Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 14 sierpnia. Imieniny: Alfreda, Maksymiliana, Selmy
02/07/2016 - 21:55

- Zbojkotujcie promocję książki o Oleksym - apeluje Emilia Brown

„Jeżeli Radni, którzy glosowali za nadaniem tytułu J. Oleksemu byli pod naciskiem Prezydenta Miasta, to teraz powinni wykazać odwagę i moralną postawę, i zbojkotować przynajmniej promocję tej książki” – pisze w liście otwartym do radnych Nowego Sącza Emilia Brown, Sądeczanka z Oxfordu, która pilnie śledzi sądeckie sprawy.

Przypominamy, że w poniedziałek 4 lipca o godz. 17.00 w sądeckim ratuszu ma się odbyć promocja książki Jerzego Leśniaka o zmarłym w ub. r. Józefie Oleksym. Organizatorem uroczystości jest Klub Przyjaciół Ziemi Sądeckiej,  któremu prezesował b. marszałek Sejmu i b. premier rządu RP z sądeckimi korzeniami.

Jak już informowaliśmy przeciwko honorowaniu Józefa Oleksego książką wydaną za publiczne pieniądze, zaprotestował w imieniu Klubu Gazety Polskiej w Nowym Sączu, jego przewodniczący Tomasz Baliczek. 

Na facebooku przybywa zwolenników akcji publicznego czytania pod ratuszem w poniedziałkowe popołudnie artykułu Piotra Gontarczyka, znanego badacza archiwum IPN, o agenturalnej przeszłości Józefa Oleksego, opublikowanym w „Gazecie  Polskiej”  w 2012 r. 

Oto list otwarty Emilii Brown.

**

Do Przewodniczącej Rady Miasta Nowego Sącza

Pani Bożeny Jawor

Do Rady Miasta Nowego Sącza

Szanowna Pani Przewodnicząca,

Szanowne Panie i Szanowni Panowie Radni,

Zwracam sie do Państwa z prośbą, zwłaszcza do tych Radnych, którzy glosowali za nadaniem tytułu honorowego obywatela Nowego Sącza, śp. J. Oleksemu, jak również do tych którzy byli przeciwko, aby zbojkotowali promocję książki J. Leśniaka o śp. J. Oleksym.

Prośbę swą motywuję tym, że decyzja Rady Miasta podzieliła znowu mieszkańców N. Sącza, ze względu na rolę jaką odgrywał on w aparacie państwowym PRL i partyjnym w PZPR, formacji uznanej za zbrodniczą przez naród polski, a szczególnie przez PiS. Zastanawiam sie nad tym, co by na to powiedziało dwóch byłych prezydentów Polski, honorowych obywateli Nowego Sącza?

Z mojej obserwacji i własnego sondażu - nie uważam, żeby mieszkańcy N. Sącza, z wyjątkiem chyba jakiejś małej grupy, wiedzieli o zasługach J. Oleksego za które nadano mu ten tytuł.  Czy mamy dowiedzieć sie dopiero z książki J. Leśniaka? Jeżeli sp. J. Oleksy przysłużył sie prywatnie prezydentowi Nowego Sącza, Ryszardowi Nowakowi, autorowi książki J. Leśniakowi, byłemu staroście J. Golonce czy innym, którzy skorzystali z jego pomocy w karierze zawodowej czy politycznej, to myślę, że oni powinni sfinansować książkę z własnych pieniędzy. Powinni też zapłacić za prywatne wynajęcie sali ratuszowej lub innego lokalu terenie miasta.

Jeżeli Radni, którzy glosowali za nadaniem tytułu J. Oleksemu byli pod naciskiem Prezydenta Miasta, to teraz powinni wykazać odwagę i moralną postawę, i zbojkotować przynajmniej promocje tej książki. Ubolewam często nad tym, ze podwładni władz w Polsce, np. prezydenta, premiera czy przywódcy partii, głosują według odgórnego nakazu, a nie według własnego sumienia czy własnej opinii.

Jestem dumna z Anglików, że potrafią się sprzeciwić zwierzchniej władzy i w proteście nawet zrezygnować z wysoko płatnego stanowiska i podać  sie do dymisji. Potrafili nawet zaryzykować swoją przyszłość w obliczu dyktatorskiego zarządzania suwerennymi narodami przez małe, niewybrane przez nich, elity brukselskie, łącznie z naszym rodakiem, D. Tuskiem.

Przypomnę jeszcze, że J. Golonka, jeden ze sponsorów tej promocji, będąc jeszcze starostą, nie sfinansował nawet wydanej przez Sybiraków książki, do której ja sama dołożyłam 3000 zł (trzy tysiące), aby okazać im wsparcie. I ten człowiek, o takiej etyce piastował publiczne stanowisko przez tyle lat, podobnie jak Prezydent Nowego Sącza.

Proszę raz jeszcze o postawę patriotyczną, mając nadzieje, że Państwo przeanalizują całą sprawę odnośnie promocji książki o J. Oleksym i postąpią zgodnie z własnym sumieniem.

Z poważaniem

Emilia Brown

[email protected]

(s), fot. archiwum Sądeczanina  Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)