Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
24/02/2023 - 19:00

Alpejczyk Szymon Bębenek Mistrzem Polski seniorów w slalomie

Kryniczanin, 25-letni Szymon Bębenek został Mistrzem Polski seniorów w slalomie. Rywalizacja w narciarstwie alpejskim odbyła się (22 lutego) w Szczawnicy.

25-letni kryniczanin, Szymon Bębenek (AZS Zakopane) należy do grona najlepszych młodych, polskich alpejczyków. Trenuje nie tylko zimą, ale również latem. Wyjeżdża wtedy, wraz z trenerem na lodowce w Alpy.

22 lutego Szymon Bębenek został Mistrzem Polski seniorów w slalomie. Rywalizacja w narciarstwie alpejskim odbyła się w Szczawnicy.

-Wow, zostałem dzisiaj Mistrzem Polski seniorów w slalomie. Byłem najszybszy. Jest to mój pierwszy seniorski złoty medal i cieszę się, że całkiem nie odpuściłem jazdy na nartach i wciąż robię to co lubię, chociaż czasu na trening jest coraz mniej, a wręcz praktycznie zero. -napisał w mediach społeczościowych Szymon Bębenek.

-Moje przygotowania do tych zawodów zaczęły się przedwczoraj, kiedy to pierwszy raz po przylocie z Uniwersjady zapiąłem narty na nogi. Ciągle ludzie życzliwi, którym bardzo dziękuję, że tacy są, pytają mnie dlaczego nie walczę, dlaczego nie trenuje, prosta odpowiedź, nie mam kasy i możliwości.

-Cztery lata temu zostałem usunięty z polskiej Kadry Narodowej, bo "nie jestem przyszłościowy". Cieszę się, że teraz wszystkie kadry są bardzo "przyszłościowe".

Oczywiście nie mówię tu o wszystkich, a nawet nie mówię tu o nikim, bo każdy zawodnik, wiem jak bardzo się stara, ale niestety są po prostu pochłaniani przez nasz system.-dodaje alpejski mistrz.

-Narty to trudny sport i niektórzy "odpalają" w wieku 18 lat, niektórzy trochę wcześniej, ale masa jest przypadków, kiedy zawodnicy w okolicach trzydziestki "odpalają". Zrozumiałem, o co chodzi w tym całym narciarstwie dopiero po ukończeniu profesjonalnej kariery, więc za późno, żebym mógł "odpalić" w swoim sztosie.

Szymon Bębenek (AZS Zakopane) jest dwukrotnym Mistrzem Polski Juniorów 2015 (slalom gigant i dwubój slalomowy). Zdobywcą pierwszego miejsca w Międzynarodowych Zawodach FIS w Abetone (Włochy,2014)  w slalomie. Trzykrotnie zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Polski-junior B. Sześciokrotnie zdobył złote medale, a pięciokrotnie srebrne w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży - junior B.

W sezonie 2022/23 zaliczył m.in.: udany start  w Zakopanem, 10 grudnia stanął na podium. Kilka dni później został powołany do reprezentacji Polski na 31. Zimową Uniwersjadę w amerykańskim Lake Placid. Zawody odbyły się w styczniu 2023, kryniczanin uplasował się ostatecznie na 27. miejscu. (MK), fot. FB Szymon Bębenek