Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 27 stycznia. Imieniny: Anieli, Juliana, Przemysława
02/01/2017 - 16:15

Nareszcie! Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Sądeckim Hospicjum otworzył swoje podwoje

W budynku Sądeckiego Hospicjum przy ul. Nawojowskiej otwarto Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. W placówce znajdą troskliwą opiekę osoby przewlekle chore. Utrzymanie oddziału wzięło na swoje barki hospicjum, część jednak kosztów będą musieli pokryć sami pacjenci albo ich rodziny.

W pełni wyposażony oddział czekał na uruchomienie półtora roku. Niestety, mimo wielu starań i zabiegów, nie udało się kierownictwu Towarzystwa Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum podpisać kontraktu z NFZ na prowadzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Mimo braku kontraktu podjęto jednak decyzję, że oddział musi się nareszcie zacząć funkcjonować, że muszą pojawić się w nim pacjenci.

Taki ruch był możliwy, bo w tym roku Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył Sądeckiemu Hospicjum kontrakt na opiekę hospicyjną. Od stycznia br. placówka ta dysponuje 26 łóżkami. Z tej liczby NFZ finansuje pobyt 22 pacjentów.

- Większe finansowanie opieki hospicyjnej przez NFZ skłoniło nas do tego, że zdecydowaliśmy się wziąć na swoje barki ponoszenie części kosztów związanych z działalnością ZOL – mówi Mieczysław Kaczwiński, dyrektor Sądeckiego Hospicjum. – Cześć jednak kosztów związanych z wyżywieniem i zakwaterowaniem będą niestety ponosili sami podopieczni, którzy będą przebywać na tym nowym oddziale, albo ich rodziny.

Dzisiaj Zakład Opiekuńczo-Leczniczy został uroczyście otwarty. Placówkę poświęcił kapelan szpitalny i pełniący również posługę duszpasterską w Sądeckim Hospicjum – ks. Józef Wojnicki.

Zobacz także: Oddział dla przewlekle chorych stoi pusty. Sądeckie Hospicjum czeka na kontrakt z NFZ

Dla pacjentów przygotowano siedemnaście łóżek.

- W tym oddziale fachową opiekę znajdą pacjenci wymagający długiej, stałej opieki medycznej – informuje Leszek Zegzda, prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum. – Pokoje pacjentów są świetnie wyposażone. Przy każdej sali znajduje się łazienka. Oddział dysponuje też salą rehabilitacyjną, w której pacjenci będą mogli ćwiczyć, jeśli na to będzie pozwalał ich stan zdrowia.

Budynek przy ul. Nawojowskiej w Nowym Sączu, w którym parter zajmuje obecnie stacjonarne hospicjum został wybudowany w 2012 roku na działce przekazanej przez gminę Nowy Sącz. Natomiast Zakład Opiekuńczo-Leczniczy mieści się w zmodernizowanym poddaszu. Przystosowanie tej części budynku na potrzeby oddziału dla osób przewlekle chorych pochłonęło 1,2 mln złotych. Większość pieniędzy były to środki unijne.

- Startujemy – dodaje Leszek Zegzda. – Jesteśmy gotowi, aby przyjmować pacjentów.

Jak powiedziała naszemu portalowi zastępca dyrektora ds. medycznych Sądeckiego Hospicjum lek. Joanna Mierzwińska do ZOL będą przyjmowane osoby wymagające długoterminowej opieki pielęgniarskiej, lekarskiej, jak i rehabilitacyjnej. Chorymi będzie się zajmować również fizjoterapeuta

- Mamy już dziesięć podań osób oczekujących na przyjęcie do naszej placówki – przyznaje doktor Mierzwińska. – Chorymi będzie opiekował się wykwalifikowany personel, znający potrzeby osób starszych.

Obecny na otwarciu ZOL Artur Puszko, dyrektor sądeckiego szpitala, nie krył zadowolenia, że taka placówka zaczęła w Nowym Sączu funkcjonować i, że przybyło miejsc, gdzie osoby wymagające stałej opieki medycznej będą miały ją zapewnioną.

- Tego typu placówki są świetnym uzupełnieniem oferty szpitalnej – mówi Puszko. – Trafiają do nich ludzie obłożnie chorzy. Tego rodzaju placówki są bardzo potrzebne.

Prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Sądeckie Hospicjum Leszek Zegzda nie krył zadowolenia z uruchomienia ZOL. Dziękował wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że ten oddział nareszcie zaczął funkcjonować.

Obecny na uroczystości wiceprezydent Nowego Sącza Wojciech Piech zabierając głos zaznaczył, że uruchomienie wspomnianego zakładu jest doskonałym uzupełnieniem systemu opieki dla osób przewlekle chorych. Zadeklarował, że miasto nadal będzie wspierało tą jakże potrzebną inicjatywę.

Warto też wspomnieć, że w otwartym oddziale zostaną wydzielone trzy dodatkowe sale dla pacjentów hospicyjnych.

(MACH), Fot. (MACH)

Zakład opiekuńczo - leczniczy otwarty


Dziękujemy za przesłanie błędu