Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 23 kwietnia. Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha
09/01/2016 - 13:25

Oddział dla przewlekle chorych stoi pusty. Sądeckie Hospicjum czeka na kontrakt z NFZ

Od pięciu miesięcy nowy i świetnie wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt oddział dla osób przewlekle chorych w budynku Sądeckiego Hospicjum stoi, niestety, pusty. Zakład Opiekuńczo-Leczniczy nie może funkcjonować, bo Sądeckie Hospicjum nie ma kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na prowadzenie wspomnianej placówki.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest przygotowany na przyjęcie chorych. Powstał on na pierwszym piętrze budynku, w którym mieści się Sądeckie Hospicjum. W tym celu zaadaptowano  pomieszczenia, które dotychczas nie były użytkowane. Budynek rozbudowano o klatkę schodową, zamontowano w niej windę. Prace adaptacyjne trwały niespełna pięć miesięcy.

sądeckie hospicjum fot. Iga Michalec

Adaptacja pomieszczeń dla potrzeb oddziału i rozbudowa budynku kosztowała ponad 1,1 mln złotych, z czego ponad 967 tys. złotych to było dofinansowanie unijne, jakie Towarzystwo Przyjaciół Sądeckie Hospicjum uzyskało w ramach projektu, który został złożony do Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 – 2013.

Wszystko było gotowe w sierpniu ubiegłego roku. Od tej pory oddział stoi, niestety, pusty, choć mogliby z niego korzystać pacjenci.

- Wszystko rozbija się o kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, który pozwoliłby nam na uruchomienie zakładu – mówi Mieczysław Kaczwiński, dyrektor Sądeckiego Hospicjum. – Niestety, bez kontraktu nie możemy sobie pozwolić na jego prowadzenie. Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Sądeckie Hospicjum” utrzymuje już samodzielnie dodatkowo dwa łóżka w Hospicjum, w którym jest 21 miejsc. Pochłania to około 150 tysięcy złotych rocznie. Pozostałych dziewiętnaście łóżek hospicyjnych objętych jest kontraktem z NFZ. Po prostu nie stać nas, by wziąć na swoje barki utrzymanie powstałego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla osób przewlekle chorych.

sądeckie hospicjum

Dyrektor Sądeckiego Hospicjum przyznaje, że zapotrzebowanie na tego typu placówki, świadczące opiekę osobom starszym i przewlekle chorym, jest bardzo duże. W powiecie sądeckim podobny Zakład Opiekuńczo-Leczniczy funkcjonuje w Grybowie. Dysponuje on 81 miejscami. Placówkę prowadzi Caritas Diecezji Tarnowskiej. Tego rodzaju usługi medyczne świadczy też Centrum Rehabilitacji TUKAN w Łabowej.

Do placówek tego typu są długie kolejki oczekujących

- Zapotrzebowanie na świadczenie tego rodzaju usług medycznych jest bardzo duże – przyznaje Kaczwiński. – Nie ma dnia, abyśmy nie odbierali telefonów od osób, które pytają o możliwość umieszczenia chorego w naszym zakładzie. Pytają również i o to, dlaczego nie uruchamiamy oddziału. Nie jest to już zależne od nas. Zabiegamy w Narodowym Funduszu Zdrowia o kontrakt.

Oddział długoterminowej opieki w ramach Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Nowym Sączu dysponuje dwudziestoma dwoma miejscami. Placówka jest przygotowana na przyjęcie osób przewlekle chorych, po udarach, złamaniach kręgosłupa, a także pacjentów, którzy nie są w stanie, z powodu choroby, sami funkcjonować. Przygotowanych zostało dziesięć dwuosobowych pokoi. Są też dwa jednoosobowe. Zakład posiada także bardzo dobrze wyposażoną salę fizykoterapii oraz salę do zajęć dydaktycznych z pacjentami.  

sądeckie hospicjum

Jak dowiedzieliśmy się w Narodowym Funduszu Zdrowia na razie zakontraktowanie usług medycznych w ramach Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Sądeckim Hospicjum nie jest możliwe. Fundusz nie wyklucza, że taka szansa pojawi się, gdy znajdą się na ten cel fundusze.

- Obecnie Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ nie dysponuje środkami w budżecie, które pozwoliłby na ogłoszenie konkursu na kolejny w powiecie nowosądeckim zakład opiekuńczo- leczniczy – poinformowała nasz portal Aleksandra Kwiecień, rzecznik prasowy małopolskiego oddziału NFZ w Krakowie. – Sądeckie Hospicjum złożyło wniosek o ogłoszenie konkursu na zakład opiekuńczo - lecznicy, jednak jeszcze w ubiegłym roku otrzymało wyjaśnienia, że w obecnej sytuacji finansowej oddziału jest to niemożliwe. Obecne umowy zostały przedłużone do połowy 2016 r. z możliwością ich kolejnego aneksowania. Jeżeli oddział otrzyma dodatkowe środki w tym roku, zostanie podjęta decyzja o ogłoszeniu  dodatkowych konkursów. Powiat jest zabezpieczony pod względem tego zakresu świadczeń, a jeden z zakładów opiekuńczo-leczniczych jest położony właściwie na obrzeżach Nowego Sącza (Centrum Rehabilitacji TUKAN w Łabowej).

Warto wiedzieć:

Źródło: Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie.

Obecnie w Małopolsce funkcjonuje w ramach umowy z NFZ 38 zakładów opiekuńczo leczniczych. Jest w nich 2 529 łóżek. Tegoroczne nakłady na wszystkie ZOL-e w Małopolsce to kwota 75 376 532,00 złotych (w 2015 roku: 72 005 550,00 złotych).

Nakłady na ZOL-e w powiecie nowosądeckim w 2016 roku – to kwota: 3 479 322,00 złotych. W ubiegłym roku było to 3 373 800,00 złotych.

Obecnie w powiecie nowosądeckim umowę z  Narodowym Funduszem Zdrowia mają dwa ośrodki: Zakład Opiekuńczo-Leczniczy Caritas Diecezji Tarnowskiej w Grybowie (liczba łóżek w rejestrze 81) i Centrum Rehabilitacji TUKAN w Łabowej pod Nowym Sączem (liczba łóżek w rejestrze 28).

(MACH)

Fot. (MACH), Sądeckie Hospicjum.

Oddział dla przewlekle chorych stoi pusty. Sądeckie Hospicjum czeka na kontrakt z NFZ










Dziękujemy za przesłanie błędu