Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 25 maja. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
19/01/2019 - 10:45

Co robić, aby schudnąć: rygorystyczna dieta, a może regularne ćwiczenia?

Jaki jest skuteczny przepis na to, aby w szybkim czasie schudnąć? Czy warto liczyć kalorie? Jakie błędy są najczęściej popełniane przez ludzi? Te i wiele innych pytań zadaliśmy Katarzynie Dudek, trenerce klubu sportowego. Posłuchajcie naszej rozmowy.

Co robić, aby schudnąć? Rygorystyczna dieta czy może regularne ćwiczenia?

Rozmawiamy z trenerką, założycielką oraz właścicielką klubu sportowego Fight House Rafał Dudek Team, Katarzyną Dąbską – Dudek.

Rozpoczął się nowy 2019 rok. Jest to dobry czas na realizację postanowień. Wiele osób próbuje zrzucić zbędne kilogramy. Na początku są pełni zapału, ale z czasem, gdy ich wysiłki nie przenoszą zamierzone efektu, zniechęcają się i wracają do codzienności.

- Czy istnieje jakiś skuteczny przepis na szybkie odchudzanie? Jakie błędy są najczęściej popełniane przez ludzi?

- Wiele osób próbuje zrealizować postanowienia noworoczne, dlatego też, tak około 10 styczna, krąży taka anegdota z programu Familiada ,,Stali bywalcy siłowni już możecie wrócić, Ci od postanowień noworocznych już sobie poszli”. Należy trzymać się postanowienia. Ludzie szybko tracą zapał, moim zdaniem związane jest to z kilkoma podstawowymi błędami popełnianymi przez osoby, które chcą schudnąć.

 Pierwszym z nich jest narzucanie sobie zbyt dużego tempa. Ludzie są niecierpliwi, chcą dużo osiągnąć w zbyt krótkim czasie. Wiele z nich traci zapał, ponieważ nie dzielą tego na małe kroczki, nie wyznaczają celu, który rzeczywiście jest w naszym zasięgu.

Kolejnym błędem jest porównywanie się do sportowców, znanych osób, celebrytów fitnessu z pierwszych stron gazet, którzy ze sportu żyją, jest to ich zawód. Trzeba to rozgraniczyć, że nie mamy na tyle czasu, aby spędzać pół dnia na siłowni czy sali fitness. Mamy inne cele, inny czas, który poświęcamy temu treningowi. Oczywiście sportowcy świetnie wyglądają, ale musimy mierzyć siły na zamiary. Trzeba być realistą, dostosować trening do swoich możliwości i nie dążyć ślepo do celu. Jest też ciemna strona sportu. W internecie jest pełno historii kobiet, które związane były z fitnessem, z kulturystyką i opowiadają, że teraz nie mogą zajść w ciążę, przez rozstrojenie gospodarki hormonalnej. Dlatego nie możemy tylko i wyłącznie sugerować się wyglądem, ale starać się poznać te ciemne strony i jakim wysiłkiem było to osiągnięte. Nie należy też, co jest kolejnym błędem, rezygnować nagle z wszystkiego (słodzenia), to nigdy nie potrwa długo. Każdy jest inny, nie należy rzucać się na głęboką wodę.

Tutaj chciałabym również dodać, że najgorsze jest to, że ludzie mylą bycie szczupłym z byciem zdrowym, tutaj stawiają znak równości. Dla większości szczupły to jest ktoś, kim chcemy być, bez względu na wszystko. Nie bierzemy żadnych złych scenariuszy, tylko po prostu dążymy do efektów wizualnych. Na przykładzie moich podopiecznych wiem, że gro osób szczupłych to są osoby bardzo mało sprawne. Jest duży odsetek osób, którzy są szczupli, są to cukrzycy. Należy zatem dążyć do tego, aby być sprawnym i dobrze się czuć, aby zapanować nad tym ciałem.

- Co jest ważniejsze w procesie odchudzania: rygorystyczna dieta, a może regularne treningi?

- Ja jestem za tym, aby połączyć te dwie rzeczy. Dlatego potrzebna jest znajomość podstawowych zasad, że to co zjemy w nadmiarze można spalić w sporcie. Każdy z nas jest jak samochód. Pojazdy są różne, mają różne silniki, inną ilość paliwa wlewamy do jednego auta, jeszcze inną do drugiego. Podobnie jest z ludźmi. Każdy człowiek potrzebuje daną ilość kalorii do przeżycia i codziennego funkcjonowania. Musimy pamiętać o tym, że ta liczba kalorii się nie rozciąga. Jeśli ktoś potrzebuje 1400, to właśnie tyle potrzebuje. Jeśli zjemy więcej to ten nadmiar gdzieś musi się odłożyć. On nigdzie nie wyparuje. Jeśli zjemy mniej to zaczniemy chudnąć.

- Czy to oznacza, że każda osoba, która chce zrzucić zbędne kilogramy, powinna liczyć kalorie?

- Nie chciałabym wyjść na osobę, która chce, aby wszyscy chodzili z karteczką i notowali liczbę kalorii. To jest na dłuższą metę niemożliwe. Nikt z nas nie ma aż tak silnej woli, ani też czasu, aby to wszystko policzyć. Warto jednak, aby osoby, które chcą schudnąć, zainstalowały sobie aplikację na telefon. Teraz jest mnóstwo darmowych aplikacji, w których nie musimy nic liczyć. Nie podporządkowujmy życia diecie, dieta jest dla nas, nie my dla niej. My potrzebujemy daną ilość kalorii do przeżycia, do funkcjonowania, każdy z nas ma jednak inne zapotrzebowanie. Zapewniam jednak, że z biegiem czasu liczenie kalorii jest łatwiejsze. Już po tygodniu liczenia, sprawdzania, jak zjemy trzy parówy, to wiemy, że to 300 kalorii. Dlatego na początek naprawdę warto z aplikacją sprawdzać ile kalorii zjedliśmy.

- Jakie proste ćwiczenia każdy z nas może wykonywać w domu, aby zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę?

- Chciałabym jednak dodać, że w dobie zachłyśnięcia się fitnessem, widzimy trenerów od biegania, którzy mówią nam jak mamy biegać. Dawniej było to nie do pomyślenia żeby płacić za to, aby dowiedzieć się jak mamy biegać. Jest to rzecz naturalna dla człowieka: chodzenie i bieganie. Mamy trenerów od dzwigania ciężarów, buty do podnoszenia ciężarów…. Troszkę tego wszystkiego jest za dużo. Dużo rzeczy możemy zrobić w domu. Radziłabym się jednak skonsultować z trenerem co do niektórych ćwiczeń, dlatego, że mamy coraz więcej wad postawy i różnych dolegliwości, których ludzie wcześniej nie mieli. Wymaga to jednak konsultacji, żebyśmy sobie sami krzywdy nie zrobili.

Nie trzeba mieć sprzętu, można różne rzeczy wykorzystać: butelki z wodą, krzesła, nawet łóżko. Mówię z przymrużeniem oka. Nie idźmy jednak w zaparte z ćwiczeniami, tylko dlatego, że jest to modne lub aby mieć kolejne zdjęcie w stroju sportowym. Jeśli nam coś dolega, zasięgnijmy wiedzy od fachowców. Trening w domu jak najbardziej, trzeba szczerze powiedzieć: każdy ruch jest dobry, to jest pozytywne i ma zawsze dobry wpływ na nasze ciało i nasze samopoczucie. Zresetowanie się od spraw codziennych jest cudowne.

- Czy w swojej pracy zawodowej zauważyła Pani, że coraz więcej osób korzysta z pomocy specjalisty?

- Zdecydowanie jest taka tendencja. Trening personalny dawniej kojarzony był z celebrytami, teraz coraz więcej ludzi potrafi zainwestować w trenera, zamiast wydawać na głupoty. Warto sobie to przeliczyć. W pewnym momencie stajemy w miejscu i przychodzi taki moment, że chcemy coś zmienić, zrobić coś dla siebie. Dużo ludzi uświadamia sobie, że to co robili nie sprawia im już przyjemności. Warto w tym nowym roku przemyśleć swoje zachowania, swoje życie tak po ludzku i  zacząć robić to, co sprawia nam radość. Warto sięgnąć po porady trenera, ponieważ progres wtedy idzie szybciej. Jest to osoba, która stoi nad nami i która najzwyczajniej w świecie potrafi nas czasem opieprzyć. Szukamy takiego trenera, który nie tylko klepie po plecach, ale takiego, który potrafi z nas wycisnąć i pokazać na co nas stać. Bo mimo tego, że ludzie mają teraz duże poczucie własnej wartości, jest to często tylko na pokaz. W środku często jesteśmy niepewni siebie, dlatego druga osoba często potrafi wyzwolić to, co w nas najlepsze.

- Dziękujemy pani Katarzyno za te wszystkie wskazówki, które dostaliśmy, na pewno będziemy z nich korzystać.

- Oczywiście sprawdzę, Was też sprawdzę !!!

Celem klubu sportowego Fight House Nowy Sącz jest budowa najlepszej i najefektywniejszej bazy treningowej, co za tym idzie, uzyskiwanie jak najlepszych wyników sportowych każdego członka klubu! Zajęcia prowadzone są przez pasjonatów i profesjonalistów w swojej branży - co gwarantuje wysoki standard.

Jako jedyny klub w regionie kompleksowo przygotujemy i starujemy w zawodach we wszystkich kategoriach wiekowych tj. dzieci, kadet młodszy, kadet starszy, junior młodszy, junior starszy, młodzieżowiec, senior, weteran. Trzeba również zaznaczyć iż mamy medalistów Mistrzostw Polski i reprezentantów w kadrze narodowej w każdej grupie wiekowej!

Ze względu na zróżnicowanie zajęć i podział na grupy, każdy znajdzie odpowiedź na swoje oczekiwania i potrzeby. Zarówno osoby chcące rozpocząć przygodę ze sportami walki jedynie dla poprawy kondycji, warunków fizycznych i nauki samoobrony, jak i Ci którzy chcą zmierzyć się na ringu i porównać swoje umiejętności z innymi zawodnikami z Polski i ze świata.

RG [email protected] Film KSDziękujemy za przesłanie błędu