Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 21 maja. Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora
18/01/2017 - 14:00

Nowak chce pomóc Stawiarskiemu, Stawiarski chce się leczyć... Wszystko przez obwodnicę

Czy prezydent Ryszard Nowak pomoże wójtowi Bernardowi Stawiarskiemu w walce o obwodnicę wzdłuż Dunajca? Stawiarski nie kryje, że ostatnie zamieszanie w sprawie obwodnicy doprowadziło go do rozdwojenia jaźni a jedynym lekarstwem na całe zło może się okazać premier Beata Szydło.

Dla niewtajemniczonych - streszczenie. Kompletny projekt budowy obwodnicy wzdłuż Dunajca przepadł w walce o unijne środki w Urzędzie Marszałkowskim, podobnie jak Węgierska Bis w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Wójt Chełmca, Bernard Stawiarski, o obwodnicę walczy nadal, prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak szuka zaś wyjścia awaryjnego i chce wytyczenia nowego przebiegu Węgierskiej Bis. Na konferencji prasowej mówi nawet o wpinaniu się mostem przerzuconym z Piramowicza nad Dunajcem w "drogę Stawiarskiego", ale formalnie na monity o współpracę ze strony wójta nie odpowiada.

We wtorek po konferencji na temat budowy nowego mostu heleńskiego o obwodnicy wzdłuż Dunajca rozmawialiśmy z prezydentem Ryszardem Nowakiem bezpośrednio. Zapytaliśmy samorządowca czy wesprze szefa samorządu z Chełmca. – Ale ja cały czas na to pytanie odpowiadam: tak. Nawet przed chwilą prezentowaliśmy planowane rozwiązania komunikacyjne – mówi Nowak.

Zobacz też: Chełmiec na wojnie z marszałkiem o drogę wzdłuż wałów Dunajca

Pytamy dalej – czy to nie jest tak, że wójt potrzebuje wsparcia formalnego, na piśmie? – Potrzebuje, ależ to oczywiste, że potrzebuje, ale wszystko w swoim czasie. Teraz jak już rozpoczynamy inwestycję pod zamkiem spokojnie możemy zająć się tym, o czym mówi pan Bernard Stawiarski. I jak się z tym całkowicie zgadzam, to jest bardzo dobry pomysł. Stąd taka moja modyfikacja Węgierskiej BIS, że w pierwszej kolejności powstanie przebicie z Piramowicza wprost na drogę wójta Stawiarskiego – twierdzi prezydent Nowak.

Bernard Stawiarski patrzy na to trochę inaczej. – To wcale nie jest moja droga. To jest sprawa, która zaczęła się już w 2007 roku.

Samorządowiec mocno wątpi, że teraz nagle będzie miał jakieś dodatkowe wsparcie od Nowaka i że być może po fiasku przymiarki do Węgierskiej BIS w pierwotnie zaplanowanym przebiegu prezydent wyciągnął wnioski, że jednak przy strategicznych w regionie drogach współpracować trzeba. – Ja już się w tym wszystkim pogubiłem, napisałem nawet, że mam już rozdwojenie jaźni w tej sprawie. Bo o wszystkim dowiaduje się naokoło.

Niby prezydent gdzieś powiedział, że budowę obwodnicy popiera, ale mi osobiście jeszcze tego nie potwierdził, chociaż wie, że na to czekam. Dlatego czasem zastanawiam się, czy to nie są jakieś sprawy ambicjonalne, czy nie chodzi o to, żeby nikt przypadkiem nie mówił, że Stawiarski tę drogę wybudował – mówi z rozgoryczeniem wójt.

Zobacz też: Po materiale "Chełmiec na wojnie z marszałkiem o drogę (...)". Urząd marszałkowski wyjaśnia

Przy okazji zdradza, że za budowę drogi, którą teraz nazywa się Obwodnicą wzdłuż Dunajca zabierali się już naziści w czasie drugiej wojny światowej. – Tak, tak. Tam już Niemcy nawet zdążyli wybudować odpowiednie przepusty – informuje w odpowiedzi na nasze zaskoczenie. – Po wałach miała iść droga i bez mostu w Kurowie poprowadzić na Brzesko, na Kraków.

Szef chełmieckiego samorządu uważa też – podobnie zresztą jak wielu naszych Czytelników – że Nowy Sącz przyjął złą kolejność, bo najpierw powinien być most z Piramowicza na drugą stronę Dunajca a dopiero jako drugi nowy most na Helenie. Stan techniczny mostu heleńskiego na to nie pozwala? I na to wójt ma odpowiedź – ustawić i rygorystycznie przestrzegać zakazu wjazdu ciężarówek i kierować je na Obwodnicę Północną, która teraz niemal świeci pustkami.

Ale zamieszanie na sądeckim podwórku, to jedno a odrzucenie projektu Obwodnicy wzdłuż Dunajca przez Urząd Marszałkowski w wyścigu o unijne dofinansowanie, to już inna sprawa. W tym wypadku Stawiarski „strzela z grubej rury” i napisał skargę wprost do premier Beaty Szydło, w którym domaga się przeprowadzenia kontroli czy aby na pewno "marszałkowski" konkurs był przeprowadzony jak należy.

Bo cały samorząd chełmiecki ma poważne wątpliwości. A już do żywego ubódł Stawiarskiego komentarz z urzędu opublikowany na portalu Sądeczanin.info, że projekt trafił do kosza, bo Obwodnica wzdłuż Dunajca nie rozwiąże problemu komunikacyjnego na Sądecczyźnie.

Zobacz też: Prezydent Nowak: Węgierska Bis powstanie! Kto komentuje? Wójt Stawiarski

Czy premier Szydło pochyli się nad tematem?

- Liczę na to. Chociaż z premierem sprawa wygląda trochę dziwnie. Wysłałem dokument do premier Beaty Szydło, ale jego głównym adresatem oczywiście był minister Mateusz Morawiecki i pani premier, zgodnie z kompetencjami odesłała pismo właśnie do niego jako upoważnionego do kontroli w zakresie gospodarowania środkami unijnymi. Ale co ważne, jak kancelaria pani premier informowała o przekazaniu skargi, to zastrzegła, że pani Szydło też chce być na bieżąco o wszystkim informowana.

Czym zamyka się temat na dziś? Krygowanie się sądeckiego prezydenta w sprawie Węgierskiej Bis i Obwodnicy po wałach wójt Stawiarski ucina krótkim wpisem na Facebooku "To bzdura, że nie lubię Nowaka. Ja tylko uważam, że on nieudolnie rządzi…"

ES [email protected] Fot.: archiwum sadeczanin.info / UM w NS

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Katalog firm Sądeczanin.info - tu znajdziesz firmy SądecczyznyDziękujemy za przesłanie błędu


Majowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach