Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 30 listopada. Imieniny: Andrzeja, Maury, Ondraszka
28/01/2016 - 15:35

Sądecki KOD z odsieczą nastolatkowi. Pomoc prawna zbędna

Działacze sądeckiego KOD-u zaoferowali dzisiaj bezpłatną pomoc prawną nastolatkowi, któremu wczoraj wizytę złożyli policjanci z związku z satyrycznym filmikiem o prezydencie Dudzie, jaki krąży w internecie. Siedemnastolatek w obecności rodziców był dzisiaj przesłuchiwany w Prokuraturze Rejonowej w Nowym Sączu.

- Zdaje się, że adwokat nie będzie potrzebny, bo policja zapukała nie do tych drzwi, co trzeba. Ten chłopak tylko udostępnił na facebooku link do filmu, a jego autorem był ktoś inny - mówi Alicja Derkowska, która zainicjowała działalność KOD w Nowym Sączu. Po raz pierwszy sądeccy kodowcy zobaczyli się razem na sobotniej demonstracji w Krakowie.

W miniony wtorek w "Prowincjonalnej" ukonstytuowało się nowosądeckie koło Komitetu Obrony Demokracji. Koordynatorem wybrano Mateusza Paradowskiego, młodego, wysportowanego trzydziestolatka, prowadzącego  stronę www.wspinka.pl. Można tam przeczytać, że Paradowski prezesuje Fundacji Wspierania Rozwoju Wspinaczki.
"Wszystkie nasze działania skupione są na rozwoju wspinaczki w Polsce. Sprzątamy i ratujemy rejony wspinaczkowe, wymieniamy i osadzamy nową asekurację, wspieramy wspinaczy i autorów nowych dróg, współdziałamy z instytucjami...- takie cele stawia sobie fundacja Paradowskiego.

Na spotkanie do "Prowincjonalnej" przyszło kilkanaście osób w różnym wieku.

- Większości z nich nie znałam wcześniej, my się dopiero poznajemy, wszystko jest bardzo spotaniczne i oddole. Przyszli prawnicy, nauczyciele, przedsiębiorcy. Były młode osoby, studenci, nawet dwie maturzystki i trochę starsi ludzie, w moim wieku - śmieje się Alicja Derkowska, znana sądeczanom przede wszystkim jako założycielka i długoletnia dyrektor Zespołu Szkół Społecznych "Splot".
Ustalono, że sądecki KOD włączy się w akcje organizowane przez władze stowarzyszenia, zatem można się wkrótce spodziewać transparentów KOD pod ratuszem w Nowym Sączu i biurami poselskimi parlamentarzystów PiS.

Zapytaliśmy Alicję Derkowską, dlaczego zaangażowała się w działalność Komitetu Obrony Demokracji.

- Dlatego, że to co się dzieje w Polsce jest nie do wytrzymania - tłumaczy. -  Ten język, którym posługuje się rządząca partia jest nie do wytrzymania. To co PiS wyprawia z Trybunałem Konstytucyjnym, z mediami jest nie do wytrzymania. Nie do wytrzymania jest, że władza prokuratorska ma być ponad prawem, że proponuje się inwigilację rozmów telefonicznych i internetu. Nie do wytrzymania jest, że traktuje się nas, jak idiotów, ciemniaków, jakbyśmy nie wiedzieli, co się do nas mówi, jakbyśmy nie mieli pamięci...
- KOD to nie jest żadna tajna organizacja. Nie chcemy być obrażani, ale nie zgadzamy się z posunięciami rządu. Nikt nie mówi, że nie zostali wybrani demokratycznie, ale to nie znaczy, że stoją ponad prawem i mogą robić, co chcą... - dodała Derkowska.

Rzecznikiem prasowym sądeckiego KOD został Edward Ucherski, prawnik (502 129 003; e-mail: [email protected]).
(s)
fot. archiwum Sądeczanina
Na zdjęciu: Alicja Derkowska i Anna Komorowska w Pałacu Prezydenckim podczas uroczystości odznaczenia sądeczanki Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta

Dziękujemy za przesłanie błędu