Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 27 kwietnia. Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty
14/02/2016 - 16:00

Czy w Gródku samorząd rządzi inteligentnie?

Czy można inteligentnie zarządzać gminą? Tak. I służą do tego odpowiednie narzędzia. Na przykład systemy informacji przestrzennej oraz nowoczesne i rozbudowane systemy oświetlenia z możliwością komputerowego, zdalnego zarządzania. Mogli się tego dowiedzieć wójtowie i burmistrzowie Sądeczyzny, którzy uczestniczyli w konferencji zorganizowanej przez Gminę Gródek nad Dunajcem.

Systemy informacji przestrzennej stają się obecnie standardem w gminach. Narzędzie to będzie z czasem wykorzystywane w jeszcze większym stopniu, przekonywał  Rafał Szczerba, z tarnowskiej firmy Inspe-projekt , który podczas konferencji prezentował zagadnienia związane z efektywnym zarządzaniem w gminach.

- Decyzje o kształcie i sposobie funkcjonowania systemu powinny być podejmowane w uzgodnieniu z większością referatów i przy aktywnym udziale burmistrzów i wójtów. SIP to nie tylko prezentacja danych ale również szereg innych możliwości oraz czynności wykonywanych podczas jego wdrożenia i dalszego funkcjonowania tłumaczył Szczerba, który podczas prezentacji omówił  także sposoby pozyskiwania danych, ich przetwarzania i wymiany, również w kontekście prawnym.

Do gmin, które już wdrożyły system informacji przestrzennej należą Gródek nad Dunajcem. Na jego stosowanie samorząd zdecydował się w 2015 roku. O korzyściach płynących z takiego rozwiązania mówił zastępca wójta Mieczysław Hajduga

- To przede wszystkim szereg korzyści wynikających z codziennego wykorzystania możliwości systemu w urzędzie. To przede wszystkim sprawniejsza obsługa petentów, oszczędność czasu czy też wykorzystanie informacji podczas sesji i narad - wyliczał Hajduga.

Z systemu informacji przestrzennej korzysta także gmina uzdrowiskowa  Muszyna. O tym dlaczego muszyński samorząd zdecydował się na takie rozwiązanie mówiła Elżbieta Jędrzejek-Półtorak kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami, Planowania, Rolnictwa i Leśnictwa,  

- Czynniki, które zdecydowały o wyborze konkretnego rozwiązania to między innymi bezterminowa licencja na nieograniczoną liczbę stanowisk oraz brak konieczności stałego połączenia z Internetem podczas pracy w ramach części systemu wykorzystywanej po stronie urzędu.

Podczas konferencji zaprezentowano także przykłady modernizacji oświetlenia ulicznego na przykładzie Krakowa i Gdańska. O tym, że tego rodzaju rozwiązania można przenieść na gminny grunt przekonywał Daniel Kutryb z firmy Schreder, który wskazywał  na bardzo duże oszczędności wynikające z wymiany przestarzałych opraw oświetleniowych o dużych mocach na nowoczesne oświetlenie uliczne w technologii LED.

- Wato zwrócić uwagę, na to, że  wymiana oświetlenia to nie tylko mniejsze koszty eksploatacji, ale także poprawa komfortu dzięki polepszonemu wskaźnikowi oddawania barw.

Podczas prezentacji pokazane zostały również nowoczesne rozwiązania, które mogą łączyć w sobie funkcje oświetlenia, monitoringu, udostępniania łączności WiFi, a także możliwości inteligentnego, zdalnego zarządzania cała siecią oświetlenia.

(mika)

Fot. UG Gródek nad Dunajcem







Dziękujemy za przesłanie błędu