Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 28 lipca. Imieniny: Ady, Wiwiany, Sylwiusza
22/08/2016 - 14:10

Czy podpisy są prawdziwe? Uchwały o podziale sołectwa Mystków wciąż brak

Kamionka Wielka. Mieszkańcy sołectwa Mystków niecierpliwie czekają na najbliższą sesję, bo ponad 740 osób opowiedziało się za podziałem sołectwa na dwa mniejsze. Pismo w tej sprawie wpłynęło do Urzędu Gminy 10 sierpnia. Jednak w opublikowanym właśnie porządku obrad uchwały o podziale nie ma.

To już drugie podejście mieszkańców przysiółków mieszkańców przysiółków Wola Niżna, Wola Wyżna i Jaroszówka do podziału sołectwa. Inicjatorzy i zwolennicy akcji chcą własnego, autonomicznego funduszu sołeckiego.

O kulisach sprawy pisaliśmy w publikacji: Rebelia w Kamionce Wielkiej! Sołectwo Mystków będzie się dzielić

Jak wyjaśniała sekretarz gminy Krystyna Homoncik, do podziału nie wystarczą jedynie podpisy minimum połowy mieszkańców całego sołectwa. Zgodnie ze statutem samorządu niezbędna jest również stosowna uchwała rady gminy.

Ale by gmina mogła głosować, potrzebna jest najpierw weryfikacja autentyczności zebranych podpisów.

Zobacz też: Kamionka Wielka: Ruszyło osuwisko. Zabierze drogę a potem domy? [FILM]

Mimo to „rebelianci” liczyli już na rozstrzygnięcie sprawy podczas sesji 25 sierpnia. Jednak w opublikowanym programie posiedzenia nie ma projektu uchwały o podziale Mystkowa.

- Ja nic nie wiem na ten temat - komentuje lakoniczne sołtys Mystkowa, Stanisław Poręba, zdeklarowany przeciwnik podziału.

- Też właśnie czytałam program sesji i nie widziałam projektu uchwały na temat podziału sołectwa. Chyba, że ujęte jest to w punkcie odnośnie rozpatrzenia wniesionych do Urzędu Gminy pism. Chociaż z drugiej strony to za poważna sprawa - mówi liderka zwolenników podziału Krystyna Ogorzałek.  

- Z tego co wiem nieoficjalnie, podpisy mieszkańców już zostały zweryfikowane w urzędzie cywilnym. Pismo złożyliśmy 10 sierpnia, więc do 10 września powinniśmy znać już odpowiedź - dodaje.

Ewa Stachura e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu