Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 14 maja. Imieniny: Bonifacego, Julity, Macieja
10/11/2016 - 10:25

11 Listopada. Sprawdź gdzie ciekawie świętować

Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział nowosądecki, przygotowało wspólnie z zaprzyjaźnionymi partnerami wiele atrakcji i przedsięwzięć dla uczczenia Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości.

- Chcielibyśmy zaprosić wszystkich Sądeczan do spędzenia z nami czasu w ten wyjątkowy dla nas wszystkich Polaków dzień. Myślę, że każdy wybierze coś dla siebie z naszych propozycji, szczególnie dedykujemy nasze działania dla całych rodzin z dziećmi - mówi ppor. rez. mgr Paweł Terebka.    

Rodzinny festyn patriotyczny „POLSKA JEST NASZA”     

Rodzinny festyn patriotyczny w Miasteczku Galicyjskim odbędzie się w godz. 11:00-17:00, przygotowany wspólnie z fundacją "Żyj Aktywnie", nad którym patronat medialny sprawuje portal Sądeczanin. Hasło przewodnie festynu brzmi Polska jest nasza! Podczas festynu wspierać nas będą:
Komenda Miejska Policji, Państwowa Straż Pożarna, Związek Strzelecki "Strzelec" OSW, Wojskowa Komenda Uzupełnień, którzy przygotowali stoiska promocyjne. Punktem kulminacyjnym festynu będzie o godz. 14:00 inscenizacja wjazdu Marszałka Józefa Piłsudskiego na słynnej kasztance, wraz z asystą ułanów, w rolę marszałka wcieli się niezawodny Edward Janur ze Świniarska, członek PTH. Po inscenizacji historycznej odbędzie się pokaz musztry konnej, oj będzie się działo. Inscenizacja wjazdu marszałka nawiązuje do do autentycznych, historycznych wydarzeń, które miały miejsce w 1914r. Wtedy to Józef Piłsudski przyjechał do Nowego Sącza na czele swoich oddziałów 13 grudnia 1914 roku, po zwycięskiej bitwie z wojskami rosyjskimi pod Marcinkowicami. Wydarzenia te opisał później w swojej książce pt. "Moje pierwsze boje". Wtedy to Józefa Piłsudskiego witali wiceburmistrz Wiktor Oleksy i mecenas Roman Sichrawa, którzy wręczyli mu klucze do miasta. Gościny udzielił późniejszemu marszałkowi burmistrz Władysław Barbacki w swoim prywatnym mieszkaniu przy ulicy Dunajewskiego. Warto tutaj wspomnieć, że Sądeczanie docenili wkład J. Piłsudskiego i jego legionów w odzyskanie niepodległości i w związku z tym w 1916 roku radni miasta Nowego Sącza nadali komendantowi legionów honorowe obywatelstwo naszego miasta. Również na pamiątkę tych wydarzeń most potocznie zwany „helńskim” nosi imię J. Piłsudskiego. Nowy Sącz był pierwszym miastem w Polsce, które nadało honorowe obywatelstwo J. Piłsudskiemu. Ten zaszczytny honorowy tytuł Piłsudski odebrał fizycznie dopiero pięć lat później, już jako marszałek Polski. Nadmienię też, że Sądecczyzna ma bardzo mocne związki z Piłsudskim, który bywał tu bardzo często, min. w 1903, 1908, 1911, 1914 (dwukrotnie), we wrześniu 1921 z okazji święta 1 Pułku Strzelców Podhalańskich, zwiedzenia miejsc bitwy z 1914 w Marcinkowicach i Limanowej, w 1922, w 1926 podczas wizytacji 1 Pułku, w 1927 i 1929 (w drodze do Krynicy-Zdrój, gdzie lubił wypoczywać), w 1928 podczas zorganizowanej tu wojskowej gry wojennej, w 1929 z okazji Zjazdu Legionistów.
      Cała impreza rozpocznie się jeszcze przed południem. Już od godziny 11 na stoiskach w Miasteczku będą królować pamiątki patriotyczne przygotowane przez twórców ludowych z naszego regionu. Sądeccy strażacy i policjanci będą natomiast prezentować sprzęt, którym dysponują na co dzień. Tym samym najmłodsi będą mogli zaglądnąć do wozów strażackich, radiowozów, czy dowiedzieć jak ugasić pożar gaśnicą i na czym polega praca techników kryminalistyki. Wojskowa Komenda Uzupełnień doradzi jak zostać żołnierzem zawodowym.
Podczas Święta Niepodległości nie może także zabraknąć pieśni patriotycznych, dlatego odbędzie się także koncert w wykonaniu zespołu Lachy w Karczmie Galicyjskiej. Godzinę później zaplanowano natomiast koncert w wykonaniu zespołu Confessio w Kawiarni Galicyjskiej.  
Warto też wspomnieć, że Nowy Sącz odzyskał niepodległość już kilkanaście dni wcześniej niż reszta kraju, bo już 31 października 1918 roku, szczegółowo o tych wydarzeniach pisze członek PTH Jerzy Giza w swojej książce pt. „Organizacja Wolność 1918”, zatem zachęcam do lektury wszystkich sądeczan.

