Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 26 kwietnia. Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda
11/03/2022 - 15:20

Pierwsza liga ekspertów podczas trenerskiej konferencji MZPN w Nowym Sączu

W Instytucie Kultury Fizycznej PWSZ w Nowym Sączu zjawiła się pierwsza liga - najlepsi w Polsce eksperci od piłkarskich szkoleń z dr Pawłem Grycmannem, szefem szkoły trenerów PZPN i Miłoszem Stępińskim, trenerem reprezentacji Polski U-20 na czele. Dr Stępiński, żeby dotrzeć do Nowego Sącza, pokonał 820 kilometrów ze Szczecina. Trenerzy z Sądecczyzny mieli znacznie bliżej, przybyło ich ponad dwustu.

Cel konferencji, której współorganizatorem była Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu to poszerzenie wiedzy z zakresu szkolenia piłkarskiego, wymiana doświadczeń oraz integracja środowiska trenerskiego. Po patronatem MPZPN w Krakowie oraz Wydziału Szkolenia Małopolskiego Związku Piłki Nożnej i Zespołu Kształcenia i Licencjonowania Trenerów PZPN, została zorganizowana dla licencjonowanych trenerów piłki nożnej przez MZPN Podokręg Nowy Sącz, którego prezesem jest Paweł Cieślicki.'

Paweł Cieślicki

-  Chcieliśmy, by to spotkanie stało na jak najwyższym poziomie. I udało się dzięki temu, że zaproszenie do udziału przyjęli najlepsi eksperci - stwierdził prezes Cieślicki rozpoczynając konferencję i przedstawiając całe grono najbardziej cenionych w Polsce specjalistów, z Pawłem Grycmannem, Miłoszem Stępińskim, Konradem Czapeczką, Piotrem Czechem - wykładowcą PWSZ, Robertem Marciniakiem i Robertem Kasperczykiem, na czele Za wielki udział w organizacji wydarzenia dziękował między innymi rektorowi PWSZ, dr hab. Mariuszowi Cygnarowi, Zbigniewowi Małkowi, wykładowcy IKF PWSZ, członkowi Wydziału Szkolenia MZPN i prezesowi uczelnianego AZS oraz Andrzejowi Kuźmie, wiceprezesowi MZPN Podokręgu Nowy Sącz i Bogusławowi Klimkowi, sekretarzowi zarządu.

Roman Kołtun

- Cieszę się, że tu, w Nowym Sączu, otwieramy dziś sezon obejmujący aż siedem konferencji i osiem warsztatów, organizowanych w różnych ośrodkach Małopolski - mówił Ryszard Kołtun, prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej w Krakowie. - Oferta dla wszystkich, którzy chcą się szkolić i poprawiać swój warsztat jest więc bogata, a trenerom mamy do zaoferowania współpracę z najlepszymi w tej branży.

- W Małopolsce pracuje prawie 4 tysiące trenerów. To ich zadaniem jest wychowanie i przygotowanie do gry młodych zawodników - dodawał prezes Kołtun. - Mają bardzo odpowiedzialne zadanie, położyliśmy więc duży nacisk na szkolenie trenerów, planując rekordową liczbę konferencji i warsztatów. Nie tylko w Nowym Sączu; w maju planujemy spotkanie w Małopolsce zachodniej, potem w Tarnowie i cztery kolejne w Krakowie, wszystko po to, by ułatwić trenerom dostęp do wiedzy.

- PWSZ i nowosądecki podokręg MZPN mają długą historię współpracy - przypominał w rozmowie z "Sądeczaninem" Zbigniew Małek. - W latach 2012 - 2016 organizowaliśmy już konferencje, ale nie były takiej rangi jak obecna, co widać po nazwiskach prelegentów i gości, którzy do nas dotarli. Rektor naszej uczelni jest bardzo otwarty na tego typu współpracę, o czym świadczy choćby zorganizowany u nas w ubiegłym roku kurs UEFA C.

- Nawet nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania - ocenił Andrzej Kuźma. - Mamy na sali dwustu licencjonowanych trenerów z tarnowskiego, Sądecczyzny, Podhala i Limanowszczyzny a także dwudziestu współpracujących z nami studentów PWSZ. Dziękuję wszystkim za wielką pracę przy przygotowaniu tej konferencji, bo udało się nam to zrobić zaledwie w trzy tygodnie. Nieoceniony jest w tym wkład prezesa Pawła Cieślickiego oraz członków komisji szkoleniowej naszego podokręgu.  

Konferencja „Łączy nas szkolenie” poświęcona była zagadnieniom taktycznym, motorycznym, fizjologicznym i psychologicznym współczesnej gry w piłkę nożną. Fakt, że można się było spotkać na żywo, a nie w formule online, wysoko ocenia dr Miłosz Stępiński. - Dobrze, że szkolenia możemy już robić w trakcie bezpośrednich spotkań, bo interakcja jest bardzo potrzebna - mówi trener reprezentacji Polski U-20 i wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. - Trener musi uczyć się całe życie; jest jak lekarz - nikt przecież nie chciałby iść do lekarza, który po zdobyciu specjalizacji nie przeczytał już żadnej książki. Mam nadzieję, że to, co przygotowałem, przyda się trenerom we współpracy z młodzieżą. Patrząc po obsadzie, dziś naprawdę dużo można skorzystać - są tu trenerzy, psychologowie, motorycy, sędziowie; po prostu europejski standard.

Miłosz Stępiński mówi, że trenera można oceniać po jego wychowankach, zatem wysoko ocenia poziom pracy sądeckich trenerów, bo do prowadzonej przez siebie reprezentacji powołał aż dwóch zawodników z Nowego Sącza - Bartka Talara, który na co dzień gra w Olympique Lyonnais i Łukasza Zjawińskiego z Sandecji. A gdyby dodać reprezentację U-21, to z Małopolski trafiło tam naprawdę szerokie grono zawodników.

- Dla mnie to zaszczyt, że mogę dziś przedstawić myśl szkoleniową szkoły trenerów PZPN, skąd zawsze powinno wychodzić wiele nowych idei, z których można czerpać w każdym ośrodku piłkarskim - rozpoczął swoją prezentację dr Paweł Grycmann. Przypomniał m.in., że zdaniem trenerów UEFA Pro, jednym z największych deficytów młodych zawodników dołączających do zaplecza zespołów ekstraklasy są deficyty trenerów, kształcących ich w poprzednich etapach szkolenia. Widać to choćby po elementach techniki specjalnej, z którymi zawodnicy mają problemy. - Jako trenerzy jesteśmy po to, by uczyć grać w piłkę nożną w zintegrowany sposób, obejmujący rozumienie gry, motorykę i technikę.

W treningu pokazowym prowadzonym przez trenera U-20 Miłosza Stępińskiego brali udział juniorzy KS Dunajec, z trenerami Piotrem Pietruchem i Piotrem Zachariaszem, za co organizatorzy bardzo - za naszym pośrednictwem - dziękują. Na zakończenie prezes Paweł Cieślicki w towarzystwie wiceprezesa Andrzeja Kuźmy podziękował prelegentom i zaproszonym gościom, wręczając pamiątkowe grawertony i okolicznościowe upominki. (TK)






Dziękujemy za przesłanie błędu