Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 czerwca. Imieniny: Laury, Leszka, Marcjana
02/05/2024 - 10:50

Marzenie sądeckich kajakarzy właśnie się spełnia. Ruszyły prace nieopodal mostu heleńskiego [ZDJĘCIA]

Nieopodal mostu im. J. Piłsudskiego w Nowym Sączu na wygrodzonym terenie pojawił się ciężki sprzęt budowlany. Co się tam dzieje?

Rozpoczęła się długo wyczekiwana, zwłaszcza przez kajakarzy i pasjonatów kajakarstwa budowa profesjonalnego toru kajakowego. Na tę inwestycję środowisko to czekało od lat.

- Nareszcie! Budowa toru kajakowego z prawdziwego zdarzenia przy moście J. Piłsudskiego to konieczność – napisał do redakcji „Sądeczanina” nasz stały czytelnik pan Norbert. – Nasi kajakarze osiągają dobre wyniki w Polsce i za granicą. Już nie będą musieli trenować w ciężkich warunkach. Tor jak najbardziej potrzebny.

Kajakarstwo slalomowe to chluba Nowego Sącza i Sądecczyzny

Nowy Sącz słynie z kajakarstwa slalomowego na cały świat. Nikomu chyba nie trzeba o tym przypominać.

- Jest to najmocniejsza dyscyplina sportowa w mieście – mówi prezydent Ludomir Handzel. – Tutaj, na rzece Dunajec trenują nasi kajakarze. W tej dyscyplinie sądeczanie odnosili i odnoszą sukcesy. To medale olimpijskie, wielokrotni mistrzowie Polski, mistrzowie świata. Jest to sport będący na najwyższym poziomie w Nowym Sączu.

Nowy tor do kajakarstwa slalomowego na rzece Dunajec

Nowoczesny tor do kajakarstwa slalomowego jest budowany w miejscu dotychczas istniejącego – bardzo prowizorycznego. Inwestycję (pierwszy etap) realizuje znana i profesjonalna firma Erbet. Przy tworzeniu projektu nowego toru, ogromną pomocą służyli Bogusław Popiela, prezes Klubu Sportowego Start, kajakarze i ci, którzy na tym sporcie się znają.

Profesjonalny tor do kajakarstwa slalomowego ma powstać w tym roku.

- Mam nadzieję, że w tym roku na rzece Dunajec odbędą się pierwsze zawody kajakowe – dodał prezydent. – Mam też nadzieję, że ta inwestycja będzie przyciągała imprezy różnej rangi, również światowej.

Kajakarstwo slalomowe wpisuje się w sądecki sport od siedemdziesięciu lat.  

Jak będzie wyglądał nowy tor kajakowy?

Trasa w naturalnym korycie rzeki Dunajec będzie miała około 300 metrów długości. Pojawią się w nim bramki (można będzie zawiesić ich około 50) oraz urządzenia dla kajakarzy. Tor ma spełniać wszelkie wymogi do organizowania zawodów rangi międzynarodowej. Będzie posiadał miejsca dla sędziów.

W przyszłości obiekt będzie rozbudowywany. W planie jest między innymi budowa trybun dla kibiców i nowej siedziby dla Klubu Sportowego Start. Jeśli chodzi o tę ostatnią, miejsce, w którym stanie budynek klubowy jest już znane. Gotowa jest wizualizacja.

Jaki koszt budowy toru kajakowego?

Budowa toru pochłonie ponad dwa miliony złotych. Część pieniędzy na to zadanie miasto otrzymało z rządowej puli środków.

([email protected], fot. czytelnik – pan Norbert – dziękujemy), © Materiał chroniony prawem autorskim.

Marzenie sądeckich kajakarzy właśnie się spełnia. Ruszyły prace nieopodal mostu heleńskiego [ZDJĘCIA]
Nieopodal mostu im. J. Piłsudskiego w Nowym Sączu na wygrodzonym terenie pojawił się ciężki sprzęt budowlany. Co się tam dzieje?


Dziękujemy za przesłanie błędu