20. Sądeckie Patriotyczne Śpiewanie "Witaj Jutrzenko Niepodległości"

Śpiewanie tradycyjnie już odbędzie się w sali widowiskowej Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa oo. Jezuitów w Nowym Sączu (kościół "kolejowy"; ul. Zygmuntowska 48) o godz. 16.00. Całość poprowadzi Leszek Zakrzewski – prezes PTH. W przerwie wykład wraz z prezentacją multimedialną pt. "Cmentarz Łyczakowski we Lwowie - polska nekropolia narodowa" który wygłosi Wiesław Piprek - prezes Koła Przewodników PTTK Oddział "Beskid" w Nowym Sączu. Następnie o godzinie 18.00 w kościele zostanie odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny. W przedsięwzięciu tym wspierać nas będą: Parafia oo. Jezuitów pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu, Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" Oddział w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Biuro Radia "Maryja" przy Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Sączu, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział "Beskid" w Nowym Sączu.
 

Pociąg WOLNOŚCI

Historyczny pociąg specjalny z okazji Święta Niepodległości wyruszy na trasę z Nowego Sącza do Chabówki dokładnie o godz. 11:40. W tym przedsięwzięciu głównym organizatorem jest Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei. Skład pociągu będzie się składał z historycznej lokomotywy parowej OKz32-2 z 1934 roku oraz historycznych wagonów z lat 1920 – 1935 typu Gmhx, Bi, C. Nowością w tym roku będzie dodatkowy wagon towarowy w którym zostanie przygotowana ruchoma historyczna diorama zainscenizowana przez grupy rekonstrukcyjne: 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej ze Słopnic, Miłośników 1 Pułku Strzelców Podhalańskich z Nowego Sącza, GRH „Gorlice 1915” z Gorlic i oczywiście GRH Polskiego Towarzystwa Historycznego z Nowego Sącza. W wagonie tym będzie można zwiedzić wystawę militariów. Podczas imprezy zobaczymy tym razem rekonstruktorów odtwarzających tylko polskie formacje wojskowe. Prosto z pola bitwy pod Marcinkowicami historyczny pociąg wolności zaszczyci również swoją obecnością brygadier J. Piłsudski w rolę którego tym razem wcieli się członek PTH – Andrzej Śmierciak. W trakcie przejazdu odbędzie się również inscenizacja historyczna na stacji w Męcinie, a także w czasie przejazdu będą prelekcje historyczne, dla każdego uczestnika przewidziany jest ciepły poczęstunek w ramach biletu, a na stacji w Nowym Sączu przed odjazdem pociągu będzie można zwiedzić Izbę Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego. W Chabówce będzie można zwiedzić skansen taboru kolejowego. Jeżeli Państwo jeszcze nie jechali naszym pociągiem, to gorąco zachęcam do obejrzenia trzech odcinków dokumentu przygotowanego przez TVP Kraków, a poświęconego projektowi Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej:

http://kolejegalicyjskie.pl/dokument-tvp-o-malopolskich-szlakach-turystyki-kolejowej/

Podsumowując, serdecznie zapraszam Państwa do udziału w przedsięwzięciach jakie przygotował nowosądecki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego wraz z zaprzyjaźnionymi parterami, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, zatem do zobaczenia 11 listopada.

Z żołnierskim pozdrowieniem
ppor. rez. mgr Paweł Terebka   

      
 

Sądeckie PTH na Święto Niepodległości










Dziękujemy za przesłanie błędu