat temu po raz pierwszy zdiagnozowano go u człowieka.Teraz zaatakował znowu. Choroba została wykryta w Bawarii, u mieszkańca  Weinsberga. Wedle ustaleń, wirus został przeniesiony waśnie przez ryjówkę polną.

Niemiecki Państwowy Urząd do spraw Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności wyjaśnia w jaki sposób doszło do zakażenia i zaleca unikania kontaktu z gryzoniami. Jak je rozpoznać?  Mają zauważalnie bardziej spiczaste nosy, niż myszy i są bardzo rzadkie. Żyją na ugorach, nasypach, kamiennych murach lub pod żywopłotami.

Czytaj też Śmierć wyciągnęła ręce po małego Kacperka spod Limanowej. "To najtragiczniejsze chwile w naszym życiu" 

Już pół setki zakażonych Niemców

Jak pisze fakt.pl, spotkania ryjówek drzewnych z ludźmi są rzadkie. Obecnie nie jest jasne, czy ryjówki ogrodowe również mogą przenosić wirusa Borna. Do tej pory w całych Niemczech odnotowano blisko pięćdziesiąt  przypadków tej choroby. ([email protected]) fot. unsplash.comDziękujemy za przesłanie błędu