Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
01/03/2018 - 13:05

XIII Zimowe Igrzyska Polonijne. „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”

Trwają XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne (25 luty – 1 marca). Dzisiaj, na krynickim Deptaku rozegrano m.in. zawody nordic walking, w których uczestniczyli zawodnicy w wieku od 4 lat – do 60 plus. Mimo siarczystego mrozu, dochodzącego do minus 15 stopni Celsjusza, starty w zawodach dostarczyły uczestnikom wielu emocji. I nie tylko to. W pewnej chwili kilku naszych rodaków zaczęło nucić „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina”.

Konkurencje narciarstwa biegowego  rozgrywane są  na trasach CSZ Ptaszkowa, narciarstwo alpejskie na stoku Jaworzyny Krynickiej, snowboard w Kompleksie Narciarskim Słotwiny, zaś Nordic Walking – na krynickim Deptaku.  Pozostałe  zawody,  w tym  wielobój łyżwiarski i mecze hokejowe w hali lodowej MOSiR.

- "Dla Krynicy- Zdroju  organizacja XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych jest symboliczna, ponieważ odbywa się w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości"  - mówi Dariusz Reśko, burmistrz uzdrowiska.  - "Zimowa olimpiada łącząca polskich sportowców z całego świata to dobry sposób na inaugurację obchodów tej rocznicy".

Jednak Igrzyska Polonijne to nie tylko sportowe zmagania. Wieczorami  odbywają się ceremonie medalowe, a po nich spotkania  integracyjne na styku kultur  -  "Uczestnicy dla Organizatorów", a także rozmowy ze znanymi olimpijczykami, w tym  m.in.: skoczkiem narciarskim,  olimpijczykiem Wojciechem Fortuną. Można też delektować się małopolskimi potrawami regionalnymi.

Dodatkową atrakcją dla Polonii  są organizowane wycieczki,  dające  możliwość zwiedzania malowniczo położonej  gminy Krynica -Zdrój  i całej ziemi sądeckiej, a także Niedzicy, Krakowa czy Wieliczki.

Historia Światowych Igrzysk Polonijnych korzeniami sięga 1 sierpnia 1934 roku.  Wtedy na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się ich pierwsza edycja.  Zawody organizowane są  co 2 lata, na przemian zimowe i letnie,  w różnych miastach Polski. W zawodach uczestniczą nasi rodacy mieszkający na całym świecie.  Ich celem jest integracja środowisk polonijnych. Od 2000 roku w organizację Igrzysk włączyła się Wspólnota Polska.

(MaK) fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)