Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 15 lipca. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
11/08/2016 - 12:10

Rebelia w Kamionce Wielkiej! Sołectwo Mystków będzie się dzielić

Do Urzędu Gminy wpłynęło pismo z wnioskiem o podział sołectwa Mystków. Podpisała go ponad połowa miejscowych. Teraz sprawą zajmie się rada gminy. Powód rebelii? Fundusz sołecki. - My tylko chcemy prawa decydowania o naszej przyszłości - podkreślają inicjatorzy podziału.

Jak potwierdziła sekretarz gminy Krystyna Homoncik wczoraj (11. 08.) do Urzędu Gminy wpłynął oficjalny wniosek o podział sołectwa podpisany przez ponad 700 osób, czyli przez wymaganą statutową liczbę.

Osobnego sołectwa chcą mieszkańcy Woli Niżnej i Wyżnej i Jaroszówki.

Powodem separacji jest nierówny podział środków, które Mystków dostaje w ramach funduszu sołeckiego. Co to fundusz sołecki? To środki, która rozdziela gmina uzależnione od wielkości sołectwa. Nalicza się je według wskaźnika narzuconego przez ustawę.

Zobacz też: Kamionka Wielka: Ruszyło osuwisko. Zabierze drogę a potem domy? [FILM]

W gminie Kamionka Wielka wysokość funduszy zamyka się w przedziale od ok. 18 do ok. 30 tysięcy złotych.

Mystków dysponuje kwotą ponad 29 tys. złotych. Wnioskodawcy podziału zarzucają, że ich tereny najmniej z tych środków korzystają.

Pierwsze podejście do podziału miało miejsce jeszcze w zeszłym roku, ale wtedy inicjatorom udało się zebrać podpisy jedynie 50 procent z przysiółków dążących do podziału.

I choć podział był wtedy dyskutowany na sesji rady, to sprawie nie można było nadać urzędowego trybu.

Liderem obu akcji jest Krystyna Ogorzałek.

- Ja nie wiedzę sensu tego podziału - mówi sołtys Mystkowa, Stanisław Poręba.

- Wszystko się zaczęło po wyborach samorządowych, w których startowała też pani Krystyna, ale nie przeszła. W wyborach sołeckich też była moją kontrkandydatką - mówi otwarcie.

Podkreśla, że według analiz, które jakiś czas temu przeprowadził przysiółki, które dążą do podziały były wręcz uprzywilejowane jeśli chodzi o podział środków.

Zyskały też mocno przy podziale pieniędzy na likwidację skutków powodzi. Wola Wyżna doczekała się już nawet kanalizacji.

Zobacz też: Kamionka Wielka: „Matoł” na quadzie mógł zabić woźnicę! Widziałam to na własne oczy

- Zawsze jest bardzo dużo potrzeb, szczególnie tych drogowych. W naszym sołectwie jest 25 kilometrów dróg z czego część to nadal drogi żwirowane. Większość funduszy sołeckich rada sołecka, bo nie ja jako sołtys, tylko cała rada sołecka stara się przekazać na ich naprawę. Jeśli teraz fundusz sołecki będzie mniejszy, drogi będzie trzeba robić małymi odcinkami, co będzie pociągało za sobą dodatkowe koszty.

Mystków doczekał się nowej szkoły. Budynek z salą gimnastyczną i pięcioma salami lekcyjnymi oddany zostanie już we wrześniu. Jest nowe boisko wielofunkcyjne. To świetna podstawa do tego, żeby mieszkańców sołectwa integrować a nie dzielić.

- Lata całe budowaliśmy też wodociąg. Mamy własną, prywatną spółkę wodociągową.

- Wola Wyżna zawiązała ostatnio stowarzyszenie. I bardzo dobrze, niech działa jak najszerzej w ramach tego stowarzyszenia, ale po co od razu dzielić sołectwo? - kwituje Poręba i zapowiada, że to ostatnia kadencja sołtysa.

- Więcej kandydować już nie będę…

O jakim stowarzyszeniu sołtys mówi? O Stowarzyszeniu Mystków Wola. Tak ma nazywać się nowe sołectwo. To raz. A dwa Stowarzyszenie ma stać się narzędziem pozyskiwania funduszy unijnych dla mieszkańców ubiegających się o podział.

Zobacz też: Kamionka Wielka: PKP PLK się tu rządzi i stawia maszt. Pójdzie protest do wojewody

Krystyna Ogorzałek ucina temat krótko.

- Ja nie chcę być żadnym sołtysem. My nigdy nikogo o nic nie oskarżaliśmy i nie oskarżamy. Jesteśmy bardzo dalecy od polityki. 90 procent mieszkańców naszych przysiółków, to ludzie młodzi, ludzie którzy mają małe dzieci, którzy chcą i potrafią działać na rzecz naszej społeczności. My tylko chcemy prawa do decydowania o naszej przyszłości. My tu na miejscu najlepiej wiemy, czego nam trzeba żeby w naszych przysiółkach żyło się coraz lepiej. Po podziale będą dwa równe fundusze sołeckie. Nikt niczego nie straci.

O podziale sołectwa ostatecznie zadecyduje rada gminy. Najbliższa sesja już 25 sierpnia, ale nie wiadomo czy to właśnie w tym terminie przesądzi się los Mystkowa.

Urząd Gminy czeka weryfikacja formalna wszystkich złożonych 740 podpisów.

ES [email protected] fot.: ilustracyjne archiwum sadeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)